Röntgen Cihazı hakkında bir kaç soru...

Başlatan alayli, 13 Kasım 2007, 16:36:42

alayli

Arkadaşlar;

Hastanelerde, tıp merkezlerinde kullanılan röntgen cihazlarıyla ilgili tecrübesi olan var mı?

*Bu tarz bir cihazı 2.el olarak edinirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
*100mA, 300mA, 500mA gibi seçenekler hangi amaçlara yönelik?
*30kV-90kV ayarlanabilen bir cihazla 40kV-250kV ayarlanabilen hangi amaçlara yönelik?
*Bunların yaklaşık tüp ömrü ne kadardır?
*2.el cihaz alırken kalan tüp ömrünü anlayabilir miyiz?
*Tüpün bittiği farzedilirse yenilerinin fiyatları ne aralıkta yada bu yedek tüplerin cihaz fiyatına oranı nedir?

Yukarıdaki sorularıma ışık tutabilecek veya bu konuda beni aydınlatabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, Allah razı olsun derim...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Ziya

Alıntı yapılan: "alayli"*100mA, 300mA, 500mA gibi seçenekler hangi amaçlara yönelik?
*30kV-90kV ayarlanabilen bir cihazla 40kV-250kV ayarlanabilen hangi amaçlara yönelik?
Filmi çekilecek bölgenin x ışını geçirgenliği farklıdır. Örneğin kafatası kemikten oluşurken mide bölgesi deri, organlar vs. den oluşur. Röntgen teknikerleri bu konuda bilgilidir. Hangi bölgede ne kadar doz ile filmi alabileceklerini bilirler. Akım konusunda ise, sanıyorum önce mide gibi bölgede filmi alınacak bölgeyi (tümörü) bulmak için az akımla başlayıp, bulduktan sonra daha net görüntü için akımı arttırıyorlar. Bunu dijital röntgen cihazı kullanan bir teknisyenden duymuştum.

Hamile bayanlar için de düşük dozla film alınıyor diye biliyorum. Röntgen Teknikerlerine danışın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ise

*Bu tarz bir cihazı 2.el olarak edinirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

2. el tüplerin ne kadar kullanıldığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olamasınız  tüpünüz kaliteli ise (siemens philips toshiba gibi)  30-40 yıl gider.

*100mA, 300mA, 500mA gibi seçenekler hangi amaçlara yönelik?

100 ma röntgenler genelde seyyar ve c kollu tabir edilen cihazlarda kullanılır.  300 ve 500 ma ise büyük makinelerde geçerlidir. genelde çocuk bölümlerinde çocuklar nefeslerini tutamadaıkları ve hareketseiz için ani yük bindirilerek röntgen çekilir. bunun içinde büyük cihazlar gerekli olabilir . 150 -450  ma civarı

30 90 kv 15-50 ma rontgenler genelde diş rontegnelerinde kullanılıyor  hastane tipi olanlar ise  40-150 kv arası

*Bunların yaklaşık tüp ömrü ne kadardır?

tüp ömürleri belli olmuyor teknisyenin kullanımına bağlı
40 yılda gider  6 ayda  

*2.el cihaz alırken kalan tüp ömrünü anlayabilir miyiz?

tüp ömrünü anlamak pek mümkün olmaz  bugün alırsın yarın bozulabilir.

*Tüpün bittiği farzedilirse yenilerinin fiyatları ne aralıkta yada bu yedek
tüplerin cihaz fiyatına oranı nedir?

1000$  - 20.000 $ arasında değişiyor