PIC ile renkli lcd / tft ekran kullanımı?

Başlatan sigmoid, 14 Kasım 2007, 07:47:06

sigmoid

Artık renksiz grafik ekranlar kullanmaktan sıkıldım. microchip in sitesini gezerkende Advanced Graphic kütüphanesi olduğunu gördüm.

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2608&param=en532064

yavaş yavaş dspic33f ve pic24f leri kurcaladığımdan kendime renkli bir ekran alıp onun üzerinde deneme yanılma yapmak istiyorum. Dokunmatik olması tercihimdir. Yoksa bir tanede touch screen bulmak gerekecek. Sitedeki kontrol sürücü entegre kodlarını kullanarak yaptığım aramalarda bir şey bulamadım. Farnell in sitesindeki grafik ekranların kullandıkları chipleri göremedim, zaten görsemde alacak değilim fiyatları çok ucuk geldi.

renkli ekran olarak ne kullanabilirim. Büyük ekran olmasını tercih ediyorum. Uygun fiyatlı renkli ekran satan bildiğiniz bir yer var mı? Nokia 6600 ekranı mı kullansam, hangi driver chipini kullanır, ayak bağlantıları nasıldır, hiç bilgim yok. MP3drogan arkadaşın yaptığı gibi bir tane resim çerçevesi alıp onun ekranını mı kullansamki. gittigidiyorda 100 liraya çerceveler gördüm, kafama göre fiyatı uygun bir şey alsam elimde patlama ihtimali nedir.

hayalime gelince renkli bir lcd kullanımını çözdükten sonra ekitap  okuyucu bir cihaz yapmak istiyorum.

volblood

Merhabalar,
Sorunun geneline değil de microchip'le ilgili özeline cevap vermek istedim. Microchip'in GLCD ile ilgili libarary'sini ben de incelemiştim. Orada kullanılan LCD'ler microtips ve densitron. Kullanılan LCD driver'ları da samsung S6D0129 ve renesas R61505U.
(Bunlarla bir çalışmam yapmadım, sadece datasheet'in içeriğinde bulmuştum)
Gitmiş olduğum microchip seminerinde GLCD ile ilgili bir demo da vardı. Touch screen'la olandan. İnanın o demoyu görseydiniz çok beğenirdiniz. O nedenle bu library'leri bi şekilde kullanmak gerekli diye düşünüyorum. Zaten demo kartı almak zorunda değilsiniz, devre şeması falan herşey var. size kalan LCD'yi bulmak.
Saygılarımla,

sigmoid

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2608&page=1&param=en532061&redirects=Graphics&pageId=64

bu sayfadaki videoyu izlemem hayran olmam için yetti bile.

ilk olarak büyük boy bir lcd ekran arıyorum. Fiyatı uygun gelmezse küçüklerine bakarım.

sigmoid

microtips ve densitron sitelerine baktım. tft ekranlarda kullandıkları driver microchipin library ile uygun değil. uygun olanını göremedim. hiç birinin türkiye distributörü yok. microtips mouser üzerinden alınabilir de mouserın kargo masrafı çok.

renkli ekranlarla tft lerle çalışmış başka kimse yok mu.?

internette gezerken aşağıdaki siteyi buldum. http://www.techtoys.com.hk/Components/FG020214/FG030210DNSWHG01.htm acaba nasıl bir yerdir.

pcb

Arkadaşlar, internetten bazı ürünleri aramak yalnış oluyor, sanki Türkiye de hiç yokmuş gibi geliyor insana, (firmaların internet sitesi yok veya sitede yer verilmemiş) uzun bi süre küçük 128x64 glcd aradım, bulamadım, sonra bi distiribütor le irtibat falan, dediler ki Türkiyede bulamazsınız isterseniz getirtelim, birara iş dolayısı ile istanbul a gittim, karaköyde hanlarda gezerken tesadüf bir işyerinde sözde bulunmayan glcd yi çok da ekonomik buldum.
Diğer lcd leride sorduğumda dokunmatik-TFT, 256*128 lcd ve bunun gibi çeşitlerini gördüm.
İlgili arkadaşlar için adres Elektrosan
Sözünü ettiğim LCD ler internet sitelerinde bile yok, bi siteleri var yeter onlar için herhalde.
Birde Almanyayı daha yakın bir ülke olarak gördüğümden Crystalfonts.com falan uzak gelir. Display bu site var ama lcd ler cep tel için olanlardan, Türkiye de bulmak kolay.

sigmoid

sağol. müsait bir zamanımda bu firmaya bir alo derim.

techtoys a mail attım. ödeme paypal ile. 40$ lcd +7$ kargo =47$ a gönderiyorlar. 1 ile 4 haftada elinizde olur dediler. Benim için riske girilebilecek bir rakam. 1 ay bekleyebilirim.

refik1

sigmoid

yukardaki linkte gözüken lcd için 2" 320x240 pixel. ekran çok küçük gibi. gidip bir psp ekranı alsam çözülür mü?benim korktuğum psp ekranını pcb ye takmak için soketi bulunmayabilmesi.

mp3dragon

renkli lcd ler üzerinde çalışmalarım devam ediyor.
3.5" ve üzeri lcd ler genellikle içinde driver barındırmamaktadır. Bu sebeple üzerinde tft driver bulunmayan işlemcilerle direkt sürülmeleri mümkün değildir. İçinde driver bulunan tft ler araştırabilinir ama bulunabilirlik ve fiyat konusunda dezavantajları var. Kısaca tft sürmenin yolları şudur;

1. Üzerinde TFT driver bulunan ARM9, ARM10, ARM11 ve Renesas SHxxxx benzeri işlemciler kullanmak(%99'u BGA kılıftır)
2. CPLD veya FPGA ile TFT driver yapmak.
3. TFT Driver entegreleri (Solomon ssd1926, Epson S1D13506 vs.)kullanmak.
4. TFT driverı içinde olan TFT bulmak.

Geçenlerde 100 YTL altı bir fotoğraf çerçevesi buldum (7") içinden analog TFT çıktı. Yani her çerçeve uygun değil.  

ilk 3 seçenek üzerinde ayrı ayrı çalışıyorum. Ne zaman biter bilemem ama bitince burada yayınlarım. Sabrı olanlara.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

sigmoid

PSP ekranı üzerinde driver var mı anlamadım. ( büyük ihtimal yok gibi) LQ043T3DX02 datasheetinde sadece tek input signal timing diye bir şey var. gittigidoyorda 75 ytl ye var. Bir ara tahtakale taraflarını araştırsam acaba kaçabulurum ki.

Dört gözle çalışalarının sonuçlarını bekliyoruz. Az birazfikir verirsen bende tft ler üzerinde çalışmalar yaparak burdaki tft bilgi birikimini artırmak isterim.

mp3dragon

@abdullaho,

PSP TFT üzerinde driver yok. Soket sparkfun da var veya digikeyde. İşlemci ile direkt sürülemez. Önceki mesajımdakı 1. şık hariç tabii.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

sigmoid

1. şıkkı şimdiye den ne demek istediğini anlayamamıştım. İşlemci içinde TFT driverı var diyorsun. süpermiş. galiba haftaya techtoys dan tft siparişini vereceğim, driverıda board üzerinde, örneklerde 18f4550 ile sürmüşler.

Artık microchipin ürünlerini bırakıp ARM mi takılmaya başlıyayım?, tavsiye edermisin. Bitirme projesi için dsPIC le (amaç hızlı bir işlemci ile çarpıp toplama yapmak, dsp özelliğini kullanmıyorum.)  takılıyordum. Yazında boş vaktim olunca DSP nedir ne değildir cinsinden bir kaç kitap okumayı düşünüyordum.

herkese teşekkürler.

controller

Alıntı yapılan: "abdullaho"PSP ekranı üzerinde driver var mı anlamadım. ( büyük ihtimal yok gibi) LQ043T3DX02 datasheetinde sadece tek input signal timing diye bir şey var. gittigidoyorda 75 ytl ye var. Bir ara tahtakale taraflarını araştırsam acaba kaçabulurum ki.

Dört gözle çalışalarının sonuçlarını bekliyoruz. Az birazfikir verirsen bende tft ler üzerinde çalışmalar yaparak burdaki tft bilgi birikimini artırmak isterim.

evet psp ekranı üzerinde driver yok. bende şu anda spartan3e starter kit ile psp ekranı için driver yapmaya çalışıyorum. psp ekranı ve soketi temin ettim. ancak fpga kit üzerindeki 100 pin hirose FX2 konnektörü araştırıyorum. öncelikle psp ekranını üzerinde tutacak ve fpga board u ile bağlantısını sağlayacak bir kart çizeceğim. geriye kodlama işi kalıyor. driver ı yapınca sparkfun dan psp ekranı için touchscreen almayı düşünüyorum.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

Ersin

@controller,
Gecen ay soylemis olsaydin birtane daha alabilirdim ama alindi artik.
Digikey den aldim 6 kusur dolar, bana 10 dolara felan geldi.