HDD formatlarken ayırma birimi boyutu (512/1024..4096)

Başlatan OG, 15 Kasım 2007, 10:51:52

OG

Formatlarken bu birimi ne kadar küçük tutarsak hd o derece verimli kullanılmış olur, doğrumudur?

Default gelen 4096 byte değerinden farklı bir değer seçilmesinin mahsuru varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ayhani

Format attarken hüçrelerin boyutu küçük tutuldukça verimi artar. Verim şöyle artar.

Bir dolabınız olsun(Hard disk)
Dolaba farklı malzemeler yerleştireceksiniz(Harddiske yardırdığınız dosyalar)
Dolabı ne kadar fazla göze bölerseniz yerleştireceğiniz dosya çesidi o kadar fazla olur.
Aksi halde şöyle bir durum olabilir.
Örneğin elinizde 6 farklı renk 5 er tane malzeme var.
Örneğin dolabı 4'e böldüğünüzde her göz 10 malzeme alıyor olsun. Böylece 4 dolaba 4 eleman yerleştirebilirsin. Halbuki dolabı 5 er kutu alacak 8 parçaya bölseydim dolapta daha çok yer kalırdı. Biraz olayı basite indirgemeye çalıştım ama umarım anlaşılmıştır.Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

KAZIMUGUR

Çalıntı ...

-arkadaşlar diski biçimlendirirken 512 ile 2048 arasında bi seçenek verdiler (ayırma birim boyutu"
şimdi ikisi arasındaki farklar nedir anlıyamadım?

-Bir dosyayı tutmak için ayrılabilecek en küçük disk alanı miktarı.
Windows tarafından kullanılan tüm dosya sistemleri, sabit diskleri ayırma birimlerine göre düzenler.
Ayırma biriminin boyutu ne kadar küçük olursa, disk, bilgileri o kadar verimli saklar.
Diski biçimlendirme sırasında bir ayırma birimi boyutu belirlemeseniz, Windows, disk biriminin boyutuna
uygun varsayılan değerleri kullanır. Bu varsayılan boyutlar, birimdeki kayıp alanı ve parçalanma
miktarını azaltmak için seçilir. Ayırma birimi, küme olarak da adlandırılır.

-Daha ayrıntılı bi bilgi istemiştim...
512 seçince iyi yanları kötü yanları 2048 seçince iyi yanları kötü yanları falan...

-512'yi seçersen bilgiler daha verimli saklanır.
disk birleştiricisi programında daha az parçalanmış veri görürsün.
ama genel olara windows büyük diskler için büyük ayırma birimlerini kullanıyor.
bu da verilere ulaşımın daha hızlı olmasını sağlıyor.seçim senin.

-anladığım kadarıyla büyük değer seçersem verilere daha hızlı ulaşırım ama dosya parçalanması çok olduğu
için disk birleştiricisi kullanmam gerekir düşük değer seçersem daha yavaş erişebilirim ve
disk birleştiricisiyle pek uğraşmam...
O zaman büyük değer seçerim tabiki  o/o defrag ıda ayarladıkmı tamam  Sağol @sheone

OG

Evet olayı net anladım. Bir dosyanın özelliklerine baktığımızda "boyut" ve "diskdeki boyutu" farklılığı bundan kaynaklanıyormuş. Bu birim büyüdükçe diskdeki boyut da büyüyür, israf artıyor. Birimi düşürmenin dezavantajı ise dosyaya ulaşım hızı azalıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.