anahtar olarak tristor

Başlatan alieren, 16 Kasım 2007, 20:13:10

alieren

BT151 - BT152 (600R) tristor(lerini) unu bir calismamda kulanmak istedim ancak dusundugum gibi olmadi.

tristor'un gate'ine picin bir pini'ni 330r lik bir direnc uzerinden bagladim ve anot ile katot larina ise 12v lik gp 23a pili bagladim ve tabiki anot'a surmek istedigim yuk'u bagladim. tristor bir defa tetiklendikten sonra enerji kesilene kadar surekli iletimde kalmasi gerekirken adeta transistor gibi davranarak gate'de lojik 1 oldugu mudetce iletiyor ve lojik 0 durumu olusunca yeniden iletimden cikiyor. bir ikincisi ise gp23a-12v pil aktive etmek istedigim yuk'u aktive edebilirken(dogrudan yani) tristor uzerinde aktive edemiyor. bu tristorlerin pdf lerine de baktim ama pek bir sey anlayamadim, bu durumda acaba bunlarin anot-katot arasi akim'lari nedir? ve max. akim saglamam icin ne yapmaliyim. tabi kulandigim bataryayida goz onunde tutarak.
iyi aksamlar.

timpati

Ih tristiör tutma akımı kullanılan pilde yetersiz kalabilir. daha güçlü bir bataryayla denenirse (ve çalışırsa) sorunun çakmak pilinde olduğu anlaşılır.
why mr. anderson, why ?

tcitak

xenix

Yük akımı tristörün tutma akımından (hold current) düşük kalmış olabilir. Daha güçlü bir yükle bu devre çalışabilir.

selvi

Alıntı yapılan: "xenix"Yük akımı tristörün tutma akımından (hold current) düşük kalmış olabilir. Daha güçlü bir yükle bu devre çalışabilir.

daha güçlü bir yükten kasıt: örneğin 5 ohm yerine 20-30ohm luk bir yük mü? doğrumu anladım acaba?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

xenix

BT151 in hold akımı en kötü durum için 20mA. Bu durumda 20mA den daha düşük akım çeken bir yük için bu tristörü kullanamazsın. Yükün daima 20mA den fazla akım çekmeli, yani 12V için direnci 600 ohm dan düşük olmalı. Deneme amaçlı anod ve pilin artısı arasına, yani yüke paralel 560ohm bağlayıp dene.