Xilinx ISE ve EDK 8.2

Başlatan gloin, 22 Kasım 2007, 10:23:20

gloin

Elinde Xilinx ISE 8.2 ve EDK 8.2 programları bulunan arkadaşlar varsa bir yerlere yükleyebilir mi acaba, çok makbule geçer gerçekten

iyi çalışmalar
Gloin

controller

Alıntı yapılan: "gloin"Elinde Xilinx ISE 8.2 ve EDK 8.2 programları bulunan arkadaşlar varsa bir yerlere yükleyebilir mi acaba, çok makbule geçer gerçekten

iyi çalışmalar

ise xilinx web sitesinden ücretsiz indirilebiliyor. şu anda 9.2 si var sanırım. edk yı emule den indirebilirsiniz.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

Ersin

8.2 yi kullanma , sorunlu bir versiyon.Arkadasin dedigi gibi 9.2 sitesinden indir.Program ucretsizdir.Servicepack i de indirmeye unutma.
EDK ya gelince orda olay degisir,3aylik kullanabiliyorsun sanirim.

gloin

hocam ben de ise yi ücretsiz biliyordum fakat ISE foundation var mesela, webpack ile farkını tam anlayamadım ama onun fiyatı uçuk, bir de ortalıkta ISE nin ilaçları dolaşıyor kafam karıştı o yüzden. EDK için emuleye bakayım, teşekkürler
Gloin

Ersin

Virtex kullanmayacagina gore lazim değil :D

Su an icin ilac aramana gerek yok, gerektirecek bisey yok ;)

gloin

aslında şu an iki çeşit kart var elimde, spartan3e ve virtex2-pro, virtex e şu an dokunmuyorum, vhdl kasıyorum, xilinx in microblaze işlemcisini gördüm, videolarını seyrettim, edk yı o yüzden arıyordum, ilaçlı bir 8.1 ise var şu anda, ileride 9.1 i falan da bulurum sanırım  :)  kolay gelsin
Gloin

Ersin

Birdenbire kasma microblaze e.Once basit seyler yap.Senelerce ugrasan ve microblaze i dogrudurust calistirmayan var, gorundugu kadar basit bisey değil.Illa ip core ile ugrasacam diyorsan picoblaze e goz at.FPGA yi mcu nin yapamadigi seyler icin kullanmak lazim.FPGA yi mcu yapmak pek anlami yok,onun yerine bir arm11 kullan daha kolay olur.Eskiden mcu lar yavasti ama artik olay degisti.
Kompak bir sistem de olur tabii hepsini bir chip icine sigidirmak ama bunun anlami virtex kullanmak , onun fiyati da malum.

mp3dragon

@gloin,

ersin haklı şu anda trend mcu+fpga bir arada kullanmak. mcu hız ve özellikleri hızla artarken fiyatları hızla düşmüş durumda. genelde sıralı işlemler için mcu, paralel işlemler için fpga daha avantajlıdır. Bu işin optimumu sıralı işlemler için mcu, paralel işlemler için fpga bir arada kullanmak. Paralel işlemden kastım aynı anda biden fazla işlem yapabilmek. Mcu da bu mümkün değilken fpga da mümkündür. Bu yönde adım atarsan daha iyi olur. Yoksa fpga ile işlemci tasarlamak hem tasarım maaliyeti hem tasarım süresi açısından çok uygun değil.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

gloin

anladım, benim asıl merak ettiğim mesela microblaze koyunca vhdl dilindeki paralel işleme özelliği kayboluyor mu klasik mcu lar gibi mi oluyor yoksa hala vhdl in gücü var mıdır?  

şu anda elimdeki vhdl kitaplarını çalışıyorum, bir yandan da opencores sitesindeki açık core ları implemente etmeye çalışıyorum, fakat vhdl umduğumdan daha karmaşık geldi, core ları implemente etmek gerçekten zor bir iş, ya da bana öyle geliyor, sizin tavsiye edeceğiniz kaynaklar var mı başka? bendeki kitaplar bitti artık, uygulama eksiğim had safhada ama özellikle bu core ların implamantasyonunda, basit örnekler yapabiliyorum, state machine li trafik ışığı kontrolörü, sayıcı, frekans bölücü falan..
Gloin

Ersin

Core u implement etmekle olay bitmiyo.Oyle olsaydi herkes fpga alip hazir core lari dizip yanyana yapardi.Hazir core lara pek guvenme.Once basit seylerden basla sonra core lara gecersin.Birde direk microblaze e gecme, lojik lerden sonra basit core lar rs232,i2,lcd gibi seylerle ugras.Microblaze ugrasacagin en son sey olsun.
Herkes soft mcu hazir var ben bunu yukler calistiririm deyip basarisizliga ugruyo.Adim adim git.

Göktuğ

picusta

Elimde ISE  ve EDK 8.2 DVD'leri var zamaninda elimde spartan 2 vardi.
Spartan3A board olunca 8.2'nin desteklemedigini  gördüm Emule'den tekrar ISE ve EDK 9.1 çektim.
foundation ile webpack arasindaki fark galiba sadece su :
Webpack sadece en yaygin (genelde gelistirme kitlerinin üzerinde olanlar) fpga'lari destekliyor, birkaç Virtex serisi destekliyor ama en son çikanlar için foundation sart..
Geçenlerde sitede güzel bir e-book vardi, adim adim islemci tasarimi, adam A'dan Z'ye anlatiyor vhdl'de 8 bit MCU yapiyor. Hatta kitap adamin sitesinden bedavaya indirilebiliyor, (güncel versyonu).

Ersin

Fark su Virtex4/5 modellerde birde yanlis hatirlamiyorsam bazi ust model virtex2 lerde.
Dedigim gibi foundation in bir anlami yok Turkiye sartlarini dusunerek.Diyelim bir virtex4 satin aldiniz fiyatlar 200 dolardan basliyo.Bunu almakla bitmiyo, asil sorun buna pcb yapabilecek babayiğit biri olmasi ve en az 6 katli pcb yapilmasi.Diyelim bunlari yaptiniz, sonucta boyle bir projenin satilmasi icin en az 5 haneli rakamlar konusmasi lazim.Boyle bir yatirim biraz zor.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Ersin"asil sorun buna pcb yapabilecek babayiğit biri olmasi ve en az 6 katli pcb yapilmasi.
Biri benimi soruyor :P

Yapılır yapılırda, Ersinin dedigi gibi o tip projeye yatırım yapacak birileri lazım.

ersa1905

arkadaslar bilgi bilgi bilgi...spartan 3e ile ilgili uygulama , video ne varsa birarada göndeerirsmisinizzzzz...teşekkürler