DELTA DOP ve DELPHI

Başlatan dombilik, 24 Kasım 2007, 23:42:06

dombilik

Arkadaşlar kısa bir süre önce başlıktaki operatör paneli ve yine aynı firmanın DTC kontrolörleri uğraşmaya başladım.
   Bu operatör panellerine Delphi aracılığı ile ulaşabilirmiyiz.Amacım panelin veya DTC lerin kalibrasyonlarını delphi ile kontrol etmek ve dtc lerden bilgi alabilmek.
Bu konuda daha önceden araştırma yapmış olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Hepimize kolay gelsin.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

erkan614

bu konuda bir ilerleme kadettinmi? ileriki günlerde bende bi dop panel alıp haberleşme mantığını çözmeye çalışçam sanırım çok zor bi yanı olmaz

dombilik

Forum üyelerimizden salih hocamın verdiği örnek rutin sayesinde delphi üzerinden DTC kontrolörlerle haberleşip gösterim amaçlı bir yazılım yaptım.Hala geliştirme aşamasında..Boş kaldıkça uğraşıyorum.proje dosyalarını istersen gönderebilirim.Yaptığım uygulamada 18 adet 4-20mA analog değerler, DTC ler ile kontrol edilip ekrana 0-60A/0-200A ve havuz seviye gösterimi olarak yansıtılıyor..Yani bu uygulamada DOP kullanmıyorum.

Ama DELTA DOP lar hakkında az buçuk bilgim var..Eğer bu doplarla ve DTC kontrolörlerle çalışacaksan elimden geldiği kadar yardımcı olurum
Kolay gelsin...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

erkan614

dop ekranlarla ilgilenmem sabit bi konu ile alakalı değil.
açıklıyim; ben şu an bazı makina tipleri ile uğraşıyorum son makinada 128.64 glcd 4*4 tuş takımı ve bi servo takımı kullandım.
tabi eksiği gediği çok oldu bende plc+3.8"dop+servo ile değiştirdim.
sora bi değerlendirme yaptım tuş takımı ve glcd tasarımını boşuna yapmama gerek yok 3.8" dop panel touch screenli 240 ytlye geliyor. aynı özallikte olanını ben tasarlayıp yapsan 300 civarına çıkıyor ayrıca zaman kaybıda cabası bende picli kartımı dop panelle haberleştirirsem baya bi rahatlık sağlarım diye düşündüm çünkü benim yaptığım kart 70 ytl ayno işi yapan plc 500$ baya fark var. hem pice hükmetmek daha kolay

dombilik

Delta dop lar MODBUS RTU-ASCII haberleşme kullanıyor..RS 485..
Fakat benimde işin açıkçası Bu protokoller hakkında çok fazla bilgim yok.Sadece forumda yazanlar ve forum üyelerimizden salih hocamın yazıp verdiği küçük bir rutin sayesinde delphi ile dop kullanmadan PC üzerinden kontrol kartlarına ulaşmayı ve ekranda göstermeyi başarabilmiştim...

erkan614

ozaman bana o rutini küçük bi açıklama ile yollaya bilirmisin?inceleme için bi yerden başlangıç yapmış olurum.
aslında bu dopların usb portları var belki ordan da kontrol registerlerine ulaşabiliriz !!!

bu arada cuma deltaya gitmiştim teknik bilgi için ben ordayken başka bi servis elemanı picle kontrol için telefonda ekran adreslerini anlatıyodu karşısındakine yani birisi benim gibi düşünüp ekranı picle haberleştirmeye başlamış

dombilik

Örnek uygulama
salih hocamın bana verdiği rutini yukarıdaki paylaşım alanımıza dökümanlar kısmına  dtc.rar  ismi altında koydum.
Ama pic ve Delta DOP ikilisi ile bende uğraşmadım..Bu konuyu bende araştırayım bakalım neler çıkacak karşımıza..Kolay gelsin..

erkan614