74HC595 yerine 40 serisi entegre arıyorum.

Başlatan remzi, 28 Kasım 2007, 11:21:03

remzi

Arkadaşlar shift register (seri giriş paralel çıkış) lı entegre ile display sürmem gerekiyor. display 7.5V ile çalışıyor. Bu yüzden 74HC595 kullanamıyorum. Onun yerine TPIC6B595 kullanayım dedim onunda gördüğüm kadarıyla smd si yok. 74HC595 yerine 40 serisi entegrelerden hangisini kullanabilirim. Seri giriş paralel çıkış olacak...

Teşekkürler iyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

TPIC6B595 in Smd modeli piyasada var.
Megasan a  sorabilirsin.

arslan74

Alıntı yapılan: "remzi"Arkadaşlar shift register (seri giriş paralel çıkış) lı entegre ile display sürmem gerekiyor. display 7.5V ile çalışıyor. Bu yüzden 74HC595 kullanamıyorum. Onun yerine TPIC6B595 kullanayım dedim onunda gördüğüm kadarıyla smd si yok. 74HC595 yerine 40 serisi entegrelerden hangisini kullanabilirim. Seri giriş paralel çıkış olacak...

4094 entegresi cmosdur ve 17Volta kadar calışır. 74hc595 yerine kullanabilirsin.

Selamlar

remzi

4094 ile TPIC6B595 in fiyatları hakkında bilginiz varmı?
Hangisi daha ucuzdur?...,

remzi

toptan fiyat aldım. TPIC6B595 4094 ün yaklaşık 4 katı. Demekki tasarımımızı 4094 e göre yapmamız gerekiyor.

Yardımcı olan herkese teşekkürler.

İyi çalışmalar...

arslan74

Alıntı yapılan: "remzi"toptan fiyat aldım. TPIC6B595 4094 ün yaklaşık 4 katı. Demekki tasarımımızı 4094 e göre yapmamız gerekiyor.

Yardımcı olan herkese teşekkürler.

İyi çalışmalar...

Eğer cıkışlardan fazla akım cekmeyeceksen 4094 uygundur, ancak cıkışı fazla akıma dayanmaz, cmos olduğu için 74 serisinden bile zayıf cıkış güçüne sahibtir. tpic serisinde cıkışlar transistörle sürüldüğğü için cıkış akımı 4094 cok fazladır.

Selamlar

remzi

Çıkıştan 20mA çekecem. seven segment display sürcem. 4094 işimi görür herhalde değilmi?...

arslan74

Alıntı yapılan: "remzi"Çıkıştan 20mA çekecem. seven segment display sürcem. 4094 işimi görür herhalde değilmi?...

20mA için yeterli ama daha fazla akıma ihtiyac varsa yetersiz kalir. Kullandığın malzemenin datasheetlerinde cıkışların cekebileceği akımlar yazar. Onları incele.

Selamlar

OG

TPIC6B595 open collector / open drain dir. Bu durum da yük voltajını farklı kullanmanıza izin verir, led pano gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

remzi

Ben 1 adet 4094 ile bir adet display sürcem. display 7.5V da 20mA akım çekiyor. 4094 yeterli olur herhalde...

ibrsel

20mA den fazla akım çekmeyeceksin anladığım kadarı ile..(display süreceğim diyorsun).. rahatlıkla 4094 ü kullanabilirsin..

CLR

Merhaba,

Sanırım hiç kimse 4094'ün datasheetini açmamış, max. 2ma basabiliyor veya emebiliyor, bu demek oluyor ki direk led veya display süremezsin. Araya mutlaka transistör veya sürücü gibi bir şeyler kullanman lazım.

hc595(5V besleme)+uln2803(7,5V'a pull-up) ile sürersen sorun olmaz ama mantık ters olur(1 yerine 0 ile sürersin) ve pull-up dirençlerini displayin çekeceği segmente göre seçmelisin.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

arslan74

Alıntı yapılan: "eemkutay"Merhaba,

Sanırım hiç kimse 4094'ün datasheetini açmamış, max. 2ma basabiliyor veya emebiliyor, bu demek oluyor ki direk led veya display süremezsin. Araya mutlaka transistör veya sürücü gibi bir şeyler kullanman lazım.

hc595(5V besleme)+uln2803(7,5V'a pull-up) ile sürersen sorun olmaz ama mantık ters olur(1 yerine 0 ile sürersin) ve pull-up dirençlerini displayin çekeceği segmente göre seçmelisin.

Kolay gelsin

Merhaba,

Ben 6.8cm lik 7 segment displayleri 4094 ile sürüyorum sorunsuz çalışıyor. displaylerin her cizgisinin içinde 2 tane seri led bağlı. Parlaklık gayet güzel. Devrenin 74hc595 göre avantajı sistem hem 5V da, hemde 12V ta çalışabiliyor.

Selamlar.

CLR

Merhaba tekrar,

@arslan74

O zaman biz seninle aynı IC'den bahsetmiyoruz çünkü sen en az 10ma akım basabilen bir elemandan bahsediyorsun ama cd4094 bunu yapamaz, benim bahsettiğim fairchild CD4094'tür. Low ve high seviyede pin sürme ve soğurma kapasitelerini picture olarak ekledim.

15V besleme 2,4ma max. akım basabiliyor veya alabiliyor.  

Gerçektende 25ma akım basan 74HC(T)4094 var ama onun beslemeside 5V'tur.

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

arslan74

Merhaba,

Elimde iki farklı üreticilere ait 4094 var.
Bir Texsas ins. CD4094BE, diğeri Philips HEF4094BP dir. İki malzemeyide kullandım, düzgün çalışıyor. Philips datasheetlerinde çalışma akımı yazmamış, ama Texsas ta ise 15V için 'Typ. 6.8mA' demiş ama 'Max.' için hiç değer belirtmemiş. Bu durumda biz standartların üzerinde çalıştıyoruz, ama max. akımı gectiğimizi bilemiyoruz, cünkü böyle bir bilgi yok.

Selamlar