smd pic programlamak ?

Başlatan mustafa_cmbz, 01 Aralık 2007, 15:25:09

ipek

@mustafa_cmbz

PCI tabir edilen ses kartlarının tv kartlarının yada ethernet karlarının takıldığı bir bord'ta en az 4 adet olan soketler yazmayı unuttuğum bir konu ise bu hazırlanmış soket parçacıklarının en uç kısmının yeni takılmış
bir falçata ile dikkatlice açılması bu uç kısım açılınca entegre sıkı sıkıya giriyor değmeme yada kayma ihtimali sıfıra iniyor ...
ben digikey'ten zif to so tipi 3m çok yüksek kalite soket getirttim sokete 200$ verince kutudan çıkaramıyorum eski usul devam    isp benim çok başımı ağrıttı bazı durumlarda isp işe yaramıyor daha evvel isp ye güvenip
kartlar basıldı oysa 16f628 LVP ayağı gnd ye çekilmeden programlanmıyor
kolay gelsin....

başıma gelen bir olay daha anlatayım original microchip isp kullanmama rağmen eepromu uptade edemedim.   tek çare 20mhz kristali programlama esnasında sökmekle bulundu..

kolay gelsin...

pcb

Denizelektronik den soket almak mümkün veya amatörce yapılabilirde
SOKETLER

arslan74

Merhaba,

sizlere basitce bir kart ciziyorum.

ICSP bağlantısını ICD2 nizin yada Programlayıcınızın ICSP soketine kablo vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Sonrada SMD PIC inizi üsteki malzemenin tam üstüne kaydırmayacak şekilde yerleştirin. elinizle üzerinde basılı tutarak programlayın. En basit ve ucuz yöntem bu. Bu plaketi yapmak isteyenler için. aşağıda PDF dosyasını yayınlıyorum.

http://rapidshare.com/files/73902317/SMD_Header.pdf.html

Selamlar

OG

Arkadaşlar çözümler iyi hoş da ..

bunları biryerlerde gören olursa bildiriversin.

.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

sizlere basitce bir kart ciziyorum.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

ICSP bağlantısını ICD2 nizin yada Programlayıcınızın ICSP soketine kablo vasıtasıyla bağlayabilirsiniz. Sonrada SMD PIC inizi üsteki malzemenin tam üstüne kaydırmayacak şekilde yerleştirin. elinizle üzerinde basılı tutarak programlayın. En basit ve ucuz yöntem bu. Bu plaketi yapmak isteyenler için. aşağıda PDF dosyasını yayınlıyorum.

http://rapidshare.com/files/73902317/SMD_Header.pdf.html

Selamlar

hocam pcb sorun değilde benım programlayıcıda sizin verdiğiniz port isimlerinden ikisini kullanmamış acaba bunlar hangileri olabilir...

resim (sıralama) :

hocam birde eğer bu ICSP sorun çıkartırsa bunun yerine zif soketten pic'e sizin belirttiğiniz pinlere kablo çıkartsam bir sorun çıkartırmı veya şöyle sorim bu şekilde programlama yapmak için sizin verdiğiniz semadaki 5pinden başka pin kullanacakmıyız?......kolay gelsin..

arslan74

Merhaba,

PIC datasheetlerine bakablirsin orada her şey yaziyor.

RB6/T1OSO/T1CKI/PGC
------------------------------------------------------------------
-RB6 TTL CMOS Bi-directional I/O port. Interrupt-on-pin
change. Can be software programmed for
internal weak pull-up.

-T1OSO — XTAL Timer1 oscillator output.
-T1CKI ST — Timer1 clock input.
-PGC ST — ICSP Programming Clock.

RB7/T1OSI/PGD
----------------------------------------------------------------
- RB7 TTL CMOS Bi-directional I/O port. Interrupt-on-pin
change. Can be software programmed for
internal weak pull-up.

-T1OSI XTAL — Timer1 oscillator input.

- PGD ST CMOS ICSP Data I/O

Alıntı Yap
hocam birde eğer bu ICSP sorun çıkartırsa bunun yerine zif soketten pic'e sizin belirttiğiniz pinlere kablo çıkartsam bir sorun çıkartırmı veya şöyle sorim bu şekilde programlama yapmak için sizin verdiğiniz semadaki 5pinden başka pin kullanacakmıyız?......kolay gelsin..

Programlama işleminde sadece bu bacaklar kullanılır. Diğer bacakları boş bırak. Bağlantıları direkt soket üzerinden alabilirsin.

mustafa_cmbz

pcb yi zif sokete takılacak şekilde tasarladım ihityacı olan faydalanabilir...

boyut:   26.5mm x 31.5mm

http://rapidshare.com/files/74093086/smd_16f628.LYT.html

sarı çizgi ile çizilen yerlereden mandal gibi bir bastırma işlemi yapılabilinir...elle tutmaktansa böylesei daha iyi olur....kolay gelsin....

ledx

arkadaslar bu mandaldan alan veya daha once kullanmıs satmak isteyen  varmı ? 18pin bir mandal ihtiyacım var 16F628A smd icin kullanılcak karakoyde bakmadıgım yer kalmadı bulamadım

coco

Alıntı yapılan: OG - 03 Aralık 2007, 08:58:40
Arkadaşlar çözümler iyi hoş da ..

bunları biryerlerde gören olursa bildiriversin.

.

Bu tip smd mandal clip denen aparatlardan banada lazım.bu arada çin malı olanlar iyi değil sadece çamaşır asmaya yarar çipin pinlerine temas etmiyor esnek değil üzerindeki pinler.

Bunlarda iki marka iyi pomona ve 3M.

ledx

hocam bende cok arastırdım ama yok piyasada 2 gün gezdim  istanbulda bulamadım son care internetten siparis etmek olacak gibi

ipek

Çığırdan 90Tl ye almıştım iki yılı geçti 3M. birde 28'lisini menevşe handa plastik kutuları satan dükkandan 50TL'ye almıştım.ITT Pomona

piyasa adabında Kelebek mandal soket diyorlar.

ipek

yukarıda resşimde görünen soket ITT POMONA abed han girişi çelebi elektronikten 35TL'aldım,bu gün bir tane daha aldım yedek olsun diye,gerçi baba marka birşey olmaz ama eşşek sağlam kazık.. ;D

Ledx
sadece 16F628 ise illa pinlerin tamam olması gerekmiyor, ortalardan bir yerden takarsın.
MCLR ,GND,VDD,RB7,RB6 işte hepsini karşıladı..

gumush

Hikmet Gumus  izmir

islergucler

Bu işin evrenseli smd picin yanına ICSP pinlerini pad yada header olarak bırakmak ve programı bu şekilde yüklemek. Başka arayışlar işte para çok harcayacak yer bulamıyoruz mantığı oluyor.