smd pic programlamak ?

Başlatan mustafa_cmbz, 01 Aralık 2007, 15:25:09

mustafa_cmbz

arkadaşlar bir devrede çok sayıda smd 16f628 kullanacağım sipariş ettim ve geldi fakat şimdi ise şöyle bir sorun ile karşı karşıyayım ilk başlarda bu devreden 3-5 tane yaptım fakat ihiyaç olduğu için devamlı yapmam gerekiyor bununla beraber de picleri programlamak eziyete dönüşüyor çünki bende usb d149 programlayıcısı var ve smd pic için ona bir soket yaptım fakat programlamak istediğim pic'i onun üzerine lehimlemem gerek böyle oluncada programlamak için lehim yapıp tekrar söküp tekrar devreye lehimlemek zor oluyor bunun için pic'in ayaklarını lehimlemeden programlama şansımız varmı acaba...bunu merak ettim...

arslan74

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"arkadaşlar bir devrede çok sayıda smd 16f628 kullanacağım sipariş ettim ve geldi fakat şimdi ise şöyle bir sorun ile karşı karşıyayım ilk başlarda bu devreden 3-5 tane yaptım fakat ihiyaç olduğu için devamlı yapmam gerekiyor bununla beraber de picleri programlamak eziyete dönüşüyor çünki bende usb d149 programlayıcısı var ve smd pic için ona bir soket yaptım fakat programlamak istediğim pic'i onun üzerine lehimlemem gerek böyle oluncada programlamak için lehim yapıp tekrar söküp tekrar devreye lehimlemek zor oluyor bunun için pic'in ayaklarını lehimlemeden programlama şansımız varmı acaba...bunu merak ettim...

Merhaba,

Bunun için iki yolu var, birincisi SMD cihazları programlamak için kullanılan kelepceli soketler var onu kullanabilirsin.
Diğeri ise Yaptığın devrene ICSP üzerinden programlamak için bağlantı soketi koyarsın. Daha sonra devrene monte edilmiş PIC'i ICSP üzerinde istediğin gibi programlayabilirsin.

Selamlar

sitenindelisi

1 adet camasir mandali ve biraz pcb ile olmaz mi sence? PCB uzerine SMD picin padlerini cizsen ve ICSP pinlerine baglantiyi yapsan mesela... ;)

OG

Alıntı yapılan: "arslan74"
birincisi SMD cihazları programlamak için kullanılan kelepceli soketler var onu kullanabilirsin.
Bunu nereden bulabiliriz?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"1 adet camasir mandali ve biraz pcb ile olmaz mi sence? PCB uzerine SMD picin padlerini cizsen ve ICSP pinlerine baglantiyi yapsan mesela... ;)

bunu düşündüm hocam ama yinede çok uğraştıracaktır... hatta pic bile yanabilir değilmi yanlış bağlantı yada ayakların birbirine teması sonucunda...

@arslan74 hocam bu dediğin smd picleri programlamak için olan mandalları nerden bulabiliriz....

bir sıralar nette bulduğum ve arşivimin bir köşesinde kalmış olan resimleri paylaşayım dedim acaba bunun 18 ayaklısını nerden buluruz ?

resimler:

erguncaliskan

ben bu kelepçenin 2x20 lisini kullanıyom elkatek ten almıştım  ve çok işe yarıyo smd entegre testi ve program yüklerken  çok kolaylık sağlıyo

elkatek Tel: 0 (312) 446 81 78

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "erguncaliskan"ben bu kelepçenin 2x20 lisini kullanıyom elkatek ten almıştım  ve çok işe yarıyo smd entegre testi ve program yüklerken  çok kolaylık sağlıyo

isim,adres,tel vs. verebilirmisin?

arslan74

Merhaba,

Benim kast ettiğim malzeme mandal şeklinde olan malzeme değil. Kast ettiğim şey aşağıdaki 18/28 Pin SOIC Adapter.

Bununla ilgili linkler veriyorum. Bu sayfaları inceleyiniz.

http://www.warburtech.com/programmers/adapters/soic/18.pin.soic.adapter.shtml

http://www.tech-tools.com/MP-SOIC18.htm

http://www.arieselec.com/Web_Data_Sheets/10020/10020.htm

Burada malzemeyi karta montaj etmeden programliyorsunuz. Kartta montajlı malzemeyi soket veya mandal gerektirmeden ICSP üzerinden cok basit programlayabilirsiniz. Ben neredeyse bütün kartlarıma ICSP programlama soketi koyuyorum böylelikle, program değişkliklerini bile malzemeyi sökmeden yapabiliyorum. Bir cok programlayıcının ICSP desteği var zaten, yada ICD2 kullanabilirsiniz.

Selamlar

ipek

- gariban soketi

1-önce eski bir bilgisayar bordu bulunur
2- pci soketlerin yanında elko kapasitör var ise kopartılır
3- 10x10 alimunyum bir levha elektrik yada aygaz bir ısı kaynağı
   üzerine oturtulur çıkacak kokular icin cam açılır havalandırma sağlanır
4- PCI soketlerden her hangi biri bu ısıtlmış levha nın üstüne konur   15
   dakika daha ıstılır  el ile kontrol edilir soketin lehimleri erimeye   başlayınca soket ısıdan bozulmadan hafifçe bord'tan çekilir..

5- naburdan temin edilmiş bir kıl testeresi ile sabırlıca ve düzgünce ortadan ikiye kesilir testere bıçaklarının pinlere gelmemesine özen   gösterilir  

6-artık iki ayrı jedect stantardına uygun ölçülerde soket parcacığı mevcut
  parallelce ayna etkisi yapacak şekilde isteğe uygun öçlülerde  bir mika yada pcb üstüne yapıştırabilirsiniz..

7- soketi kaçlı yapacağınız hayal gücü yada anlık ihtiyaca bağlıdır..

8- gariban soketi bitti ise istikamet  projeler  kolay gelsin...

Göktuğ

Pcbde asagıdaki gibi programlama için sip-5 header eklenir.

Erkek pin headerın kısa  tarafına programlayıcıdan gelen kablolar  lehimlenir. Uzun tarafı pcb ye lehimlemeden takılır. Elle saga veya sola baskı yapılır temassızlık olmasın diye. Programlama yapılır. Programlama kablolarının baglandıgı kısım silikonlanırsa gayet saglam olur ve rahat tutulabilir.

Asagıdaki resim netten bulabildigim bir resim. Bu resimdeki dişi header yerine erkek header oluyor. Diger tarafta programmera baglanacak sekilde tabi.

Uretimde bu yontemi kullanıyoruz.

(PCB ler delik içi kaplamalı)

CLR

Merhaba,

Benim kullandığım metodda neredeyse @Göktuğ'un ki gibi ,
Sadece fark, programlayıcıdan 5'li dişi tek sıra header geliyor,(erkek header seçmedim sağa sola temas etmesin diye, @göktuğ'un 2. resimdeki dişi header gibi, lehimli kısımlarda temas olmasın diye ısıyla daralan makaronla maskeledim, )  Programlama yapacağım zaman ucuna 5'li erkek tek sıra header takıyorum.Header'ın kısa tarafını pcb üzerindeki ICSP delikiçi'lerine temas ettiriyorum(@göktuğ'un 1. resimdeki 8 pinlik IC'nin yanındaki 5'li delikiçi gibi ve pcb üzerinde ICPS yönü beyaz maskeli olarak) zaten ICSP çok hızlı, yaklaşık 5-10sn'de programlayıp verify ediyor.

PIC16F628(A) serisi ICSP üzerinden programlanırken adaptör gerektiriyor diye hatırlıyorum. Bir kaç pic'te ICSP için böyle bir problem vardı. Bizim şirkette ALL-11p3 programlayıcı da var, onunla devre üzerinde programlamıştım.
Knowledge and Experience are Power

Göktuğ

eemkutay  işin asıl yontemi senin anlattıgın gibi. Pcb de erkek header. Programmerda dişi. Programlama o sekilde yapılır. Ancak seri uretim olunca her urune 5 li header takmak maliyet artıracaktır. Bundan daha onemlisi 5 li headerın lehimlenmesinde harcanacak sure kaybı. Bu nedenle hiç bir malzeme olmadan delik içi kaplamaya temas işi goruyor.

mustafa_cmbz

@gökuğ hocam peki devredeki malzemeler pic'in pinlerine bağlı olduğunda programlama işlemini yapabilirmiyiz yani bu 5 pin pic'in hangi bacakalrına bağlanmalı ve bu bacakların devrede kullanılan malzemelerin bağlantıları sorun çıkartırmı?

@ipek hocam elimde 20-30 tane kadar ana kart var dediğiniz gibi bir yol izleyerek bir mandal şeklinde programlayıcı yapacağım fakat anakartların üzerinde bulunana ve bu işe musait olan soketin resmini yayınlar iseniz depoya indiğimde ona göre bir arama yapım yoksa depo çok dağılacak...

CLR

Merhaba,
Göktuğ aslında aynı işlemi yapıyoruz, devreye ben 5'li erkek header'ı lehimlemiyorum , sadece programlayacağım zaman PCB üzerindeki delikiçine bir tane  erkek header'ı takıyorum (başka yok, maliyet yok yani) , programlama esnasında delikiçine temas edecek şekilde tutuyorum, programlama çok kısa olduğu için hiç sorun olmuyor.

@mustafa_cmbz
Microchip içinde ICSP diye arattırırsan ICSP user guide'ı bulursun. Önemli nokta şu, ICSP portlarını kullanıyorsan, bu portlarla(RB6-RB7) sürdüğün komponentin giriş direnci minimum 10K olmalı, zaten bunu microchip düşünmüş bu nedenle ICSP pinleri RB6-RB7'ye yerleştirilmiş yani portb change interrupt olan pinlere, bu pinler genellikle tuş okumak için veya dışarıdan interrupt almak için kullanılır.
Daha öncede dediğim gibi Pic16F628(a) ICD2'de sorun oluyordu bunu bir araştır.Ben başka bir programlayıcı ile çözmüştüm

Kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power

mustafa_cmbz

hocam bende d149 programlayıcısı var ben şimdi pic'in ilgili bacaklarını kablo ile bu sokete taşıyıp burdanda soket sayeseinde pic'e aktaracağım ve bu sayede pratik bir programlama yapacağım...aslında benım yapmak istediğim su aşama için pic'i devreye lehimlemeden bu soket aracılıyla programlamak ve daha sonra plakete lehimlemek ve devreyi bozulana kadar kullanmak :D  bunun içinde benım programlayıcıdan yapacağım soketede gidecek olan kablo sayısını azaltmak....tabi standart ise oda olmaz ise mecbur pic'in bütün bacaklarını sokete taşıyacağım...ve programlayıcıya da bir plaket yardımıyla 16f628'in ayaklarının denk gelecek bir şekilde pcb ile bağlantı yapacağım...