elektrokoter devre şeması

Başlatan SENAY, 02 Aralık 2007, 17:40:17

SENAY

Merhaba arkadaşlar. Elinde elektrokoter devre şeması veya bir koter cihazının servis manueli (veya şeması) olan varmı. Nette bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

stlg

Bu cihazın ingilizce ismi nedir ,yerli ureten firmalar var galiba lcs gibi kullanımla ilgili bir bilgi ise oradan isteyebilirsiniz ,yok acık sema ise biraz zor
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ahmet2004

Electro cautery

ELECTROSURGERY CAUTERY

SENAY

ismi ahmet2004 hocamın da dediği gibi geçiyor. Aynı zamanda electrosurgical unit veya cautery gibi isimlendirilebiliyor. Benim bir açık şema bulmam lazım. Eski veya yeni hiç farketmez. Birkaç üretici firmayla görüştüm ama pek bilgi aktarmak istemiyorlar dışarı. O yüzden biraz sıkıntıdayım

stlg

Mantık asagıdaki gibimi, kendiniz birseyler tasarmalaya calıssanız daha iyi olmazmı ,siz bu cihazı hepimizden daha iyi tanıyor olmalısınız

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

SENAY

Evet hocam mantık bu. Kendim bir devre tasarlıyorum zaten ama yapılmış cihazları görmek , fikir edinmek açısından şemaya ihtiyacım var. Birçok site,makale ve patent başvuru yazılarını inceledim ama hiçbir şemaya ulaşamadım.

stlg

Alıntı yapılan: "stlg"Mantık asagıdaki gibimi, kendiniz birseyler tasarlamaya calıssanız daha iyi olmazmı ,siz bu cihazı hepimizden daha iyi tanıyor olmalısınız

picusta

Hocam, burada sadece elektronik sema var. Anlasilan trafonun çikisindan gerilim ve akim geri beslemesi alip trafonunprimeri üzerine etki ettigi.
önemli olan bence CPU daki kontrol transferleri, Akim ve gerilim degerleri neye göre degisiyor, servo performansi nedir, gibi seyler.

SENAY

Hocam benim istediğim en basit şekilde yapılmış geri beslemesi, voltaj akım kontrolleri, dalga şekillendiricileri olmayan bir şema. Ben devrenin analog kısmını incelemek istiyorum sonra bu devre üzerinde zaten bütün kontrolleri ekliyeceğim zaten. Üzerinde empedans ölçümü, akım ve voltaj sınırlamaları, verilen enerji miktarları gibi bir çok özelliği ekliyeceğim. tasarladığım bir devrede de var ama yapılmış bişeyler görmek daha güzel olur.

murbay

Arkadaşlar bu cihaz ne işe yarar? Nerelerde kullanılıyor?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

aYe

Ameliyat için kullanılıyor, deriyi bıçak gibi kesiyor diye biliyorum.

Epilasyon cihazlarında da benzer bir yöntem kullanılıyor sanırım, onlarda hava nüveli bir bobin, bir transistör, 10 civarıda 82pF kondansatör var.

Da şemasını bilmiyorum, ilgi alanım dışında kaldığı için fazla dikkatle incelemedim.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)