isi degisimini algilayan sensor

Başlatan selvi, 04 Aralık 2007, 14:47:40

selvi

normal dis ortam isisisinda bu ortama farkli bir cisim girdiginde bunun isisini algilayacak sensor var mi?varsa maksimum algilama mesafesi ne kadardir.algilama hizi v.b konularda bilgisi olan ve arastirma yapacak kaynaklar var mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

tyildizak

Uzaktan yüzey ısısı ölçen cihazlar var : link

Ziya

Başlık isi degisimini algilayan sensor.

Isı değişimi ancak ölçüm ve hesapla bulunur.

Ölçüm:
t1 anındaki madde veya ortam sıcaklığı (T1) (hangisini ölçecekseniz onun ısı kapsaitesi C ve kütlesi m bilinmeli)
t2 anındaki madde sıcaklığı veya ortam sıcaklığı (T2)

hesap: 1Q2 = m*C*(T1-T2)/(t2-t1)

1Q2 size ısı transferinin hızını ve yönünü verir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

stlg

PIR sensor var , ısıdan olusan bazı dalga boyundaki ısınımları algılar mesafede 15 metreye kadar olanları var diye biliyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ibrsel

Bu iş için en ucuz ve uygun sensör PIR dedektördür..Ortamdaki ısı değişimini algılayarak kontakları konum değiştirir..8 metreden net algılama yapabilir..12V DC ve 220 V AC ile çalışanları mevcuttur..

selvi

ilk etapta maliyet fazla sorun değil.pir dedektorleri ortamdaki kac santigrad derece  isi degisimini algiliyor.cok hassas olmasi fazla kullanisli olmaz.cunku hava sicakligi sabit değil.surekli oynamalar olur.isi algilama hassasiyeti degistirlecek sensorler gerekli.pir dedektorlerde bu ozellik var mi?
isi farkliligini saglayacak seyler insan,hayvan,araba v.b canli ve cansiz ogeler.

ibrsel

PIR dedektörlerin alarm panellerinde kullanılan hayvan algılamayan ismi ile anılan modelleri var..12V dc gerilim ile çalışıyorlar..Hayvan algılamayan denilse bile aslında belirli bir ebatın altındaki ısı yayan canlıları algılamıyor..Örneğin küçük bir kediyi veya fareyi algılamaz iken büyük bir köpeği veya 7-8 yaşında bir çocuğu algılayabiliyor..
Bunlar alarm sistemlerinde kulanıldığı için alarm panelinin bağlanabileceği her hava şartında kullanılabilir diye düşünüyorum..

Ziya

Arkadaşlar, yanlış terim kullanıyorsunuz ve bu yanlışlık çığ gibi yayılıyor. Çünkü sorular ve cevaplar sizin anladığınız şekilde ilerliyor.

Sizin aradığınız sıcaklık algılama sensörü. Isı ile alakası yok. Cismin ısısı diye bir fiziksel büyüklük te yoktur. Fiziksel olarak ifade edilen ısı aktarımıdır. Aynı ifadenin elektrikteki karşılığı akımdır. Bataryanın akımı kaç diye sorulur mu? İki voltaj (veya iki sıcaklık) arasındaki direnç (ısıl direnç) üzerinden geçen akımdan (ısı transferi) bahsedebilirsiniz. Ama odaya bir batarya girdi akımını ölçmek istiyorum demek ne kadar yanlış ise ısıyı ölçmek istiyorum demek te o kadar yanlıştır.

Yanlış terim yanlış düşünceye sevk eder. Günün birinde bir teklif hazırlamak durumunda kalıp ta bu yanlışa düşerseniz başınıza ciddi dert alırsınız.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

tyildizak

Alıntı yapılan: "Ziya"Başlık isi degisimini algilayan sensor.

Yaklaşık 30 yıldır okuma biliyorum.

Soru şu:

Alıntı yapılan: "selvi"
normal dis ortam isisisinda bu ortama farkli bir cisim girdiginde bunun isisini algilayacak sensor var mi?varsa maksimum algilama mesafesi ne kadardir.

Dikkat edilirse burada UZAKTAN sıcaklık değeri algılamaktan bahsediliyor.

Verdiğim linkteki gibi bir infrared termometre ile yeni giren cismin yüzey sıcaklığını algılarsınız.:
Alıntı yapılan: "Ziya"

Isı değişimi ancak ölçüm ve hesapla bulunur.

Bunu ortam sıcaklığı ile karşılaştırırsınız.

Uzaktan sıcaklık algılayacak olan infrared termometreyi ister hazır alırsınız, ister kendiniz yaparsınız. Sonuçta kullanabileceğiniz en mantıklı sistem budur.

Ziya

Alıntı yapılan: "tyildizak"Dikkat edilirse burada UZAKTAN sıcaklık değeri algılamaktan bahsediliyor.
sıcaklık değil ısı algılaması diyor.
Alıntı YapVerdiğim linkteki gibi bir infrared termometre ile yeni giren cismin yüzey sıcaklığını algılarsınız.:
Linki verdiğiniz cümlede Uzaktan yüzey ısısı ölçen cihazlar var demişsiniz.

Soru ilk sorulduğunda hatalı sorulmuş. Dışarıdan içeri giren cismin aktaracağı ısı mı isteniyor (kurutma veya pişirme fırını vs. için) yoksa sadece sıcaklığı mı ölçülecek belli değil. Öyle olunca cevaplar da farklı olur. Ama dense ki uzaktan yüzey sıcaklığı ölçülecek, o zaman cevap sizin verdiğiniz gibi olur.

tyildizak

Anlıyorum, sanırım işe ısı ve sıcaklık arasındaki farkı öğrenerek başlamak lazım:
http://www.lisefizik.com/lise1/isi.htm

selvi

soruyu yanlis ifade etmis olabilirim.normal dis ortamin bir sicakligi var.bu ortama (olcum yapilacak yer) farkli bir cisim girdiginde o cismin(yuzey) sicakligini uzaktan algilayacak sensorlerden bahsediyorum.verilen cevaplarda ona donuk. bu sensorlerin maksimum algilama mesafesi ve algilama acisi dar olan sistemler gerekli.yani sensoru bir yere kurdugumda cisim tam karsisina gecince algilayacak sensorler.ve algilama hizi yuksek olanlardan.ve her sicakligi degisimi değil ortamin sicakligini cisimden kaynakli degistiren olmasi gerekir.cunku normal hava sicakligi surekli degisebilir.cok kucuk degisimleri algilamak yanlis durumlar yaratabilir.yada bu sicaklilik farkliligini algilayan sensorlerin hassasiyet(sicaklik degisim miktari) ayari var mi?
pir sensorlerden bahsedilmis belirttigim ozelliklerde bu sensorde var mi.infrared termometre,lazer termo metre v.b.eneji harcamasi az olanlarindan.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "stlg"PIR sensor var , ısıdan olusan bazı dalga boyundaki ısınımları algılar mesafede 15 metreye kadar olanları var diye biliyorum

hocam ozaman bu ısı güdümlü roketlerde de bu tür sensrölerden kullanılıyor olmalı?....acaba ne kadar'a kadar ısı ölçümü yapmakta ...mesela benim alanım ile ilgili olarak örnek verim mesela bir roketin nozelsinden çıkan ısı 1500-2000 derece arasında peki bu sensör bu  derecede buyuk ısıları algıyalabilirmi ? birde ölçülecek ısı ile güneşin ısısını nasıl ayırt edebiliriz?  

@selvi hocam

konu biraz dağıldı ama hazır bu uzaktaki bir ısıyı algılama gibi bir konu açılmışken sorumu araya sıkıştırım dedim kusra bakma..

selvi

tyildizak arkadasin verdigi linki inceledim.ornegin 50:1 anlami 1 cm capindaki bir cismi 50cm uzakta algilama anlamina geliyor mu?o zaman bunun bir siniri varmi?diyelim cisim cok buyukse algilama mesafesi cok yuksek mi olur?
 pir dedektorun sicakligi algilamasi nasil oluyor.ornegin bu sensorun karsisina  cisim gelincemi algiliyor.veya nasil algilama yapiyor.birde algilama hizi nedir.cunku infrared termometre sensorlerin algilama hizi 1sn ve 500ms en hizlisi.

mustafa_cmbz

pır'ın da hızı yaklaşık o kadardır..mesafeyi kısaltabilirsin mesela sensörün önüne filtre cinsinden yarı saydam bir plastik koyabilirsin....