inverter

Başlatan salim ALTIN, 22 Eylül 2003, 08:32:07

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Merhaba.
Uzun zamandır sürdürmekte olduğum kutu hazırlama işleminin sonuna varmak üzereyim. AC motor kontrol ve DC motor kontrol cihazı için kutu ve tuş takımı hazırlıklarım kalıp aşamasını geçti.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Merhaba.
Motor kontrol konusunda motorola nın bazı çözümleri var.İlgilenenler için linkten ulaşabilirler. Bu konuda çalışan arkadaşlar yardımlaşmak isterseniz görüşelim.

http://e-www.motorola.com/webapp/sps/site/overview.jsp?nodeId=03nQXGzm8L
http://e-www.motorola.com/webapp/sps/site/homepage.jsp?nodeId=03nQXG
http://e-www.motorola.com/webapp/sps/site/overview.jsp?nodeId=03M0zpbnQXGM10C9MszY

a.zorba

yukardaki linkler e ulaşamıyorum ve ingilizcem iyi olmadıgı için mıcrochıp in sitesinden istediğim gibi yararlanamıyorum pic ile yapılmış asenkron motor hız kontrol uygulamaları bulabılırmıyız ? yada elinizde 35 v  200w  asenkron motor da kulanbılecegımız şemalar  mevcudmu yardım edebılırmısinız.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

salim ALTIN

Merhaba.
Başliği ve başlıktaki kendi adımı görünce şaşırdım doğrusu. Ben bu başlığı ne zaman açmıştım diye. Meğer 3 yıl geçmiş aradan.

Evet arkadaşım senin o linklere ulaşamaman normal. O bilgiler bile demode olmuş durumda ne yazıkki.!!!

Alıntı yapılan: "a.zorba"yukardaki linkler e ulaşamıyorum ve ingilizcem iyi olmadıgı için mıcrochıp in sitesinden istediğim gibi yararlanamıyorum pic ile yapılmış asenkron motor hız kontrol uygulamaları bulabılırmıyız ? yada elinizde 35 v  200w  asenkron motor da kulanbılecegımız şemalar  mevcudmu yardım edebılırmısinız.

Aslında senin elinde bile bu iş için şema var ama farkında değilsin. Motorolanın bir entegresi var. MC3PHAC 6,5 dolar. EMPA da getiriyor. PDF dosyalarında verdikleri devreyi ben bu başlığı yazmadan önce çalıştırmıştım. yani 4 yıldan beridir isteyen yapabiliyor. Hiç başka bir şey ile uğraşma. Madem tecrübemde az diyorsun. Bu başlığı bulup çıkardığına göre sen o devreyi haydi haydi yaparsın. Bence fazlasıyla senin işini görür.

Fakat yeni işlenciler ile yapılan uygulamalar vardır aynı konuda.

a.zorba

cevabın için sagol en kısa zamanda malzemeyı alıp deneyecegım gunluk en az bir iki motor surucu tamir edip bir o kadarıylada ilğilenıyorum (onlara artık siz fosil dersiniz 80186 ile yapılmış ) vectron motor suruculer ama genelde arızaları V I teknıge ile yaptıgımdan mantıgına dört dörtluk hakım değilim yazılarınızı sureklı takıb edıyorum başarılarınızın devamını dilerim
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

salim ALTIN

merhaba.
35Volt 200Watt sürücüden bahsediyorsunuz. Bu sürücülerin internet adresi varmı merak ettim. Nerede kullanılıyor bunlar. Özel parametreye sahip olması gerekiyormu.? bu konuda bilgi verebilirmisiniz.

a.zorba

bu motor sürücü dokuma tezgahlarında kulanılıyor (dokuma tezgahlarının çogunun yenilenmesıne ragmen hala taleb var ) ve motor surucu motor ile birleşik yani sürücü motora monteli belli başlı markalar savitec .penta.  iro bu motorlarda kulanılan devreler hibrid yani üzerini plastık karbon ile kapatılmış yapabildiğim tek şey mosları değiştirmek bu motorun en önemli özeliği ipligi belli bir seviyede tutuyor bunun için bazen bir fotosel bazen bir mıknatıs bir bobıne yaklaşıyor .beslemeyi 3 faz 380 v ac bir trafo ile 3*35 v ac oluyor ordan dogrultma ile yaklaşık 50 v dc elde ediliyor (dc bara gerilimi) calişma frekensı max 200 hz dokuma fabrıkasına gıdersem fotografını cekeyim bu motor suruculere maraş dışında bildiğim kadar denizli ve uşakta da taleb var türkiyeden bu işle ilğilenen TMA ve ender elektronık diye iki firma var web adreslerini bilmiyorum . başarılarınızın devamını dilerim .

z

Bu motorlar kac kutuplu, nominal ve max devir sayilarini biliyormusunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

a.zorba

çok çeşitli modeller var ama çogunlugu bildiğimiz asenkron motorlar yalnızca calişma gerilimi düşük birkaç gune kadar foto koyabılırım yalnız yukarda bahseddıgım 80186 lı vectron larla bunun alakası yok .(vectron lar iplik egirme makınelerınde kullanılır anlatdıgım motor dokuma makınelerınde kullanılır). nomınal ve max devir sayıları 1000   1500 arası ve sureklı değişken  şöyle ki dokunan kumaşın cınsı ipliğin kalın ince kullanılan motor sayısı (1 ile 8 arası)  devir sayılarını degiştirir. bunu en cok kullanan dokuma tezgahı sulzer ruti kutup sayıları hakkında bilğim yok.

z

Peki bu motorların yeni ve ikinci el fiyatlarını biliyormusunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

a.zorba

yenileri çok pahalı  ve makıne üzeri ğeliyor ikinci el fiyatları 150$ cıvarı fiyat istıyorlar. bir suredir uzagım ama fıyatylar genelde bu aralıkda fıyatın ucuzlugu şaşırtmasın cok kötü lerine  bu fiyatı
istıyorlar tabi tamırınede aynı para istenıyor