ir led

Başlatan seher, 05 Aralık 2007, 21:32:53

seher

http://www.ledtronics.com/ds/SML10IR941T/
yukardaki linkte farkli dalga boyunda ve acilarda isik yayan ir ledler var.ir iletisimle alici-verici devre yapacam.ama yukardaki linkte farkli ozellikler var.mesafenin fazla olmasi,fazla akima dayanikli olmasi ve bunun gibi ozelliklere sahip ir led hangisi.dalga boyu dustukce fiyatlarda artiyor.ozellikle 20,30,120 derecelerden bahsediliyor.bunun mesafe uzerinde herhangi bir etkisi var mi?3mm,5mm tam ne anlama geliyor.

murbay

Dalga boyu mesafeyle direk bağıntılı. örneğin 500nm dalga boylu ışık, 1000nm dalga boyuna göre daha uzak mesafeye ulaşır.
3mm -5mm led'in kılıfının çapını veriyor.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

OG

Alıntı yapılan: "murbay"Dalga boyu mesafeyle direk bağıntılı. örneğin 500nm dalga boylu ışık, 1000nm dalga boyuna göre daha uzak mesafeye ulaşır.
Bu bilginin kaynağı nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

seher

ir ledlerde 20,30,120 derecelerde bahsediliyor.bunun mesafe uzerinde etkisi nasil.il etapta aklima gelen aci degeri dusukse isigin fazla yayilmamasi ve beraberinde ir gozun bunu daha uzakta algilamasini saglayabilir.tam emin değilim.dalga boyu 940nm ile 880nm olan ir ledegore daha az mesafede etkili  oldugu soylendi.bu fark ortalama ne kadardir.bunun bir formuli var mi?diger yandan 5mm capindaki ir ledin isik yogunlugu 3mm capindaki ir ledden daha fazla oluyormu?cunku ben ir led ve ir dedektor satin alacam.mesafe en temel konu.o acidan bilimsel yaklasmak hem zaman acisindan hemde maliyet acisindan gerekli.yukarda verdigim linkte  irledlereiliskin ozellikler verilmis.fakat bu degerlerin anlamini yeterli oranda bilmiyorum.

Göktuğ

--ir led            seher
--titresim sensoru              alieren    
--isi degisimini algilayan sensor          selvi
--OPTIK ALGILAYICILAR INFRARED VE TERMAL SISTEMLER    med    
--LASER ile MESAFE OLCUMU            med

Asıl  meseleyi direk yazsanızda, anlasılır olabilseniz ve rahatca cevap verilebilse....

Askeri bir proje ise veya ticari ise buradan bulabileceginiz bilginin temel seviyeyi gecebilecegini mi umuyorsunuz ?

seher

ir iletisim ile kisa mesafede haberlesme saglamak istiyorum.ir led ve ir dedektor kullanmak gerekiyor.sorularimda anlasilamayacak ve ticari bir amac olsa belirtmekten cekinmem.benimki forumda gezerken bu konu bayagi islenmis.ama cok kisa mesafelerde sonuc alinmis.dogalinda mesafeyi etkileyen faktorleri sormam ve ona gore malzeme temin etmek kadar bir dogallik olabilir mi?sorularin daha anlasilir sorulmasi cevap verecek ustadlar icin daha kolaylik saglar.ama sorular anlasilmamis olmasi durumunda uyarilarda olur.buda cok dogal.zaten herkesin cevap verme gibi bir zorunlugu yok.bu forum bilgi paylasim yeri ise ve benim bir konu hakkinda bilgi istemem nasil bir sorun yaratiyor.forumu cok seyrek ziyaret eden biri olarak.farkli kullanicilar farkli sorular sormus olabilir.onu bilemem.ben bu soruyu neden sordu diye bir kaygiya girmem.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "seher"bu forum bilgi paylasim yeri ise ve benim bir konu hakkinda bilgi istemem nasil bir sorun yaratiyor.
Herhangi bir art niyet yok korkmayın :) Kimsenin ne yazacagını dikte etmeyide hiç düşünmedim.
Alıntı yapılan: "seher"farkli kullanicilar farkli sorular sormus olabilir.onu bilemem.
"Lazerli güvenlik sistemi"   Chan86    nın baslıgının ustte belirttigim baslıkların arasında olmayısının da elbette sebebi var.

Açık olursanız alabileceginiz yada verebilecegimiz maksimum bilgiyi alırsınız. Yok boyle aynı bolum altında 4-5 baslıkla ve kenarından kenarından gostermeyle cok bir sey bulmanız zor. Burada verilen pek cok cevabın cok fazlası  google aracılıgıyla elde edilebilir. Biraz zaman alabilir bu arayıs, o baska.

Deneyimlere ve bilgiye hızla sahip olabilmek, sizleri ve bizleri buraya getiriyor.

Ne sizler yorulun, nede bizler "Ne oluyor acaba" dusuncesine kapılmayalım. Bilginin yanlıs sekillerde kullanılabilecegi suphesini tasımak uyeler tarafında paronayaklık gibi algılanabilir. Fakat biz bunu ihtimalleri gozden kacırmamak olarak tanımlamayalım.

Derme catma yada az bilgiylede olsa gece gorus sistemi elde etmeye calısıyor olunabilir. Parayla alınabilecek bir seyi yapmaya calısmak daha cok zaman kaybettirir. Ancak farklı acılardan yaklasıp farklı nedenler bulmakta mumkun.

Neyse kimse uzerine herhangi bir suclama bulunmamaktadır. Yanlıs anlayıp patırtı cıkartılacak bir durum da yok.
Kolay gelsin.

Bu arada açı mesafeyi direk etkiler.
Dalga boyu, kullanılan filtreye baglı olarak sensorun gorusunu etkiler.