Sanayi Step Motor + Fren

Başlatan amuhurcu, 07 Aralık 2007, 11:37:55

ozancnc

Analyzer

Selam,

Bu rotoru kilitleme olayının mantığı; benim algıladığım şekilde şöyle :

http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/an907a.pdf

Bu uygulama notundaki figürlerden de anlaşıldığı üzere; uçlar kısadevre edildiğinde, sargılar aynı polariteye sahip oluyor. Motor adım atmaya zorlandığında, aynı kutupların birbirini itmesi nedeni ile adım atması zorlaşıyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arslan74

Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

Bu rotoru kilitleme olayının mantığı; benim algıladığım şekilde şöyle :

http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/an907a.pdf

Bu uygulama notundaki figürlerden de anlaşıldığı üzere; uçlar kısadevre edildiğinde, sargılar aynı polariteye sahip oluyor. Motor adım atmaya zorlandığında, aynı kutupların birbirini itmesi nedeni ile adım atması zorlaşıyor.

Analyzer

Merhaba,

Uclarını kısa devre ederek motoru durdurma olayı daha cok DC Motorlarda uygulaniyor.
Cünkü sistemden elektriği kesib ucları kısa devre edildiğinde rotorda hareket olduğu için kısa devre olan bobinler induklenib mıklatıs görevi götrecektir. Motora hareket ettiren diğer mıklatıkla birbirlerini etkileyecekler. Aynı kutuplar birbirlerini iteceği için hareketi engellecektir, Yada zıt kutuplar birbirlerini tutacakları için hareket engellecektir.

Selamlar

picusta

Süper iletken madde üzerinde havada asili kalan miknatis gibi.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "picusta"Süper iletken madde üzerinde havada asili kalan miknatis gibi.
Eddy akımlarının diğer uygulaması gibi olan ya da meissner olayı olarak adlandırılan efektin bu konuyla  alakası zayıf , bence.

AÇIKLAMA İÇİN <<<

Yükü tarafından zorlanmayan jeneratör varmıdır ?

picusta

Prensip olarak ayni olabilirler mi? Manyetik alanin degisiminden dolayi (miknatislarin bobine göre hareketi) kapali devrede bir akim endüklenir. Endükelenen bu akim da ters yönde bir manyetik aki olusturur.  
integral(E.ds) = -d fi/dt

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "picusta"Prensip olarak ayni olabilirler mi? Manyetik alanin degisiminden dolayi (miknatislarin bobine göre hareketi) kapali devrede bir akim endüklenir. Endükelenen bu akim da ters yönde bir manyetik aki olusturur.  
integral(E.ds) = -d fi/dt

Sağolasın hocam.

ozancnc