Sanayi Step Motor + Fren

Başlatan amuhurcu, 07 Aralık 2007, 11:37:55

amuhurcu

Arkadaslar merhaba....
Şu an pic ile robot koluna benzer bir tasarim yapmaktayim.... Eklem hareketi için sanayi amaçlı step motor kullandım.. Hareketleri süper... ama bi sorun olarak, sistem enerjisi kesilince butun eklemler yerçekimine yenik düşerek robot kolları istenmeyen hareket içine girmektedirler... Daha önceleri fren ile ilgili bir şeyler duymuştum .... Acaba fren sistemi olan step motor var mıdır.. Yani ben enerjiyi kesince motor sabit kalsın... hareket etmesin son noktasında mekanik olarak kilitlensin...

İlginize teşekür ederim....

Bol tasarımlı günler dilerim.....

ozancnc

amuhurcu

.... tesekurler .. bir de ce motor diye bi sey gordum genelde guvenlik kameralarinda kullanılıyor... Düşük hız amaçlı acaba onlarda fren olabilir mi ve istanbulda yalnız bu motorlar satılıyor mu... teşekürler..

arslan74

Alıntı yapılan: "amuhurcu"Arkadaslar merhaba....
Şu an pic ile robot koluna benzer bir tasarim yapmaktayim.... Eklem hareketi için sanayi amaçlı step motor kullandım.. Hareketleri süper... ama bi sorun olarak, sistem enerjisi kesilince butun eklemler yerçekimine yenik düşerek robot kolları istenmeyen hareket içine girmektedirler... Daha önceleri fren ile ilgili bir şeyler duymuştum .... Acaba fren sistemi olan step motor var mıdır.. Yani ben enerjiyi kesince motor sabit kalsın... hareket etmesin son noktasında mekanik olarak kilitlensin...

İlginize teşekür ederim....

Bol tasarımlı günler dilerim.....

Merhaba senin burada yanlışın var, step motorları sabit kunumda frenleyebilirsin. Yapman gereken tek şey. Uclardaki elektriği kesmemek. Eğer motor elektrik vermez isen motor boşa cıkar ama sistemde elektrik olduğu sürece motoru kilitlemiş olursun.

Biraz step motorlar hakkında daha geniş incelemeler ve denemeler yap. o zaman sonuc daha iyi görürsün.

Selamlar

ilkser

Eklem hareketi için nasıl bir dişli sistemi kullandınız bilmiyorum ama sisteminizde "sonsuz dişli" kullanmanızı öneririm.

Motor enerjisi kesilse bile sonsuz dişli istenmeyen hareketleri önleyecektir.

Kolay gelsin.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

ozancnc

amuhurcu

cevaplar için cok teşekür ederim ... şu an sistemden bi hayli uzaktayım ... ama enkısa surede bir iki foto gönderirim... bu arada sonsuz dişli fikri beni cok sardı... Çünkü bu sistem aynı zamanda oto cam açma kapama sistemlerinde de kullanılmakta..... yani enerji kesilince geri veya ileri için iyi bir hareket direnci oluşmakta....

tyildizak

Alıntı yapılan: "arslan74"

Merhaba senin burada yanlışın var, step motorları sabit kunumda frenleyebilirsin. Yapman gereken tek şey. Uclardaki elektriği kesmemek. Eğer motor elektrik vermez isen motor boşa cıkar ama sistemde elektrik olduğu sürece motoru kilitlemiş olursun.

Bu şekilde motor ve sürücü devre çok ısınmaz mı?

arslan74

Alıntı yapılan: "tyildizak"
Alıntı yapılan: "arslan74"

Bu şekilde motor ve sürücü devre çok ısınmaz mı?
Merhaba,

Bahs ettiğin olay Kullandığın sürücü devrenle alakalı, sürücü devren iyi değilse o olay gercekleşir. Ancak akım korumalı ve ayarlamaı sistem kullanırsan o zaman fren modundaki akımıda ayarlama imkanın var. Bu durumda aşırı ısınma söz konusu olmaz, ama step motorları normal çalışmada bile ısınır, Önemli onlan aşırı ısınmanın sınır değerlere gelmemesi. Step motoru frende tutmak için büyük akımlara gerek yok, düşük bir akımda frende kalmasına yetiyor, o aşırı ısınmasını engeliyor.

Selamlar

dikerelektronik

arslan74 arkadaşım,bahsettiğin motor çalışmadığında akımı düşük tutan bir sürücü devresi varmıdır.biz zaman zaman yani seyrek çalışan bir step motor için kontrolu pic ile yaptığımızdan sürücüye pals vermden 1,2 msnönce motor beslemedeki ön direnci kısa devre edip motordurduktan sonra yine 1,2 msn sonra tekrar kısa devreyi açıp ısınmayı önlemiştik.
hazır böyle bir sürücü varsa kullanmak isterim.iyi çalışmalar.

mustaphaerdem

belki bazılarına saçma gelebilir ama ben step motora elektrik vermeden iki ucunu birbirine değdirince rotoru kilitleniyordu. En azından ben böyle hatırlıyorum.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

arslan74

Alıntı yapılan: "dikerelektronik"arslan74 arkadaşım,bahsettiğin motor çalışmadığında akımı düşük tutan bir sürücü devresi varmıdır.biz zaman zaman yani seyrek çalışan bir step motor için kontrolu pic ile yaptığımızdan sürücüye pals vermden 1,2 msnönce motor beslemedeki ön direnci kısa devre edip motordurduktan sonra yine 1,2 msn sonra tekrar kısa devreyi açıp ısınmayı önlemiştik.
hazır böyle bir sürücü varsa kullanmak isterim.iyi çalışmalar.

Merhaba,

Bu şeklide yapmanıza gerek yok. L297+ L298 ile bu işi cok rahat yapabilirsiniz. L297 teki potans ayarı(Pin15 Ref ) ile istediğiniz akımı verebilirsiniz. Bu potans ayarı ile devreye uygulanan akımı artırabilir ve azaltabilirsniz. Potrans yerine dijitla potansda koyablilirsiniz, yada bir kaç kanal transistörle veya dijital anahtarla değişik akımlarda çalışmaya ayarlayabilirsiniz. Yada bu giriş ucunu PIC in PWM isi ile kendinizde kontrol edebilirsiniz.

Ama PIC ve Elektronik bilginiz daha iyi ise, Step motoru, direkt PIC ve H-köprü vasitası ile kontrol edebilirsiniz. Burada uygulacağaınız PWM sinyali ilede akımı cok rahat kontrol altına alabilirsiniz.

Selamlar

Analyzer

Alıntı yapılan: "mustaphaerdem"belki bazılarına saçma gelebilir ama ben step motora elektrik vermeden iki ucunu birbirine değdirince rotoru kilitleniyordu. En azından ben böyle hatırlıyorum.
Selam,

Saçma değil, Tüm uçlar kısa devre olduğunda belli oranda tutma torku oluşur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ozancnc

Analyzer

Alıntı yapılan: "ozancnc"mesajim silinmis ? bu arada su tutma torku nasil olusur elektrik yokken onuda bir anlayalim bakalim...
Selam,

Deneyerek anlayabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!