MQ-7 Sensör

Başlatan titanium, 08 Aralık 2007, 15:28:31

titanium

Bir uygulamamda MQ-7 co sensörü kullanacağım fakat sensörün karakteristiği çok acayip. Sensörü belli bir süre ısıtmayı denedim ama gözlemlediğim kadarıyla çıkış yine stabil değil. Farklı sensörlerden farklı çıkışlar alıyorum.  Benim gibi MQ-7 sensörle çalışan bir arkadaş, çıkışı nasıl stabil hale getirebileceğim veya bunun bir yolu yoksa okuma işlemini bu duruma nasıl uydurabilceğim konusunda tavsiyede bulunabilirmi?

Fixxer

Slm arkadaşım bu tür bir sensor ile bende çalıştım co sensorü değildi fakat hemen hemen mantıkı aynı sayılır benim kullanığım sensörün çıkışı logaritmikti senin sensörünün çıkışının nasıl olduğunu bilmiyorum.
Datasheet iyice incelersen belirli bir süre test te kalması gerekiyor en net sonucu alabilmen için yani verilen şekilde voltajları verilerek atıyorum 48 saat beklemsi gerekiyor
Bu arada içerisindeki ısıtıcının amacını biliyorsun diye düşünüyorum ;)  kolay gelsin
...............................

titanium

Eğer her enerji kesintisinden sonra doğru okuma yapabilmek için (örneğin)48 saat beklemem gerekiyorsa vay benim halime.

Fixxer

:lol:  Hocam dediğim gibi önce bir datasheet i incele  her voltaj kesildiğinde de değil  bir kereye mahsus yapman gerekiyor bu arada daha yolun başındasın bu işin kalibrasyonu vs. i var  :twisted:

titanium

Datasheet i incelemediğimi nerden çıkardınız:) Bir kereye mahsus yapılacak dediğiniz şey hassasiyet ayarı (sensitivity adjustment) içindir bense çıkışın stabil olmasından bahsediyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

remzi

Sensörü nerden kaca aldınız?

Fixxer

Alıntı yapılan: "titanium"Datasheet i incelemediğimi nerden çıkardınız:) Bir kereye mahsus yapılacak dediğiniz şey hassasiyet ayarı (sensitivity adjustment) içindir bense çıkışın stabil olmasından bahsediyorum. İlginiz için teşekkür ederim.
ok hocam bu durumda 48 saat sensörü şarjda bıraktınmı ?

titanium

@remzi

sensör öncelerden kalma. fiyatını vs. bilmiyorum.

@fixxer

evet bu şekilde hassasiyet ayarı yapıldı. fakat çıkış stabil değil. büyük ihtimallede bu normal birşey ve okuma işlemi buna uydurulmalı. kafamda birkaç senaryo kurdum fakat bu konuda deneyimi olan birinin tavsiyesi iyi olurdu.

Maxim

eski bir konuyu açmak zorundayım ,

biliyorsunuz 2009 yılbaşı gecesi ankarada malesef 7 öğrenci arkadaşımızı gaz zehirlenmesi sonucu kaybettik .Allah rahmet eylesin hepsine .

bende daha önce bir yerlerden kalmış MQ-7 carbon monoxide sensör var ,
bu sensörü değerlendireyim diyorum ,
hem belki vatana milletede faydası olur bu çalışma .

şu an araştırma halindeyim ,
bilgisi ,tecrübesi ,elinde dökümanı olan paylaşabilirmi ?

şu ana kadar anladığım kadarıyla ,
MQ-7 sensörünü ilk başta 48 saat çalışır vaziyette bekletmek gerekiyor ,
bu olay 1 kereye mahsusmu ?

sensör, co miktarına göre direnci değişen bir çıkış veriyor ,
co arttıkça direnç azalıyor ,

çalışma sırasında ,sensöre 60 saniye boyunca 5 volt veriyoruz ,bunu sensörü temizleme işlemi olarak düşünebiliriz .
ardından 90 saniye boyunca 1.4 volt veriyoruz ve bu 90 saniye sırasında datayı okuyoruz .

asıl sıkıntı sanırım kalibrasyon prosedürü .

sensör ısıtıcısı 33 ohm muş ,
bu demektirki 5 volt altında 150mA akım çekiyor ,
pil ile besleme için fazla bir akım

Maxim

48 saatlik ön ısıtmaya başladım ,

birde sensörün içinin resmini çekmeye çalıştım ,
sensöre alttan ışık verdim ,
içinde tam ortada ve havada duran birşey var ,
aktif madde heralde ,
6 tane tel oraya gidiyor .

acaba bu sensör piyasada kaça satılıyor ?

Maxim

koskoca picprojede kimse bu tip sensörlerle uğraşmadımı yani ?

peki

tayyar

Daha önce "figaro tgs 2442" ile çalıştık arkadaşların projesinde, benzer bir mantıkla çalışıyorlar. Önce ısıtıyorsun sonra okuyorsun. Sigara dumanına bile tepki veriyordu, çıkışıda logaritmikti. Skalalandırmak biraz problem olmuştu.

Bidiğim kadarıyla sensör içerisinde kalayoksitli bir tabaka var. Öncelikle ısıtma sırasında bu tabakayı ısıtıyoruz. Okuma aşamasında tabaka üzerine CO gazı geldiginde direnci değişiyor.

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Maxim

haydaaa ,
sensöre çakmak gazı verdim (bütan galiba) bütün değerler falan kaydı, sapıttı .

edit:
düzeltiyorum hata yapmışım ,yukarıda yazdığım yanlıştır .

erhanmete

TS EN 50291

okumanızı tavsiye ederim.
yani sadece algılamak yetmiyor bir sürü detay var.

Maxim

TS EN 50291 standartı dökümanı kimsede varmı ?
standartı bile parayla satıyorlar ,garibime gitti !

asıl merak ettiğim şey bunun kalibrasyon ayarı ,
1 veya 2 tanesini kalibre ettikten sonra geriye kalanı o değerlere göremi kalibre ediyor üreticiler acaba ? heralde her ürünü kalibrasyona sokmuyorlardır ?

yada kalibrasyona ihtiyaç duyulmayan başka co gaz sensörleri var bilemiyorum ,

zaten bunun çektiği akım baya yüksek ,daha çok sanayi işi gibi .

sensör çalışıyor ,aynen kataloğunda yazdığı gibi

devre için bir 12F675 li devre tasarladım ,
60 saniye ısıtma işi yapıyor , ardından 90 saniye okuma işi ,
led var ,buzzer var ,reset butonu var ,1 tane kalibrasyon ayarı için pot var .

simulasyonda çalışıyor ama pic kopyalama işlemi sırasında bozuldu .

@tayyar ,
tgs 2442 daha pro birşeye benziyor .