MQ-7 Sensör

Başlatan titanium, 08 Aralık 2007, 15:28:31

omurdinc

Arkadaşlar merhaba;

bende MQ-7 sensörü ile bir devre yapmaya çalışıyorum.

MQ-7 sensörünü kalibre eden arkadaş var mı?
Datasheetin de 200ppm CO değerine kalibre edilebilir deniyor. Bunu nasıl yapacağız.

Yardımcı olursanız , sevinirim.

OG

Alıntı YapTS EN 50291 standartı dökümanı kimsede varmı ?
standartı bile parayla satıyorlar ,garibime gitti !
Bütün dünyada öyle maalasef.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

omurdinc

Arkadaşlar merhaba;

Pic ile MQ-7 sensörünü nasıl sürüyorsunuz.?
5V ile 60 sn ısıtma işlemi sırasında 150 mA akım çekiyor. 1,4 V ile 90 sn sonunda ısıtma da ise 10,5 mA akım çekiyor.

Kafamı karıştıran 2 ayrı voltaj değeri ve çekilen yüksek bir akım var , bunu pic le nasıl sürebiliriz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

gevv

MQ-7 sensörü nerede bulabiliriz ülkemizde varmıdır ?

erhanmete

sensör artık firmalarda bolca var.
ama dikkat edilmeli popiler olduğu için bir sürü yalan yanlış sensör girdi piyasaya farklı fiyatlarda. Figaro tavsiye ederim fakat diğerlerinin yanında mercedes gibi :)

kalibrasyonu için standart da tarif edilen bir gaz odası yapmak gerekiyor.
buna da sadece karbonmonoksit değil karışım gazlar kullanılıyor. standartda tarif edilmiş a tipi b tipi gibi. bu oda da ısı, basınç, hava akımı hepsi ayarlanabiliyor olması gerekiyor. ve tabiki sürekli ölçüm yapabilen kalbrasyonlu bir karbonmonoksit ölçü aletinizde olmalı. bu konu aslında çok karışık çünkü bazı üretici firmalar çok uyduruk ürünlere tse alabilmiş.
ama tarif edilen hiçbirşeyi karşılamıyor.

kafama takılan bir iki husus var. dökümanlarda ölçüm için anlatılmış fakat bu ölçüm için ayrılan 90 saniyede alınan değerlerin ortalamasınımı alacağız yoksa 90 sn sonunda ölçüp ısıtmayamı gideceğiz anlayabilmiş değilim.

gevv

Alıntı yapılan: "erhanmete"sensör artık firmalarda bolca var.

hangi firmalar?

ustad

Alıntı yapılan: "erhanmete"sensör artık firmalarda bolca var.
ama dikkat edilmeli popiler olduğu için bir sürü yalan yanlış sensör girdi piyasaya farklı fiyatlarda. Figaro tavsiye ederim fakat diğerlerinin yanında mercedes gibi :)

kalibrasyonu için standart da tarif edilen bir gaz odası yapmak gerekiyor.
buna da sadece karbonmonoksit değil karışım gazlar kullanılıyor. standartda tarif edilmiş a tipi b tipi gibi. bu oda da ısı, basınç, hava akımı hepsi ayarlanabiliyor olması gerekiyor. ve tabiki sürekli ölçüm yapabilen kalbrasyonlu bir karbonmonoksit ölçü aletinizde olmalı. bu konu aslında çok karışık çünkü bazı üretici firmalar çok uyduruk ürünlere tse alabilmiş.
ama tarif edilen hiçbirşeyi karşılamıyor.

kafama takılan bir iki husus var. dökümanlarda ölçüm için anlatılmış fakat bu ölçüm için ayrılan 90 saniyede alınan değerlerin ortalamasınımı alacağız yoksa 90 sn sonunda ölçüp ısıtmayamı gideceğiz anlayabilmiş değilim.

Siz kalibrasyon için oda kurabildiniz mi, dahaönceki çalıştığım bi yer bu işle ilgiliydi, ne kadar ısrar etsem de yapmamışlardı.

erhanmete

yazacaktım unutmuşum

hoby elektronik tel: 0212 293 37 94

kuruyoruz. belge için şart çünkü.
tse bu odanın firmada olması gerektiğini söylüyor doğrusuda bu zaten

-utku-

mrb  arkadaşlar ben biyomedikal öğr. ve karbonmonoksit alarm devresi yapıcam izmirde mq7 satan yer yok bu yüzden mq6 aldım aynı işlevi görüyo dediler... 1.sayfada yazan kalibrasyon işlemleri mq6 içinde geçerlimi acaba ?

Maxim

Alıntı yapılan: "-utku-"mrb arkadaşlar ben biyomedikal öğr. ve karbonmonoksit alarm devresi yapıcam izmirde mq7 satan yer yok bu yüzden mq6 aldım aynı işlevi görüyo dediler... 1.sayfada yazan kalibrasyon işlemleri mq6 içinde geçerlimi acaba ?

tr80

ardadaşlar merhaba ben meslek yüksek okulunda okumaktayım bana arduino ile  mq-7 duman dedektörü devresi programı lazım
devrenin çalışması
mq-7 dumanı algılıcak ardından çıkış olarak ise bir buzzer yada led yanacak devre seması ve programı elinde olan acil paylaşabilirmi çok acil 3 gün içinde teslim etmem lazım
neler elinde olan paylaşabilir mi acaba

selimkoc

MQ-4 ile gaz alarm devresi tasarlamıştım. Blogumda mevcut. Sensöre elektrik verildiğinde çıkış voltajı 5V civarında oluyor. Daha sonra yavaş yavaş düşüyor yaklaşık 1-2 dk içinde kararlı hale geliyordu.

Sensör değerlendirmesi yaparken kararlı hali başlangıç değeri kabul edip yükselmelerde alarm oluşturulabilir.