kayan yazi panosu yapiminda hangi malzemeler kullanilabilir?

Başlatan buiba, 10 Aralık 2007, 23:39:05

buiba

uzerinde calistigim kayan yazi devresini bitirmis bulunmaktayim. ticari bir calisma oldugu icin yayinlayamayacagim.Kutulama konusunda henuz karar veremedim ve de vermeden once tecrubeleriniz ile malzeme bilgilerinin bu baslikta toplanarak tum arkadaslara yol gosterici olmasini isterim.konuya vakif ustadlarin katilimlariyla konuya devam edilirse yararli bir kaynak olusacak kanaatindeyim.

ilker_32

Kullanılabilecek sayamayacağın kadar belki malzeme var. Önemli olan araştırmaya bakar. Yani kısacası millet alışmış hazıra. Bunun için belli başlı malzemeler kullanılıyor genelde. Mesela; 16F84A, 16F628A, 16F876, 16F877A, 18F452, 74HC154, 4094, 74HC595 veya TPIC595, 74HC138 genelde ve doğru dürüst harici EEPROM kullanan yok yada PC ile haberleşebilen yok. Bunlar görülüyor amatör kayan yazılarda. Profesyonel panolarda sadece TPIC'e rastladım. Diğerleri sanki tarihe karışmış. Bu böyledir bunun için kayan yazı panoları zor. Kimse oturupta incelemiyor yapısını veya çalışma prensibini veya vs... Ve sevmediğim olay bazıları bişey bilmiyor bilmiş gibi davranıyor. İşte bu benim canımı sıkıyor. Çok bilmişlik taslamak, :twisted:  
Eleştiri yapmıyorum. Gerçekleri söylüyorum kimse üzerine alınmasın.

unalmustafa_85

ARkadasım  sen ticari diyorsun  veremen diyorsun..
ben den  her keze  hediye... alın kullanıın...( ben yapmadım )
içinde  ne mi var kayan yazı ile her sey ..
PCB  + PBP kodu + Visual basic kodu + programı + ares + preteus..
al burdan  kullan..
%100 deneyip calıştırdım...
:D

http://rapidshare.com/files/75717421/Kayan_Yaz__305_.rar.html

yalnayak

Alıntı yapılan: "unalmustafa_85"ARkadasım  sen ticari diyorsun  veremen diyorsun..
al burdan  kullan..

ticari amacli demesiinden baskasi adina yapilan baskasina ucret karsiligi yapilan bir proje anlarim.tabiki bunu burda paylasmasi is yaptigi kisiye haksizlik olur.ona parayla yapsin ayni projeyi burda bedava vermesi dogru olmadigi gibi durup dururken ticari amacli veremem demeside dogru değil..

unalmustafa sen senin olmayani nasil hediye veriyorsun..
sen kendinmi yazdin da sebil gibi dagitip hediye diyosun.
sagol zahmet etmissin birilerine mutlaka faydali olacak biseyler vermissin lakin bu baslik altinda değil.
kayan yazi diye onlarca baslik var.bolyle yaparsan adam inat yapiyomus anlar.
insallah dogru anlasildim..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

yalnayak

Alıntı yapılan: "buiba"uzerinde calistigim kayan yazi devresini bitirmis bulunmaktayim. ticari bir calisma oldugu icin yayinlayamayacagim.Kutulama konusunda henuz karar veremedim ve de vermeden once tecrubeleriniz ile malzeme bilgilerinin bu baslikta toplanarak tum arkadaslara yol gosterici olmasini isterim.konuya vakif ustadlarin katilimlariyla konuya devam edilirse yararli bir kaynak olusacak kanaatindeyim.

malzeme bilgisi derken elektronik olarak değil galiba..bitirmis oldugunuza gore.kutulama olarak mi..
boyutlari ne bu yazinin?
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

ferdem

Hayırlı olsun. Karaköy'de Arap Camii civarında alüminyumcu var, oradan panonuzun boyutlarına göre L şeklinde ve plaka şeklinde metal alırsınız. Perşembe pazarında "plexyglass"cılardan panonun ön kısmı için şeffaf plexyglass alırsınız(ben şeffaf almıştım sonra şeffaf kırmızı da olabilirdi diye düşünmüştüm), parçaları tutturmak için vida-somun kullanmıştım ancak daha estetik duran tutturma yöntemleri var, bilirsiniz..
Kolay gelsin.

emrahse

Alıntı yapılan: "unalmustafa_85"ARkadasım  sen ticari diyorsun  veremen diyorsun..
al burdan  kullan..

öncelikle paylaşımın için çok teşekkür ederim. Bende 74164 ile kayan yazı yapmıştım ama tabi amatörce (gerçi çok güzel bi şekilde çalıştırdım (tamamen kendim yazarak yaptım)) yaptığın devresin pbp dosyasını inceledim gerçekten çok etkilendim. Çünkü şuana kadar hep başkasının yaptığı bir programı öylece alıp kullanmaya karşı çıktım (çünkü çoğu kodu anlamıyodum) ama senin gönderdiğin program hem sade hemde anlaşılır. Tekrar teşekkürler.

efe1409

Alıntı yapılan: "buiba"uzerinde calistigim kayan yazi devresini bitirmis bulunmaktayim. ticari bir calisma oldugu icin yayinlayamayacagim.Kutulama konusunda henuz karar veremedim ve de vermeden once tecrubeleriniz ile malzeme bilgilerinin bu baslikta toplanarak tum arkadaslara yol gosterici olmasini isterim.konuya vakif ustadlarin katilimlariyla konuya devam edilirse yararli bir kaynak olusacak kanaatindeyim.

Ticari  olduğu için konuyla bilgi veremiyeceğim.
Bu forumun bilgi paylaşım forumu olduğunu hatırlatırım. :twisted:
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

cenkishan

ARKADASTAN biri kayan yazı istedimi neden bu kadar bu siteye yakısmayan mesajlar yazılıyor. :? BU siteye herkesin bin bir emekten sonra ekledigi bilgileri kullanıp ve onlardan yardım isteyip proje yapıcaksın.SONRA ticari deyip paylasmıcaksın. :evil: madem yaptın paylasmıcam deme sadece kutulama onerisi iste.millet gerilmesin bu gunlerde bu tip mesajlar cogaldı ne oluyor yaw.kimin bildigi kimden saklanıyorki ;)
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

unalmustafa_85

///////////////////
ticari amacli demesiinden baskasi adina yapilan baskasina ucret karsiligi yapilan bir proje anlarim.tabiki bunu burda paylasmasi is yaptigi kisiye haksizlik olur.ona parayla yapsin ayni projeyi burda bedava vermesi dogru olmadigi gibi durup dururken ticari amacli veremem demeside dogru değil..

unalmustafa sen senin olmayani nasil hediye veriyorsun..
sen kendinmi yazdin da sebil gibi dagitip hediye diyosun.
sagol zahmet etmissin birilerine mutlaka faydali olacak biseyler vermissin lakin bu baslik altinda değil.
kayan yazi diye onlarca baslik var.bolyle yaparsan adam inat yapiyomus anlar.
insallah dogru anlasildim..  //////////////////////////////

eğer benim gönderdiğim  rapid linkini  indirip te bakmış olsa idin..
böyle konuşmaz idin.
içinde yapan kişinin yayınladığı gibi.. orjinal hatta  yapan kişi kendi firma adını bile koymuş.. ben yapmadığımı söyledim.  ama yapan kişinin de adını SİLMEDİM ...  indir bak.....   firmasının adı da  TAKOSAN ..  onur adında bi arkadas  ...
lütfen bundan sonra incele   hemen  telaslanma yapmadan cevap yaz...

buiba

oncelikle yorumlariniz icin sağol un ancak,bazilarimizin anlamadigi durumlar soz konusu yada algilayamadigi,evet burasi bir bilgi paylasim sitesi kopyacilar sitesi değil,diger toplumlar hakkinda yorum yapamam,ancak milletimiz hazira,kopyaya alismis bi kere vede vazgecemiyor.bu nedenle de 1 adim bile  ileri gidemiyoruz.burada yayinlanan projeler bazilarimiza cok hos gorunebilir.ancak bir cogu,amaca hizmet etmiyor,cunku hani yapilmisi var espirisine uyuyor,dolayisiyla daha cok tembellige,hazira itiyor insanlari.oncelikle bu zihniyetten kurtulmak lazim.attigim mesajlara dikkat ederseniz haziri sunmadigimi gorursunuz.bu haliyle mesajlarin dogru insanlara gittigine inaniyorum.yoksa BILGI PAYLASMAK al bu kaynak dosyasi,bu pcb cizimi vede ne istersen burda kullan demek değildir.

ilker_32

Arkadaşlar bu tartışma devam ederse bu başlık altı kilitlenebilir. Mesajın doğrusu @cenkishan'ın dediği gibi olmalı. Şimdi kutu hakkında yada malzeme hakkında konuşulmaya devam edelim. Bu sayede forumu kirletmemiş oluruz. :lol:  

Alıntı yapılan: "cenkishan"ARKADASTAN biri kayan yazı istedimi neden bu kadar bu siteye yakısmayan mesajlar yazılıyor. :? BU siteye herkesin bin bir emekten sonra ekledigi bilgileri kullanıp ve onlardan yardım isteyip proje yapıcaksın.SONRA ticari deyip paylasmıcaksın. :evil: madem yaptın paylasmıcam deme sadece kutulama onerisi iste.millet gerilmesin bu gunlerde bu tip mesajlar cogaldı ne oluyor yaw.kimin bildigi kimden saklanıyorki ;)