servo motor

Başlatan selvi, 20 Aralık 2007, 09:27:50

selvi

3 tane servo motora sahip oyuncak arac var.3 adet verici kumandasi var.bu pic islemcileriyle tek kumandaya indirilebilir mi?ben motorlarina baktim motora 3 kablo gidiyor.kirmizi,siyah ve beyaz renkli kablolardan olusuyor.bicim servoya benziyor.bu servo motorlari kontrol etmek icin pwm teknigimi mi gerekli.pic islemcileriyle nasil kontrol edebilirim.hangi pic islemcisinde 3 servo motoru kontrol etmek icin ozellik var.cunku 16f877 de ccp1 ve ccp2 olmak uzere 2 uc var.3.servo motoru yonlendirmek farkli bir islemci kullanabilirmiyim. yada 3 motoru yonlendirmek icin nasil islemci gerekli.
  servo motorlarin peryodu 20usn mi.yoksa degisiyor mu?yonlerin hareketi saglayan sureler bir kitapta su sekilde belirtilmis.20msn lik peryotta lojik 1 darbesi 0.5msn olursa tam sol,lojik 1 darbesi 1ms olursa merkez(orta pozisyon),lojik 1 darbesi 1.5ms ise tam sag pozisyonda hareket sagliyor.bu ozellikler tum servo motorlarinda gecerli mi?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ete

Servo konusunda eğitim amaçlı bir devre yaptım ve program yazdım.
Kafayı çalıştıran herkes programdan istediği her türlü bilgiyi alabilir.
Önce kısa bir bilgi vereyim. Servo lar genellikle 0,5ms ile 2 ms arasında high palsı alarak çalışırlar. Palsin süresi aynı zamanda high palsinin genliğidir ve bu motorun döneceği açıyı belirler. Hemen belirteyim elime hiç servo motor almadım. Ancak araştırmalar sonucunda edindiğim bilgilere göre 1-2 ms arasında çalışan motorlarda varmış Ben örneğimi 0,5-2 ms aras motorlara göre yaptım. 1-2 ms lik motorlarda bu hesaplar yeniden yapılmalıdır. İsteyen olursa onuda ayrıca veririm.

Devreye 3 adet motor koydum. 1. motor sıfır konumundan 180 derece konumuna soldan sağa doğru hareket ediyor. 2. motor bunun tam tersi yönde hareket etmektedir. 3. motor 2 ci ile aynı yön sistemine sahip olup bu iki motorun açı göstergesi 0-180 derece arasında çalışmaktadır. 3. Motor açı göstergesini isis'in gösterge sisteminde çalıştırdım. Bu üçüncü motor açı hesabını ondalıklı yaptım diğer ilk ikisinde ondalık bulunmamaktadır. İsteyen 3. cüye bakıp ilave edebilir.
Ondalıksız sistemde isis rakamları ile arada bazı farklar oluşmaktadır bu normaldir. Bir de isis'in açıyı nasıl hesap ettiğini anlayamadım.
3. motor değerlerine bakarsanız 0 ile +90 dereceye kadar sistem birebir çalışmasına rağmen 0- -90 arasında ufak tefek sapmalar görülmektedir. Ben aynı formülü kullandığıma göre onların hesabında bir hata var diye düşünüyorum.
Şimdi bazı arkadaşlar diyeceklerki motoru 45 yada 35 derece döndürmek için ne yapacağım. Gayet basit. Ekranda açı değerini 45 yada 35 derece görünceye kadar ayarlayın ve hemen üstünde o dereceye denk gelen zamanı alın motora   PULSOUT PIN, ZAMAN   şeklinde verin. Hepsi bu .
KOlay Gelsin
Ete

http://www.4shared.com/file/32651383/bd79fa5c/SERVO_ETE.html
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

selvi

hocam elımde bulunan sıstemde 3 servo motor var.ben bir kitapta okudum.motorlar mekez,sag ve sola hareketi sagliyor.motorun merkezde(ayni dogrultuda) hareket etmesi icin high pals durumu nasil olmali.
  uzaktan kontrol etmek icin (kablosuz) programda cok farkli bir degisklik gerekir mi?o zaman PWM kullanmak avantaj saglayabilir mi?sizin verdiginiz pbp derslerinde pwm iyi islenmis.3 motoru kontrol etmek icin pulsout komutu yeterlimidir,yoksa pwm daha kullanislimidir.(rf sistemlerinde)
high suresinin 1ms-2ms veya0.5ms -2ms oldugunu nasil anlayacam.mumkunse 1ms-2ms high pals ile calisan motorlarin programini incelemekisterim.cunku bende olanin high pals durumunu bilmiyorum.

ete

Sorunun cevabı simulasyonda var aslında.
Motoru orta konuma getir. Bunun için 1,5 ms lik bir pals vereceksin.
Bu durumda motor orta konumda durur. Sonra 0,5 ms lik bir pals verirsen sol başa yada orta konumdan 2 ms lik pals verirsen sağ başa gider motor. Sağ sol tanımlamasında ters söylemiş olabilirim. Ters olursa sol için 2 sağ için 0,5 ms süre vereceksin.
PWM sinyalide bu işi görür.
Motorun tetik süresini anlamak için benim programı kullanabilirsin.
Simulasyonda motorların birisini sağ tıkle edit menüsünü aç orada bu süreleri değiştirebiliyorsun. min süreyi 0,5 yerine 1 yap bakalım. Programı çalıştır.
Bu durumda o motorun potun neredeyse yarı konumunda gelen palse cevap vermediğini göreceksin. Aradaki farki incele ve ona göre gerçek motorda da aynı incelemeyi yap.

Ete

selvi

servo motorlarla calısan araclarda hiz kontrolu var mi?varsa nasil yapilir?dc motor sistemlerinde hiz kontrolu pwm teknigi ile oluyor.fakat servo motor ile kontrol edilen sitemlerde olup olmayacagini bilmiyorum.
 motorlari kontrol sistemini saglayan entegreler var mi?cok fonksiyonlu sistemleri calistirmak icin pic islemcileri yeter mi?yada pratik olacak yontemler mevcut mu?cunku cok fonksiyonlu(2'den fazla motor ve bunlarin hiz ayari)sistemler pic islemcileriyle olsa bile bayagi program diline hakim olmak gerekiyor.genelde bu sistemlerde mikro elemanlar kullanilmis.tumden alici-verici devresini yapmak ve kontrol sistemini saglamak icin ne onerebilirsiniz?

picusta

Ben derim ki : en iyi servo kendi yaptigin servodur.
Mantigini anlaman için; kendi servonu kendin yap. PIC ile istedigin kadar motor kontrol edersin.
Daha önce birkaç örnek, link vermemize ragmen kaç aydir bu isi kiviramadin. En kolayi yanina gelip göstermem olacak.

ete

selvi,
Servo motorda hız kontrolü yok. Ancak voltajı artırırsn hızı artırırsın.
Motorları kontrol sistemini sağlayan entegreler tabiiki var. Ama bin çeşit kontrol ve bin çeşit belki entegre var hangisini burada anlatalım.
Selvi..... sana tek şey öneriyrum. Biraz ders çalış. İnceleme yap ve programlama dillerinden birini iyice öğren. Ardından analog ve digital eletroniği iyice öğren. Başka şeye ihtiyacın yok.
Ben bir amatörüm. Bu yazdıklarımı çalışarak uğraşarak öğrendim. Üstelik internet de yoktu kitap yoktu. Tavuk gibi eşeleyerek öğrendik biz. Şİmdi sizin işiniz daha kolay sıkışınca soracağınız ağbeyleriniz var. O yüzden vakit geçirmeden çalışmaya başlasan iyi olacak.

Ete

kalimeras

Alıntı yapılan: "ete"Servo konusunda eğitim amaçlı bir devre yaptım ve program yazdım.
Kafayı çalıştıran herkes programdan istediği her türlü bilgiyi alabilir.
Önce kısa bir bilgi vereyim. Servo lar genellikle 0,5ms ile 2 ms arasında high palsı alarak çalışırlar. Palsin süresi aynı zamanda high palsinin genliğidir ve bu motorun döneceği açıyı belirler. Hemen belirteyim elime hiç servo motor almadım. Ancak araştırmalar sonucunda edindiğim bilgilere göre 1-2 ms arasında çalışan motorlarda varmış Ben örneğimi 0,5-2 ms aras motorlara göre yaptım. 1-2 ms lik motorlarda bu hesaplar yeniden yapılmalıdır. İsteyen olursa onuda ayrıca veririm.
KOlay Gelsin
Ete

http://www.4shared.com/file/32651383/bd79fa5c/SERVO_ETE.html

Ete dosya geçersiz diyor, mümkünse bir daha yükleyebilir misin? veya serahlis@yahoo.com adresine gönderebilir misin? teşekkürler.

ete