FTDI FT232BM

Başlatan ahmet2004, 24 Aralık 2007, 04:25:36

bymrz

sevgili files hocam,
dediğin fiyat güzel de o fiyata zor be hocam
benim baktığım yer 5,5 $ a felan satıyor biraz adetli olursa 5 $a veriyor, taş çatlasa 4,5 $ yapar belki, ama emin değilim tabi, düşünürseniz ben de biraz alıcam, alacak arkadaşlar varsa aldığımız yere söyleriz adreslerine kargolanır, hatta bende işe karışmamış olurum:) yoksa dediğim gibi millet yanlış anlamaya başlıyo...

bymrz

tabi bu arada files hocam 3 $ veya 3 $ a yakın fiyat verenler varsa bizde oradan alalım, ben bulamadım daha ucuza, malum herşeyi içinde oldugu için biraz pahalı entegre, ama ilerde ucuzlar tahminim.
ve ben dün aldım bir tane gayet güzel çalışıyor ve doğru dürüst başka component kullanmadım bile, direk VCP driver yükledim ve com port olarak gördü. Visual Basic ile de bilgi gönderdim, picten de bu bilgiyi okudum.. sorun yok yani, gayet güzel çalışıyor... aynı seri port gibi kullanıyosunuz...

ahmet2004

files:

Ft232RL  de elime geçtikçe amatörce şemaları ve devreleri

sitemizde yayınlarım.Amacımız PAYLAŞIM.

Başlangıçtan beri amaç bu.Kimisi elektronik bilgisiyle kimisi şemalarıyla

bu ELEKTRONİK foruma katkıda bulunmaya çalışıyor.

Direkt olarak Satıcı gibi fiyat verip bu şekilde girilince yanlış anlaşıldı.

Ama doğrusu şöyle olabilirdi:

Forum yönetimine şeffaf bir şekilde başvurulup yapılmak istenilen

anlatılır.Forum'danda OKEY alınırsa birlikte devam edilir.

Böylece hiç bir sorun olmaz.

dermişim...

ground

:)

Arkadaşlar her ay bu tip olaylarla karşılaşıyoruz. Bu tip cevaplar veriyoruz. Buna 6 senedir alıştık. İzlediğimiz yol doğruki ciddiyetimizden sapmadık.
Arada çok karalanmamıza sebep olan açılımlar da gerçekleştirdik. Belki pişman olduk zamanında.. Ama geride kaldı.
Müsade ettiğimiz her açılımın bize ters açıdan etkisi oluyor. Bu açılımların çoğalmasının burasını ticari muhabbetlerin döneceği yere çekeceğini devamlı olarak söylemekteyiz.
Söylediğimiz şeylere, uyarılara karşı verilen tepkilere mümkün olduğunca hesap verir gibi cevap veriyoruz. Bunu buradakilere saygı duyduğumuzdan dolayı yapıyoruz.
İstenilen herşey düşünülebilir. Hatta burda geçmişte yapılmış çalışmadan komisyon aldığımızda söylenebilir. Hatta buradan milyon dolarlar kazanıp , hotumladığımız da ima edilebilir. Bunu problem etmiyoruz.
Çünkü bizi tanıyan insanların mevcut olduğunu , desteklerini böyle zamanlarda bize verdiklerini zaman zaman görüyoruz , düşünüyoruz..

Sonucunca tekrar da edelim. Hatta racon da keselim.. :)

Maddi konular bizi , ortamımızı bozar..  ;)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

raprap17

ft232 isis te mevcut mu acaba?
devre şeması nerde çizilmiş?
Neyi arıyorsan osun sen ! Hz. Mevlana

ahmet2004

Devre Eagle 4.15 programında çizildi.Açık şemasını ve pcb görünüşünü verdim.

Eğer istersen açık şemadan istediğin herhangi bir CAD programı ile

çizebilirsin.Pcb yi çıkarabilirsin.Sen hangi programları kullanıyorsun?

raprap17

şöyle söylim,benim elimde bi devre şeması var,içinde  ft232bm kullanılmış ve benim bu şemayı bilgisayar ortamına aktarmam gerekiyo.
Ben proteus kullandım daha önceden fakat proteus 7.2 sürümünde ft232bm elemanı yok .
Eagle da varsa onunla çizeyim.

files

pardon bu 245 miş

raprap17

Eagle  ı pek bilmiyorum,biraz karıştırdım ,onda da bulamadım ft232bm çipini.
:roll:

ahmet2004

İnternette örnekler var biraz gezersen bulursun.

raprap17 Elektronikle hangi seviyede uğraşıyorsun.

Elektronik'e yeni mi başladınız?

N3CAT1

ustad bu JP1 olan yer ne oluyor. ben burdaki tx ve rx yazan yerlere 8051 den gelen tx ve rx uclarını baglayabilir miyim yoksa araya max232 gibi bir entegre kullanmam gerekir mi.
Home Sweet Home. Evinizin kıymetini bilin :)

ahmet2004

Bu bir deney bordu.JP1 i breadboard'a takıp pinleri kullanmak

için çipin bütün uçları JP1 pinhead'a çıkarıldı.

Evet tx ve rx yazan yerlere 8051 den gelen tx ve rx uclarını bağlayabilirsin.

aslan_korhan

FT232 kullanırsan ayrıca MAX232'ye gerek yok. Dediğin gibi direkt işlemcine bağlayabilirsin.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

muhittin_kaplan

herkese iyi bayramlar..
bu ft çiplerle hiç çalışmadım. Biraz bilgiye ihtiyacım olacak
malum PS/2 (klavye mouse) protokolü 11bitlik (start data parity stop) bilgiyi senkron gönderiyor(clk ile). bunu USB ye çeviren bir türü varmı. Başlıktan Anladığım bu ft çipler asenkron (rs232) yi usb ye (virtual port ile) çeviriyor.
kısaca PS/2 Usb çevirici yapabilirmiyim.
Teşekkür ederim