FTDI FT232BM

Başlatan ahmet2004, 24 Aralık 2007, 04:25:36

ahmet2004

Ft232bm ile yapılan USB devresi.

ayhani

Devre harika görünüyor emeğine sağlık
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

sezgin05

Ahmet hocam bu devre sadece USB to COM değil galiba çünkü EEPROM görüyorum devrede..

mp3dragon

eeprom ft config ayarları içindir. FT232rl kullanırsanız eeprom ve xtal ft232rl içinde olacağından ve sadece 1 condansatör gerekeceğinden çok daha az malzeme ile yapabilirsiniz. FT sitesinden indirilen program ile eeprom konfig edilebiliniyor.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Maxim

biri beni aydınlatabilirmi ?

hangi versiyonda ;
eeprom kullanmak gerekmiyor ?

hangisinde ;
xtal ve eprom kullanmak gerekmiyor ?

mesela benim kullandığım k128 pic programmerda de xtal var ama eeprom yok  .

files

Sayın mp3dragon , FT232RL türkiyeye gelirse haberim olsun. elimdekiler bitmek üzere. getirtmekle uğraşmayalım. yol parası vs ödemeyiz. Bu çipin btbang moıdu var. ayrıca başka çip(meslea pic16f628)  eklemeden programlayıcı yapılabilr. mesai harcamak lazım.

mp3dragon

Alıntı Yap
FT232rl kullanırsanız eeprom ve xtal ft232rl içinde olacağından ve sadece 1 condansatör gerekeceğinden çok daha az malzeme ile yapabilirsiniz.

gayet açık ft232rl, ft232bm nin yeni versiyonudur. Bir kondansatör, bir usb konnektör ve çipin kendi yeterlidir. Eeprom ise default ayarlarını değiştirmek için gerekli. Yani çıkış bacaklarını tersleyebilir, 6,12,24 ve 48 mhz çıkış alabilirsiniz bacaklardan. Bunun gibi değişkenler için. Unutmadan bir de ilk takımda PC de "find maxiboost ... driver Vx.xx" bulundu gibi mesaj çıkartabilirsiniz.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ahmet2004

bu devre breadboard üzerinde test amaçlı olarak kullanmak üzere hazırlanmıştır.

Yapacak olan arkadaşlarıma yardımcı olsun diye siteye ekledim.

Mümkünse sizlerden ricam başlıkta yazdığım gibi sadece

FT232BM modeli ile ilgili bilgiler eklerseniz sevinirim.

Diğer model leri lütfen karıştırmayın.Karışıklığa yol açılıyor.

ahmet2004

FTDI usb entegre devreleri için gerekli olan sürücüler:

Site: Driverlar...

Artık FT232BM yapmak isteyipte yapamayan KALMASIN.

bymrz

ft232RL yani ft232 ni yeni versiyonun dan almak isteyenler olursa bana özel mesaj atsınlar, toplu şekilde olursa daha iyi olur, çünkü bu RL modeli zaten diğerinden biraz pahalı. adetli de olursa fiyat daha uygun olabilir...

ground

Alıntı yapılan: "alone_lover"ft232RL yani ft232 ni yeni versiyonun dan almak isteyenler olursa bana özel mesaj atsınlar, toplu şekilde olursa daha iyi olur, çünkü bu RL modeli zaten diğerinden biraz pahalı. adetli de olursa fiyat daha uygun olabilir...

Burada herkez toplu alımların daha ucuza geldiğini bilmektedir. Ticari çalışmalara izin verilmemektedir.

İyi Çalışmalar.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

bymrz

pardon ama burdaki ticari amacın ne oldugunu ben anlamış değilim...
Ben bi esnaf yada ticaret adamı değilim, burada almak isteyen arkadaşlar varsa kendimle birlikte onlara da alabileceğimi söyledim...

'İYİLİK YAP DENİZE AT, BALIK BİLMEZSE HALIK BİLİR'  

ne güzel demişler...

files

Nacizane benim bu forumda anladığım şey şu. önce yönetimle iletişime geçilecek, sevgi ve saygısı kazanılacak. sonra bir şeyler satabilrsin. hatta yüksek fiyata da olur. sonradan biri çıkıp daha ucuza ben getiriyorum, üretiyorum  dese bile dikkate alınmaz.

ahmet2004

files: örnek verebilirmisin?

files

Örnek, alone_lover arkadaşın yukarıda yazdığı mesaj.  DAha ne dediği bile anlaşılmadan hemen kızılımış. belki arkadaş çok uygun şartlarda getirtebilecek.  Arkadaş nediyor, ihtiyaç sahibi üyelere bir faydası var mıdır? hiç dikakte alınmamış. maksat faydalı olmak değil mi?

Devreyi güzel çizmişsiniz elinize sağlık. aynı fiyata hatta daha ucuza ft232BM yerine  ft232R tipi kullanılabilirken illa  ft232BM  tipi kullanılsın mı istiyorsunuz?  öyleyse sebebi nedir?  Yoksa sizin stokta  ft232BM  mi var? yapmayan kalmasın derken şahsen bende şüphe uyandırdı. Yoksa ft232BM nerden alınır ankaradan ordan burdan. getiren 3-5 kişi var.  hele 245BMyi hiç bulamazlar mecburen onlara gidilecek.

Not:  Ft232RL  tanesi 3$ olursa  100 tane alırım. kdv  ödemem.