PTT telefonları

Başlatan BabyBird, 27 Eylül 2003, 16:45:07

BabyBird

sokaklardaki kartlı telefonlarda ahizeyi kaldırdığımızda telefon açılıyor.bu nasıl oluyor?orda ne tür bi sensör var ?

yıldırım ak

PTT hattına bağlı her tip telefonun ahizesi kaldırıldığında basit bir switch ile hat telefonun besleme katı ile irtibata geçer. Telefonun çekmiş olduğu akım voltaj seviyesinde bir miktar düşüş oluşturur. Telefonun bağlı olduğu santral bu analog düşüşü tespit ettiğinde 350+440 Hz frekanslarında duyulabilir çevir tonunu üretir.
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

Prof.EleCTroN

Onlarda bildiğim kadarıyla mıknatıs ve reed röle kullanılıyor.

aster

tam ahizenin park bölmesinin altınde manyetik sensör var
kaldırınca alet anlıyor

mavi

arkadaşların söyladiği yöntem kullanılmakta ancak ikinci bir yöntem daha kullanılıyor bu tip sistemler için

bunu şu şekilde diyebiliriz.
olayı trafonun nüvesini kesmek gibi düşünürsek ahizeyi yarine koyduğumuzda fuko akımlarının yolunu  yani trafonun nüvesini kapatmış oluyoruz. böyle bir teknikte aynı şekilde ahize kaldırıldığında sistemi açar.

yüksek güçlü 400 a. gibi kontaktörleri incelediğimde aynı teknik ile kontaklar kapatılıyor. normalde çeken bir yay vb. yok. kare şeklindeki nüvenin bir kenarı boşta hareketli . sargıdan akım geçtiğinde nüve içerisinde bir fuko akımı dolaşıyor ve bu manyetik etki yaparak boştaki nüvenin kenarını çok kuvvetli ve hızlı biçimde kendine çekerek devreyi kapatıyor.bobin çalıştığı sürece nüveden akım geçtiği için hiç bozulmuyor.
Telecommander Monster Of Network

[_SIR_]

REEDRÖLE var arkadaş.Başka bie şey değil.
[_SIR_]  Bir gün her şey sır olmaktan çıkacaktır.

elektromanya

evet reed role vede mıknatıs var.röle ahize de mıknatısta ankesor kasasında.

z

Fuko amcayi kizdirmayalim. Fuko akimi nedir nasildir ne alaka kel alaka.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "elektromanya"evet reed role vede mıknatıs var.röle ahize de mıknatısta ankesor kasasında.

Röle kasa da, mıknatıs ahize de olsa daha sağlıklı olurdu gibime geliyor.
Neden tam tersini yapmışlar?
Ahize düşünce reed röle kırılsın, servisten köşeyi dönelim diye mi?

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)