TCA 785 ENTEGRE YARDIMM

Başlatan beykozlu, 25 Aralık 2007, 12:09:58

teknikelektronikci

hayir hocam yapmamislar aynen ne ise o sekilde calismis ama bizde bi yerde bir problem var faz kaymasi olmasinin bir sebebi var ama anlayamadik birde bizim senkron trafosu da isiniyior kesinlikle bunda bir problem var diye düsünüyorum ama su anda hic karistirmak istemiyorum yarin bi hocama gösterip onayi alip deneylere geceyim de sonrasinda trafoyu degistirecem :) tekrar herkeze tesekür ederim

refik1 hocam acik semeyi istyecem insallah verir hocamiz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ÜC

Konuyla alakalı olduğu için yeni konu açmak istemedim. Bu çizimde yükün bir ucu 15 voltun gnd si birleşmiş , 15 kW yük burdanmı alacak toprağı , bu normalmidir ?

Birde kırmızı ile gösterilen çerçeve ile 8.pin sanki birleştirilmiş gibi , bunun anlamı varmı arkadaşlar ?

Diğer bir çizimde ise 11 ile 13 arasına 2K2 uf MKH kapasitör demiş ama bu kapasitörle ilgili pek bilgi yok zaten kendiside piyasada yok bunun yerine kutupsuz kondansatörlerden kullansam sorun olurmu ?

dexta64

Datasheet'e iyice baktınız mı? 3. sayfada "Her yarım dalga için, yakl. Q1 ve Q 2 çıkışlarında 30 µs süre görünür. Darbe süresi bir kapasitör (12.Pin) C12 ile 180°'ye kadar uzatılabilir. Pim 12 toprağa bağlı ise, ϕ ve 180˚ arasında bir süre olan darbeler meydana gelir." diyor. Buradaki kondansatörün dolup boşalma süresini hesaplarsan süreyide belirleyebilirsin. 7. Sayfaya bak. Konu geçmiş ama. Okulda yeni öğrenciler uğraşacaktır.

ÜC

Dexta64 arkadaş cevap için teşekkürler.

Bu devreyi benim yapmam çok zor , 2 entegre yaktım , altından gir üstünden çık olmadı. Kartın pcb sini yaptım tüm elemanlar yerinde ama çalışmıyor.
  Eğer bu entegreyle tecrübesi olan arkadaş var ise ve ücreti mukabilinde kartımı test edip eksikliğini bulabilirse çok makbule geçecek.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar için itibat amaçlı

umitco@yandex.com

ÜC

2.El uygun fiyatlı bir osilaskop alabilrim ama hiçbir işe yaramayacak yada çabuk arızalanacak bir cihaz almaktan çekiniyorum.Aşağıdaki bağlantıdan tavsiye edebileceğiniz bir cihaz önerebilirseniz memnun olurum.

Osilaskoplar

tunayk

Alıntı yapılan: umitco - 04 Eylül 2018, 22:41:482.El uygun fiyatlı bir osilaskop alabilrim ama hiçbir işe yaramayacak yada çabuk arızalanacak bir cihaz almaktan çekiniyorum.Aşağıdaki bağlantıdan tavsiye edebileceğiniz bir cihaz önerebilirseniz memnun olurum.

Osilaskoplar

Eğer herzaman PC ile yakın çalışıyorsan, PC tabanlı usb skop bu tarz devrelerde fazlasıyla işini görür.  Verdiğin linkteki 370TL olan cihaz işini görür ancak ürün kodunu alıp hangi türde olduğuna bakmakta fayda var.  Sadece otomotiv test cihazı olanlarda bazı özellikler yok.

ÜC

Hem osilaskobun hemde devrenin pc nin yanında olması lazım ki bu çok zor Tunay hocam.Çalışma masamın üzerine koymak daha uygun olacak.
  550 Tl olan Philips PM 3540 cihazı almayı düşünüyorum bir sorunu yok ise. 16 Kanal lojik analizatör  + 25 Mhz osilaskop imiş

ÜC

Ebay da bir ilana rastladım sanırım açık artırma ile satılıyor. Buradaki cihazı almak istesem alabilirmiyim ? Nasıl ödenir nasıl gelir bilgilendirebilirmisiniz arkadaşlar.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: umitco - 06 Eylül 2018, 00:38:53Ebay da bir ilana rastladım sanırım açık artırma ile satılıyor. Buradaki cihazı almak istesem alabilirmiyim ? Nasıl ödenir nasıl gelir bilgilendirebilirmisiniz arkadaşlar.
Merhaba

Nakliye: Türkiye'ye gelmeyebilir

- Ürün detaylarını okuyabilir veya gönderim seçenekleri için satıcıyla iletişime geçebilirsiniz . | Ayrıntılara bakınız

Öğe konumu:
Clearfield, Utah, Amerika Birleşik Devletleri

Gönderilecekler:
Amerika Birleşik Devletleri
Amatör

ÜC

Dün 57$ idi bugün 100$ olmuş son güne kadar 200 olur herhalde.

Cevap için teşekkürler Kudret hocam.

dexta64

Şeman varsa, bakabiliriz. Yük kısmı devreden izole.
Diğer yandan çıkışta trafo kullanılmış gördüğünüz gibi iki adet çıkış iki adet trafo ile izole edilmiş.

+15V -15V demek, trafodan köprü doğrultmayla LM317 üzerinden() veya lm7815 +15V alırsınız.
Yada LM7815 ile +15V ve LM7915 ile de -15V alıp entegreyi beslemelisiniz.

https://www.yumpu.com/en/document/view/22682810/tca-785-phase-control-ic-tca-785-infineon/16

Bu işin bir diğer tarafıda aldatmaca çizimleri anlayabilme.