TCA 785 ENTEGRE YARDIMM

Başlatan beykozlu, 25 Aralık 2007, 12:09:58

beykozlu

ARKADAŞLAR TCA 785 ENTEGRE HAKKINDA SİTEYE BAKTIM FAKAT TAM ARAŞTIRAMADIM VAKTİM KISITLI BU KONU HAKKINDA  YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

files

neresi haakında yardım istiyorsun. ben biraz edeyim:

çok iyi bir entegredir. 0-10 volt gibi dc gerilimle fazl kontrolü yapr , tristör filan sürersin redresör yaaprsın.

vaktim fazla olmadoığı için acil olarak yardımn edeyimdedim.

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstadlr
benim bu tca 785 ile problemim var söyleki okuldaki uygulama kartinda bu entegre ile 0-180 derece igne palsi kaydirrark uygulama yapcaz ama benim kartimdaki tca 785 0-180 derece arasinda gidip gelmiyor oldugu erde duruyor hocamiz karti tasarlarken 0-180 derece arasi gitmesi icin bir pot ile 11. bacaga 0-11 arasi degisen voltaj vererek yapmis ilk etaplar aslinda calisiordu ama tam ollarak 0-180 değilde 20-160 arasi gidip gelirodu ben potlari degistirdim simdi hic degismiyor degerler ayni ama acaba bu 0-180 derece arasinda gitmesini saglayan 11. bacakdan baska sey nedir ? pot un orta ucu 11 de diger uclardan biri gnd de digeri ise bir direnc üzerinden 12 volt da sizce sorun ne olabilir acaba?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

refik1

9 nolu pindeki direçle oyna

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin tesekür ederim ama malesef bi degisiklik yok :( 22 k idi 10 k yaptim isin komik yani daha önceden baya güzel ayar yapiordum ama simdi hic yapamiyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

refik1

osilaskop ile 10 nolu pine bak testere dişi olması gerekiyor
testerenin zamanını da bu 9 nolu pindeki drençle ayarlıyorsun

entegreye pot la verdiğin referans ile  bu testere dişi sinyalinin çakışdığı noktada çıkış palsi üretiyor

5 nolu pinide kontrol et oradada örnek şebekenin kırpılmış hali olacak eğer 5 nolu pindeki diodlar yandıysa ondan çıkış alamıyor olabilirsin.

sen eniyisi önce bir pdf indir :)

teknikelektronikci

merhaba hocam pdf i zaten indrmistim ordaki sinyallere baktim zaten yazior nerede ne oldugu hemen hemen hepsi ayni tutuyor bi problem görünmüyor

bahsetiginiz 5.bacakda 50Hz sinyal var ama kirpilmis halde değil direk sinüs olarak zaten ben cikis aliyorum ama igne palsleri hareket ettiremiyorum problemim bu yani her sey normal görünüor ama palsler hareket etmiyor :( ilginize tesekürler

refik1

hayır sinüs deyil kare dalgaya yakın olacak  0.7v seviyesinde

teknikelektronikci

ben hocam yakalsik 12 volt seviyesinde sinüs görüyorum

yalniz pdf in 3. sayfasina bakarisneiz orada v5 senkron voltage ollarak tam sinüs gösteriyor

refik1

senin devrede pdf nin 13,14,15 ve 16. sayfalarındaki örneklerde olduğu gibi senkron girişinde 2 adet  diod yokmu ?

teknikelektronikci

hocam cok dogru söylüyorsunuz iki ters diod var ve bundan dolayi 0.7 volt düsmesi gerek ki simdi tekrar baktim hocam dediginiz gibi 0.7 volt var demek ben baska yerle karistirdim :S kusura bakmayin ama tabi halen sorun devam ediyor yapmadigim sey kalmadi pot degistirdim entegre degistirdim lehimleri tazeledim kolanya ile plaketi temizledim yok olmuyor :S

refik1

osilaskop yoksa arazı bulma senin marifetine kalmış

yukarda yazdığım gibi önce testere dişinin voltajı ile senin referansın aynı voltaj seviyelerinde olacak

çıkışıda direk 14 ve 15 i ölçerek bak.

teknikelektronikci

hocam osilaskobum var :S dediklerinizi yapmaya calisacam ilginiz icin tesekür ederim

aYe

20-160 derece çalışması yakşalık olarak normal, sıfır geçiş öncesi ve sonrası belli bir bölgelerde tiryak tetiklenemez.

Başta normal çalışıyormuş ancak niye 0-180 değil diye kurcalarken entegreyi yakmışsınız.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

refik1

murat kardeş seni buralarda göremez olduk hoşgeldin :)

ilk 20 derecede yanlışlık olabilir ama sonrası 180 olmalı çünki tetik bitsede
iletim devam ediyor.