PLC Kartları Fotoğrafları

Başlatan Erol YILMAZ, 25 Aralık 2007, 15:10:36

Erol YILMAZ

PLC leri kutu olarak görüyoruz fakat çok içli dışlı olmadığımdan
kutusunu açmak :P nasip olmadı.

PLC kartlarının ayrıntılı fotoğraflarını nereden bulabiliriz?
Elinde olan birisi varsa foto çekebilir mi?

Erol YILMAZ

Bunlar benim bulabildiklerim.

Siemens S5 Çıkışı

ne idüğü belirsiz Fanuc kartı :D

Erol YILMAZ

CPU KARTI

CPU KARTININ ALTI

GENİŞLETME KARTININ ALTI

GENİŞLETME KARTI

Bu PLC, DELTA DVP14SS, TR çıkışlı model
--------------------------------------------------------
İşlemci : Renesas 3362 gibi birşey
Besleme : 34063A
RS485 : 75176
Girişler : 8 adet Optokuplor ile
Çıkışlar : 6 adet TR grubu ile

Analyzer

Selam,

Erol kolay görünüyor aslında Delta. İyice inceleme şansın var mı? Fırsat olunca bende S7-200'ü inceleyip fotoğraflayacağım. Malum biliyosun bu aralar benim işler karışık :D

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arslan74

Merhaba,

Arkadaşlar. Görduğum kadaryıla bütün PLC lerde bobinli ve kondansatörlü flitre sistemi kullanmışlar.

Acaba PLC de besleme için nasıl flitre sistemi kullanmışlar. Kendi yapacağımız PLC'in beslemelerinede onların sistemine benzer bir filtre kullanmak istiyorum. Şebekeden gelen gürültülerden etkilenmemesi için.

Selamlar

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

Erol kolay görünüyor aslında Delta. İyice inceleme şansın var mı? Fırsat olunca bende S7-200'ü inceleyip fotoğraflayacağım. Malum biliyosun bu aralar benim işler karışık :D

Analyzer

işleri düzeltmek için her türlü karışıklığa razı geliriz değil mi Analyzer? :)
Hayırlı olsun ;)

Delta'nın bu modeli gayet net ama ciddi şekilde yoğun tasarlanmış. İyice inceleme şansım var çünkü, cihaz elimde şimdi,

Besleme de özellikle o 2 tane bobin bi arada trafo görüntüsünde sarılmış olan "Line Filter" diye geçiyor ismi, onu kullanıyorlar.

Besleme konusuna daha hakim biri varsa, yorumlarını bekleriz.

emperor

beslemeye wirewound (direnç üzerine sarılmış bobin teli şeklinde bir emc elemanı), nötr e devreyi nötrden ayırmak için bir bobin (bu lead bead olabilir) faz ile nötr arasına kaç volt ani gerilimden korumak istiyorsanız o kadar değerde  bir varistör, varistörden sonra da 47nF, 100nF,220nF vb ddeğerlerde 400V X1 yada X2 kapasite devreye göer değişir, sonrasına fazı devreden ayırmak için bir bobin(değeri oynanarak bulunabilir)...

girişte bu devre ile birçok emc etkisini önleyebilirsiniz, wirewound ve varistör tüm etkileri daha girişte emer, sonrasında kondasatörden parazitli sinyal filre edilir...

emc yi kesme işinde en baba firmaların başında da epcos gelir, (varistör ü bulan firma örneğin) http://www.epcos.com/

http://www.tdk.co.jp/tefe02/emc.htm

bu işlerde daha tecrübeli olan üstatlarımdan da birkaç öneri gelecektir, hardware konusunda daha bilgili olanlar var...

arslan74

Bahs ettiğiniz 220VAC için bir flitre. Peki biz 24V , 12V veya 5V için beselemer için nasıl bir flitre sistemi yapacağız. Benim için önemli olan kısım bunlar. Kontrol ünitesi 5Volt ile çalışıyor ama dış elemanlar genellikle 24V ile çalışıyor. 5Voltu 24Voltan elde ettiğimiz için, 5V e 24V den parazit geliyor. Bunun önlemek için araya büyük bobinli flitre sistemi kullanmışlar. Burada en önemli konu 5V yani uC beslemesini parazitlerden ayırmak. Yoksa 24V parazit olmuş ya olmamış o kadar önemli değil. Hatta 24V bağlı röle, seleoid, motor gibi dış elemanların coğu devreye girdiğinde kendileride parazit ürecektir. Dolaysıyla en önemli konu. 220VAC flitremek değil 5V sistemi flitrelemektir.

Bunun için arkadaşların aldığı önemleri belirtirlerse yada PLC de kullanılan devre şemasını verirlerse bizim için yaralı olacaktır.

Selamlar

hademe

24v üstündeki sıkıntıları içeri taşımamak istiyorsanız çekeceğiniz akıma göre 34063 yada 2576 tarzı switching regulator IC entegreleri kullanmanızı tavsiye ederim. Yüksek frekans pwm çalıştıklarından dış etkiler içeri minimum ölçüde yansır.

Alıntı yapılan: "arslan74"
Alıntı yapılan: "emperor"beslemeye wirewound (direnç üzerine sarılmış bobin teli şeklinde bir emc elemanı), nötr e devreyi nötrden ayırmak için bir bobin (bu lead bead olabilir) faz ile nötr arasına kaç volt ani gerilimden korumak istiyorsanız o kadar değerde  bir varistör, varistörden sonra da 47nF, 100nF,220nF vb ddeğerlerde 400V X1 yada X2 kapasite devreye göer değişir, sonrasına fazı devreden ayırmak için bir bobin(değeri oynanarak bulunabilir)...

girişte bu devre ile birçok emc etkisini önleyebilirsiniz, wirewound ve varistör tüm etkileri daha girişte emer, sonrasında kondasatörden parazitli sinyal filre edilir...

emc yi kesme işinde en baba firmaların başında da epcos gelir, (varistör ü bulan firma örneğin) http://www.epcos.com/

http://www.tdk.co.jp/tefe02/emc.htm

bu işlerde daha tecrübeli olan üstatlarımdan da birkaç öneri gelecektir, hardware konusunda daha bilgili olanlar var...

Bahs ettiğiniz 220VAC için bir flitre. Peki biz 24V , 12V veya 5V için beselemer için nasıl bir flitre sistemi yapacağız. Benim için önemli olan kısım bunlar. Kontrol ünitesi 5Volt ile çalışıyor ama dış elemanlar genellikle 24V ile çalışıyor. 5Voltu 24Voltan elde ettiğimiz için, 5V e 24V den parazit geliyor. Bunun önlemek için araya büyük bobinli flitre sistemi kullanmışlar. Burada en önemli konu 5V yani uC beslemesini parazitlerden ayırmak. Yoksa 24V parazit olmuş ya olmamış o kadar önemli değil. Hatta 24V bağlı röle, seleoid, motor gibi dış elemanların coğu devreye girdiğinde kendileride parazit ürecektir. Dolaysıyla en önemli konu. 220VAC flitremek değil 5V sistemi flitrelemektir.

Bunun için arkadaşların aldığı önemleri belirtirlerse yada PLC de kullanılan devre şemasını verirlerse bizim için yaralı olacaktır.

Selamlar
Her türlü temizlik işleri yapılır.

arslan74

Alıntı yapılan: "hademe"24v üstündeki sıkıntıları içeri taşımamak istiyorsanız çekeceğiniz akıma göre 34063 yada 2576 tarzı switching regulator IC entegreleri kullanmanızı tavsiye ederim. Yüksek frekans pwm çalıştıklarından dış etkiler içeri minimum ölçüde yansır.

Merhaba,

PLC lerin beselemeleri sizin bahs ettiğiniz yöntemi mi kullaniyor, yoksa fikir olarakmı söylediniz?

Selamlar

Analyzer

Selam,

S7-200'ün içerisinde besleme katında MC34163, LM317T, NTC, LM393, 1522A trafo, Zener V14390, Varistör KH472M ve pasif komponentler mevcut. Ayrıca kontrol katında Siemens SAB-C5016-L40N işlemci, Atmel 2807279-5012, CY62256L, RS485 için 75176, 24C65, PC816 ok mevcut. Fotoğrafları çektim ancak bluetooth dongle yanımda olmadığı için aktaramıyorum. Akşam aktarırım inşallah.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

emperor

24V, 12V, 5V tarzı beslemeler için söylenen switching regulator IC entegreleri çok iyi olur, ancak bunları koymak istemesseniz chip ferrite ve kondansatör (low ESR mlcc özellikle)ikilisi ile L-C filtre de çok iyi olur, mikroişlemcilerinizin beslemelerinden önce bunları beslemeye koyup ayırabilirsiniz...

arslan74

Alıntı yapılan: "emperor"24V, 12V, 5V tarzı beslemeler için söylenen switching regulator IC entegreleri çok iyi olur, ancak bunları koymak istemesseniz chip ferrite ve kondansatör (low ESR mlcc özellikle)ikilisi ile L-C filtre de çok iyi olur, mikroişlemcilerinizin beslemelerinden önce bunları beslemeye koyup ayırabilirsiniz...

Merhaba,

Bahs ettiğiniz chip ferrite nasıl bir malzemedir? Nereden bulabiliriz, ürün kodunu ve resmini yayımlayabilirmisiniz ?

Selamlar

emperor

bahs ettiğim chip ferrite smd kılıfında oluyor, ben şu an devrelerimde 0805 kılıf olanını kullanıyorum, bu malzemenin özelliği şu;
belirli bir frekansta eleman bir direnç gösteriyor, benim devrelerimde kullandığım 100MHz de max frekansta 1K ohm direnç gösteriyor, tabii ki bobin değeri de var uH civarlarında...

http://www.coilcraft.com/pdfs/1008ls.pdf buradan inceleyebilirsin...

Erol YILMAZ

Siemens S7 @Analyzer dan...
Size bir soru ! :)

Girişlerde 332 yazan SMD dirençler var. Giriş hattına seri bağlı 3K3
Bu direnç neden büyük bir kılıfta kullanılmış?

Hatta Delta markasında da bu direnç 4k7 olarak yine büyük
ölçülerde kullanılmış,  yukarıdaki fotoda görüldüğü gibi.

Fikirlerinize ihtiyacım var.