ACİL:DC Motor kontrol !!!

Başlatan yusuftr80, 29 Aralık 2007, 23:08:33

yusuftr80

SELAM arkadaşlar  kendi başıma   ğele bildiğim yer anca bukadar oldu şimdi  sizlerden ricam BU işe yardımcı  olmanızı   bekliyorum  deneme yanılma yöntemiyle  ne kadar uğraştıysam hep sorunlarla kaşılaşıyorum ilk yaptım devrede  (IRFZ44) ler  ısınıyordu  sonraki aldım baskı  devrelerinde ise  ısınma yok fakat   motor çalışırken  bu arada  mosfetlerden bazıları kısa devre oluyor   4 değişik baskı aldım  hepsindede ayrı  ayrı   sorunlarla karşılaşmaya başladım  ama  ısınmayı bir  şekilde  hallettim.
Aaraçı   çalıştırıyorum fakar bir süre  gittikden sonra  bakıyorsun   12 mosfetten birisi aradan kısa devre olmuş   araç  bu sefer  kendi başına tam gaz  ğitmeye başlıyor hani durdur ması da kolay değil  :)     (GATE )voltajını ayarlayamıyorum  nasıl olacak?
ASTARI YÜZÜNDEN PAHALIYA   MAL  OLMAYA BAŞLADI. Mosların  kısa devre olması  tepe  ğerilimini ayarlıayamamam dan mı kaynaklanıyor ?
On dan  mı  o  onada emin değilim  ki ondan  sa nasıl tepe ğerilimine  uygun bir  şey yapmam lazım.  Konuyla ilgili bilğilerinizi dört ğözle bekliyor  olacağım  şimdiden  yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür   ediyorum  .  
NOT: devre ile  bilgiler .
1.   12 volt 2 tane akü var .
2.  Devre 24 volt ile besleniyor .
3. Motor ilk kalkış anınada 9 ila 12 amper  çekiyor  kendi normal hızını buldunda  4 ila 5 amperde  kalıyor  yüke bindin de ise  15 ampere kadar  ulaşıyor.
4.son yaptım sürücü devresinde de  12  tane (IRF44) kulanıyorum önceki  baskılarda  (IRFZ44) yerleri vardı  ama en  fazla 8 taneye kadar kullanmıştım   ama   12 volt ile  devreyi besledimde   her şey normal  çalışıyor bunun üzerinde son baskımda  12 tane mosfet kullandım. ama  kısa devre olmasına bir çare bulamadım .
5. sinayal üreteç  devresini  aşağı taraf da ki  adresten  temin  etmiştim.
( http://www.robot.metu.edu.tr/~deniz/?cat=2  ) ğüzel  çalışma ya bir örnek  hatta bazı açıklamalarda da bulunmasına rağmen  nedense bir türllü   olayı çözemedim.
Mümkünse  ufak bir  çizimle anlatırsanız çok sevineceğim . (malüm alt yapı meslesi ?)
 hepinize  kolay  ğesin hayırlı işler diliyorum . ( şu an  ğece  yarısı  saat :03:10 halen üzerinde çalışıyorum ama  sorun halolmuş değil.
(konunun  anlaşılması için  resimde  örnek  3 MOSFET li ufak bir bir çizim kullandım  yanlıtmasın  .

[/URL][/img]
BİR ÇARE BULA BİLİRİZ İNŞALLAH   :?:

tyildizak

Alıntı yapılan: "tyildizak"High and low side mosfet driver (IR 21xx) kullanmak pahalı görünse de en garantili  çözüm.
Hocam, çözüm mosfet sürücüdür, nedense kullanmayı düşünmediniz.

İsterseniz baştan başlayın, şu basit yolu deneyin:

Motor akımına uygun değerde Tek mosfetli bir devre kurun, mosfeti şu şekilde bağlayın:

devreye röle ve butonlarla basitçe yön ve on-off kontrolü eklenebilir:

Tek mosfet yeterli gelmezse, sayıyı paralel olarak arttırmak denenebilir.
Bu şekilde lowside bağlı mosfetler daha problemsiz sürülüyor. Pwm frekansı da ısınmada önemli bir etken, 20 khz'in üzerine çıkmayın derim.

Erol YILMAZ

@yusuftr80,
Mosfet sürecek kadar yuksek gerilim birkaç elemanla bile yapılabilir.
Gerilim katlama yöntemi ile sağlanabilir en başta ama sürme vs,
işleri de az olmadığından ben de Mos sürücü entegresi kullanmanızı
tavsiye ediyorum. Şöyle diyeyim,

N kanal mosfeti sürmek için Vgs gerilimi en az 8V ve üstü olmalı.
Bu 8 değil de 10 olur, 12V olur daha bile iyi. Tabi 18V u da aşmamak lazım.  Asıl bu noktayı kontrol edin !!!

Bu gerilim motor sürme anında kesinlikle 8V un altına düşmemeli.
Sizin yaptığınız hatayı tahmin ediyorum. Skobun - girişine Source
+ girişine Gate i bağlayıp izleyin. Kare dalga mı var? Üçgenimsi iğne gibi
bi sinyal mi ?

tyildizak

@Erol hocam, h-bridge'in high side'ında p kanal mosfetler kullanılsa nasıl olur?

sezgin05

@yusuftr80;
Daha önce benzer bir sürme işiyle bende uğraştım.H bridge konusunda en biyik deneyimlerimi kazandım.Gerçekten iyi bir H biridge işi için çok uğraşmak lazım.Bu hem masraflı hemde nisbeten verimsiz bir iş.
TYILDIZ hocanın yukarıda çizdiği devreyi şiddetle tavsiye ederim tabii en kısa yoldan işi halletmek istiyorsan :)

yusuftr80

Arkadaşlar   ilginize teşekkür ediyorum  ilk yaptım devre deki  mantık evet (H bridge ) devresi  idi.Ama sonraki yaptım devreler ise sadece  N  kanalı mosfet kullanarak (IRFZ44 ) kullanıyorum.   Eksi (-)  çıkışı kontrol ediyorum. TYILDIZAK  kardeşin dediği gibi devre  düzülü  değişen tek şey sadece motor girişlerinde ki  diyot  yoktu   onu da hemen  deni cem .
"Hocam, çözüm mosfet sürücüdür, nedense kullanmayı düşünmediniz" burada söylemek istedin şey acaba   mosfet sürücü derken nasıl bir şey önerirsin saygılar kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Önceki tarihlerde P kanal Mosfetlerin iç dirençleri yüksek olduğundan
H köprülerinde pek kullanılmadı.
Çünkü P kanallar ısınırken N kanallar soğuk kalıyordu.

Ama şimdi bakıyorum da düşük içdirençli P kanal MOS lar var.
Dolayısı ile Problem hafifletilmiş görünüyor.

Yani;

H side anahtarı olarak P kanal
L side anahtarı olarak ta N kanal Mos kullanılabilir.

yusuftr80

3 saati aşkın süreyle motoru  çalıştırdım  şimdilik bir sorun yok gibi bakalım  yüke bindinde nasıl bir sorun olacak  birlikte görecegiz  tek yaptım şey sadece  motor  ceryan girişlerine + ile - arasına ne diyorsunuz bilemiyorum ama geri dönüşüm  engelemmek için sadece  diyot taktım    (1N45008)  IRFZ44 lerde  ısınma  da yok  normal çalışıyor  tabi üstüne binip denemeden de kesin bir şey diyemiyorum ama oldu gibi   görünüyor  hızı  azıcık açıyorum motordan  ufaktan ince bir ses geliyor ama sorun olmaması lazım  sonrasında hızı yavaş yavaş yükseltiyorum ses kayboluyor   ses gelir şekilde de  uzun süre çalıştırdım  bir sorunla  karşılaşmadım  en azından şimdilk .
Deneme sonucunuda buradan bildiricem  şimdilik sizlere de iyi çalışmalar diliyorum kolay gelsin .

yusuftr80

Selam  arkadaşlar devreyi  yaptım.  3 gün denedim bindim süpper harika yol alıyor   devre sorunsuz  çalışıyor  gel gelelim  role dayanmıyor  5 amperlik role  gözümün içine bakaaaa bakaaaaaa  yanıyor    dün (SIEMENS)KONDAKTÖR  role aldım   220 volt bobinleri 24 ile degiştirdik    taktım  bu seferde   taktığım  24  bobinler  yanıyor  ?  daha  sonra sanayiye giderek   bir  oto elektrikcisine sordum  durum böyle böyle ne yapa bilirim  bana eski model traktörlerin yardımcı  marş dinamo   roleleri var onlardan kulan onlarda  yanma olmaz   bunun üzerine  (10 ytl) vererek bir marş yardımcı  rolesi aldım
Şimdi onu takmaya ugraşıyorum  yalnız tek kontaklı olması   sorun lu olacak   ileri gidecek yönde sorun olmaz ama geri almamız içab etiğinde nasıl aracı ileri geri yaptıracağım  burada  ufak bir sorunla yine karşılaşacağım biliyorum  nedeni  ise  tek kontaklı  olması   bunların çift kontaklıları yok muş  buna bir çare düşünelim !
NOT : devre süper  çalışıyor ilgilenen arkadaşlar  ın dikkatine  aşağıdaki  adresten  devrenin ve  rolelerin  resimlerini göre bilirler.  Unutmayın arkadaşlar sizlerden ( ileri geri için bir çare bekliyorum ) şimdilik  kolay gelsin .

yusuftr80