elektroluminescent lamps hakkında

Başlatan askb, 02 Ocak 2008, 10:34:52

askb

arkadaslar, soyle bır sorunum var yardımlarınızı beklıyorum.
membran keypad yapan bır fırmaya 4*4 bır tus takımı yaptırdık.arka aydınlatmasının elektroluminas olmasının cok ıyı olacagını bunun ledlerden daha guzel ısık verdıgını ve basıt bır ınvertor   ıle calısabılecegını soyledıler.bızde tamam dedık urun elımıze geldı.
sorun su sekılde:bu tus takımının arka aydınlatmasını normal olarak dc veya ac(12v dc ac  ) ıle aydınlatamıyoruz.fırmaya sordugumuzda (1 adet tus takımı ıcın)onlarda bunu hazır aldıkları ınverter ıle yaptıklarını eger ıstersek gonderebıleceklerını soyledıler.ama benım yapmak ıstedıgım 50 adet tus takımının bır merkezden aydınlatabılmek.bu tus takımını aydınlatmak ıcın nasıl bır ınverter yapmam gerkıyor.bu  konuda bılgısı olan arkadaslardan yardım beklıyorum.
1 adet tus takımı ıcın:12v--30 ma gerekıyormus (ac mı yoksa dc mı bılmıyorum).kac watlık bır trafo nasıl bırdevre gerekıyor.herkese kolay gelsın.

Maxim

o iş size anlatılan kadar kolay değil ,
bunun için özel entegreler bile mevcut ,
google da aratırsanız bulursunuz ,

bi kere 12 volt ile falan yanmaz ,
bildiğim kadarıyle AC 100 voltun üzerinde düşük akımlı bir voltaj gerekiyor , asıl önemlisi olması gerekenden " uzak " bir voltaj ile sürerseniz aydınlatmanın ömrü kısalacaktır .

Son olarak yanlışım yoksa voltaja göre " farklı renk " edebiliyorsunuz .

Maxim

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

askb

pekı degerlı arkadaslar,bu entegrelerden bırıyle yaptıgımız bır devre bızım tus takımını aydılatabılırmı?aydınlatır dersenız bu devreyı pıclı bır devre ıle aynı pcb uzerıne yapmamız parazıte neden olurmu.yanı pıc ımıze reset attırırmı?sonucta bır ac gerılım (100v )ve 300 hz uretıyor.
bu entegrenın urettıgı gerılım 100v ,akım oldukca dusuk. (sanırım) bızler ıcın bı tehlıkesı yok dıyebılırmıyız.? yardımlarınız ıcın sımdıden teşekkürler...kolay gelsın

timpati

teorik derslerden hatırladığım kadarıyla "içinden akım geçen bir iletken, çevresinde akımla orantılı bir manyetik alan yaratır" deniyordu. e, akımın çok düşük olduğu söylendi ya ve benzeri uygulamaları da görüyorsunuzdur...çekinmeyin, yapın, görün (hanyayı ve konyayı değil tabii, başarınızı!..)  :lol:
why mr. anderson, why ?

ipek

sipex sp4424 kullanıyorum 10x10 el levha gayet güzel ebat büyüyünce verim düşüyor devrede  mikro var  at89c55 etkilenmiyor...

OG

Üretilmiş yüksek gerilimi 12F675 ile anahtarlayıp değişik renk efektleri oluşturan arkadaş var. Problemsiz kullanıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Bu tür devrelerin yüksek voltaj çıkışını uzun hatlardan geçirmek iyi olmuyor.
Mümkün olduğu kadar kısa olması gerekir. Hatta invertör kartı ayrı bir PCB üzerine ana karttan uzak olması gerekir.
Gerçi sizin devre ne tür bir şey olduğunu bilmiyorum. PIC pek etkilenmez ama gerisi etkilenebilir. Ben bu tür invertör devrelerinden çok fazla parazit vs. aldım. İyi ekranlamak gerekir...

Sonuç olarak tek bir invertörden birkaç tuştakımına dağıltılmasını önermiyorum.
Hepsine ayrı bir devre olması daha iyi...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

askb

arkadaslar,hepınıze ayrı ayrı, cevap verdıgınız ıcın teşekkür ederım.
bırkac soru daha sorup daha fazla kımseyı mesgul etmeyecegım.Syn ıpek hocamın verdıgı sipex entegresını kullanmaya karar verdım.  elektrolüminesent aydınlatmalı tus takımını (75*75 mm olculerınde)yapacagım sıfrelı kılıt devresınde kullanacagım.
bu entegre ıle yapacagım ınvertor devresi bu tus takımını yeterınce aydılatırmı?
2.si bu entegreyi türkiye pazarında satan firma biliyorsanız ismi.?
3.olarak tus takımını sureklı aydınlatmak ıstiyorum.ömrü ne kadar gıder
4. farklı renkler elde etmek ıcın ne tur bır ıslem yapmam gerekıyor.

hepınıze kolay gelsın.ıyı calısmalar.

ipek

askb

bir arkadaşım kırılmış grafik displayler verdi 320x200 bunların arkası el aydınlatma açık parlement mavisi ıc'leri burdan söktüm birde hazır el konverterler var pahalı 10 usd özdisanda mevcut voltaja göre renk değişirmi bilmiyorum çünki elimdeki ünitelerde ayar yapacak bir durum yok .. ericcson t28 ve ötesi serilerinde hep el disp ve tuş takımı kullandı bunlarda'da toko üretimi  sot23-6 kılıfta
TK6591 kullanıyor idi cep telefoncu bir arkadaş bulabilirsen bu konuda yardımcı olabilir  ....

not =neden olduğu hakkında en ufak fikrim yok fakat bu el paneller ömürlü ilk taktığım zaman aydınlık tatminkar idi sonradan epey azaldı...