Proxxon MF70 Mini Freze den CNC resimli proje

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 20:10:55

erkan614

Alıntı yapılan: "z"Coktandir denemek istiyorum ancak hic firsatim olmadi.

Yanlis bilmiyorsam HILTI diye bir alet var. Bunun yaklasik yarim metre boyunda beton matkap uclari var.

Bunlarin hatvesi uzun. Hizli ilerlemeli sistemlerde vidali mil olararak kullanilabilir.

hocam hiltide nerden geldi aklına  :lol: dayıma göre bazı cahil kalıpçılar yapabilseler enjeksyon kalıbına su yolluğunu hilti ile açıcaklar mesela benim birader de onlardan birisi
ar-ge çalışmalarımız sürüyor yakında pcb deliklerini hilti ile delcez  :D

KAZIMUGUR

:D
Hilti deki ikili sarmalın somununu yapacak babayiğit bulursak olabilir.

Edit : Yoksa 4 mü demeliydim...

Edit : Beton matkaplarının uçunu ince taneli (piyasa elmas taşı da der) taş da uygun şekilde bilerseniz hava çeliğini delebilen bir matkap ucunuz olur.Tamamı elmas ( yüksek karbonlu alaşımlı çelik) matkab ucunun yaptığı işi , olmadığı yerde yapar.

z

Metal dokum denenebilir.

Ya da Erkanin dayisi plastikten dokebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Dövme çelikden ovalama ile yapılıyorlar (darbe dayanımı için yüksek oranda krom-vanadium-tungsten katılıyor)...

Erkan , cnc-erezyon matkabı geliştiriverse dayısının işi koay olacak , yoksa korkarım kalıbın suyunu bile alırlar. :)

cetinky

"2-hortum türü kullanmak istesemde çaplar çok orantısız olduğu için sarı malzemeden olan kasnağı sökmem gerekecek.motora hasar vermeden nasıl sökebilirim.?? "

Uğur kuvvetli bir mengenede sıkıştırarak çok rahat sökebilirsin, prinç yumuşak bir malzeme olduğu için altındaki çelik mile göre,  çok rahat çıkacakatır mile zarar vermeden.

Uğur bu arada, hareket aktarıcı olarak  eğer kasnaksız yapacaksan kaplin kullanmanı tavsiye ederim, kaplin yapısı gereği, hem salgısız aktaracaktır hareketi vidalı mile, hemde belli oranda tolore edecektir salgıyı, dolayısıyla kasıntıyı, hareket aktarıcı olarak kaplin dışında iki sert malzeme kullanılırsa(hem motor mili, hemde vidalı mil tarafında, vidalı milin %100 salgısız olması gerekir yoksa mutlaka hıza bağlı olarak kasma olacaktır.

Ancak yukarıda @onwa nın da belirttiği gibi, step motorlarda hız problem olduğu için hızı arttırmanın da en akılcı yolu bence de kasnaklı sistem kullanıp, iki farklı çapta dişliler kullanmak, yine @onwa arkadaşın  "Kasnaklar 5,08 hatveli 10 ve 40 dişli"  şeklindeki örneği uygulanabilir.

prof56

uğur bey küçük pürmüzlerden varsa onunla , tüp ateşinde hatta çakmak alevinde sadece bronz dişliyi ısıtıp alt tarafına karşılıklı düz tornavida ile kanırtarak sökebilirsin hatta ısıtmadanda dene istersen

arkadaşlar

keski çekiç napıyorsunuz. inşaat yıkımı yapıyoruz nerdeyse mikronlardan konuşup iş yapmaya çalışıyoruz
Ömer TUNÇER

z

Sende tornavidayla rulmanlari mahvettin.

Bu is, kasnagi isitmak ve cektirmeyle milden destek alip cekmekle olur.

trademy

arkadaşlar motor milinin üzerindeki sarı dişliyi motora zarar vermeden sökmenin en sağlıklı yolu çektirme diye tabir edilen aparat.
tornavida ile kastırarak çıkartmaya çalışmak motor mil ve milyuvalarına zarar verebilir.

prof56

resimdeki rulmanları bana gösterebilirmisiniz. rulmanlar yataklandıkları yerden çıkarılmadan zarar görmezler en cok ta bu takıldıkları yataklara takılırken ve de sökülürken zarar görürler o nedenle mümkünse bu yataklara çektirme,pres,çekiç ve tokmak gibi zorlayıcı takımlarla takılmaması gerekir. benim tanımlamamda da  farkettiyseniz ısıtması gerektiğini söyledim (dişliyi) bu sıkı geçme olayı tüm kasnak dişli çark ve rulmanlar için geçerlidir. çektirmeyle mili bükebilir veye milin kafasını şisire bilirsiniz.
Ömer TUNÇER

z

Keski cekic kullanarak tornavida ile kanirtmaya gore rulmana daha az zarar verirsin.

Yumusak millerde cektirme ile milin en uc kismina zarar verebilirsin. Bu cogu zaman sorun yaratmaz. Keski, kanirtma vs teknik olmayan yontemler.

Hele hele taslama rulmanlari mahveder. Evet sonucta kasnagi sokersiniz ama rulmanlari da cope atmak gerekir. Aluminyumdan yapilmis rulman yataklarina zarar verdiyseniz bu kez motor da cope gider.

ilkser

Merhaba,
O kasnaklardan bende çıkarttım.
Kendimce bir çektirme yaptım, 2 Adet M8 civata ve 1 adet M6 civata bunları tutturmak içinde 100 mm boyunda lama demiri,
Arkadaşlar keski,çekiç,tornavida hatta hidrolik prese bile ihtiyaç yok.Basit bir düzenek ile o kasnaklardan rahatlıkla kurtulursunuz.

Kolay gelsin...
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

sunalk

Teknik Hırdavat malzemeleri yada nalburlarda Çektirme adı altında sorabilirsin, 10 YTL civarında alınabilir, istersen ağrıyan dişini sök.

fikretduru

en güzeli çektirme bende çektirme kullanıyom 4 inc yada daha küçünü bulursanız daha iyi yoksa tutma yerleri büyük oluyor araya girmiyor

mustaphaerdem

çektirme zaten bu işler için yapılmış bir alettir. zaten rulman vb şeylerde çektirme ile sökülür bunun tartışmasını yapmaya gerek yok bence. ayrıca çektirme hiçbir yere zarar vermiyor çünkü mile temas ettiği yerdeki ucu vidanın içinde dönüyor böylece bastığı yere sürtmüyor. yani milin ucuna da hiçbir şekilde zarar vermiyor. ben çok büyük rulmanları ve sıkı geçme malzemeleri çektirme ile kolaylıkla sökebiliyorum ve çektirmeden başka birşeyi ile denemedim bile çünkü çıkmaz:D küçük malzemelerde de olayın bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

sağlıcakla kalın.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

prof56

HERKEZDEN ÖZÜR DİLERİM. :cry:  bu sitede mekanikçi olarak çok kimse olmadığını sanıyordum. Ama benden de bilgililer varmış. haddim olmıyarak çizmeyi aşmışım. bundan sonra elektronik konularında fikrimi beyan etmeye çalışacağım :cry:
Ömer TUNÇER