step motor için besleme?

Başlatan mustafa_cmbz, 03 Ocak 2008, 00:39:23

mustafa_cmbz

arkadaşlar halen devam etmek'te olan step motor ile kamera döndürme uğraşım bu seferde besleme sorunu yüzünden aksadı.acaba ben mi yanlışlık yapıyorum yoksa başka bilmediğim bişeylermi var ?

aşağıda yapmaya çalıştığım devrenin şeması ve pcb görüntüsü var..yardımcı olurmusunuz

sorunum ise kısaca motorun beslemesini ayrı bir regületör'den beslemek istemem ile başlayıp motoru devreye bağladığımda regülatörün (lm317)'nin ateş gibi olmasıdır..bunun sebebi nedir acaba?

şema:

pcb:

pcb' deki regülatör entegresinin bağlantısı sizi yanıltmasın orjinalinde lm317 var.... yarın 7806 bağlayıp denyeceğim ama sonuç bence aynı olacak..sizce?

acaba nerede yanlışlık var?.......

ipek

mustafa stepper kac voltluk ???? 12 voltu 5 volta indiriyor isen 7 volt ısıya dönüşür bu zaten normaldir lm317 nin sınırlarında gezinme lm338t kullan nedense yarı yarıya ısınıyor murpy yasalarınla dalga geçiyor .

bay ete'nin meterolojik monitorünü yapmıştım lcd aydınlatması için lm317 sabit akım yapmış gayet mantıklı fakat bu elemana el değdiremiyordum tam kebap lm338 t ile değiştrdim sorun kökten halloldu...

pin 9 stepperin ortak ucunda olmalıydı.....

arslan74

Merhaba,

Bu şekilde kullanabilirsiniz, sorunsuz çalışıyor. Motorun akımını cıkış direncleriyle ayarliyorum.

Selamlar

mustafa_cmbz

@aslan74 hocam sizin devredeki gibi sadece motorun önüne ön direnç bağlasam sorunum çözülürmü acaba...birde bendeki trafo 12x2 bunun 24 voltunu bağlamışım bugun değiştirdim 0..12 yaptım ısınma sorunu biraz azaldı fakat bu sefer de motor 1kere dönünce pic resetleniyor? bunun için ön direnç faydalı olurmu?....

arslan74

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"@aslan74 hocam sizin devredeki gibi sadece motorun önüne ön direnç bağlasam sorunum çözülürmü acaba...birde bendeki trafo 12x2 bunun 24 voltunu bağlamışım bugun değiştirdim 0..12 yaptım ısınma sorunu biraz azaldı fakat bu sefer de motor 1kere dönünce pic resetleniyor? bunun için ön direnç faydalı olurmu?....

Merhaba,

Devreni hatalı cizmişsin. verdiğim şemayi yapıb ona göre konuşalım.

Selamlar

mustafa_cmbz

hocam iyi güzelde uln2003 16 ayaklı sizin çizimde 18 ayaklı nasıl olucak tam anlayamadım...bilmediğim bişey var ise cahilliğime verin hocam...

buiba

semadaki entegre uln2803'tur.yani uln2003'un 8 kanal olani.uln2003 (7) kanaldir. :)

arslan74

Alıntı yapılan: "buiba"semadaki entegre uln2803'tur.yani uln2003'un 8 kanal olani.uln2003 (7) kanaldir. :)

Evet ULN2803 kullanmanın tek nedeni cıkışların güçünü artırmak içindir. Yoksa motorun güçün düşükse ULN2003 de kullanabilirsin.

mustafa_cmbz

pcb'yi yeniledim devre şimdi düzgün çalışıyor.az bir ısınma problemi var ama soğutucu bağlayınca onuda çözmüş olurum herhalde...dikkatsizliğim ve deneyimsizliğimden kaynaklanan nedenlerden dolayı hep bu tür basit sorunlara takılıp kalıyorum...yardımlarınız için sağolun...

sorunumun çözümünü ise 9.bacağı motorun ortak ucuna bağlayınca çözüldü...kolay gelsin...