yardım edin lütfen

Başlatan eloman, 30 Eylül 2003, 22:51:45

eloman

tip3055 tr ile yapılmış mono bir anfim var. Sürücü tr'leri BD244 ve BD243 fakat BD243 fazka ısınıyor. Nedenini bulamadım. Devredeki tüm elemanlar sağlam(eğer gözümden kaçmadıysa) BD244 ısınmıyor deliricem.
..................................................................... Dostluk dediğin; tek bir ruhun, iki ayrı bedende dirilmesi...

mmengi

dostum 3055 lerin durumu nasıl onlarda anormal ısınma varmı giriş ses seviyesi düşükken .Belki sukunet akımın çok yüksek olabilir

eloman

BD243 ve beyzine bağlı 2Watt'lık direnç ısınıyor. Başka hiçbir tr'de ısınma problemi max. ses'te bile yok
..................................................................... Dostluk dediğin; tek bir ruhun, iki ayrı bedende dirilmesi...

mmengi

dostum ısınan bd nin akım kazancına ölçtünmü belki tr gidiktir diyeceğim ama o zaman seste bozulma olabilir.Bide bu sürücü bd ler push-pull mu bağlı belkide ısınması normaldir bayzinden fazla akım çekeceği düşünülerek 2watt direnç konmuş.

kotan04

kardeş dediğin devrenin bende baskıdevresivar bende yaptım fakat bc 546 yanıyor birde yanındaki 100ohm yanıyor
kkkkoootttaaannn000444

yas

Şema gönderebilirsen yardımcı olabilirim.
Kolay gelsin.

kotan04

yeşil kitaptaki 200 w
kkkkoootttaaannn000444

aster

özür:
o kadar güzel mosfet li çıkış devreleri varken tr lerle niye uğraşıyorsunuz

yas

Bende yeşil kitap yok ama Çok az devre elemanlı Kesin çalışan
200 watt lık denenmiş elo elektronik dergisinde yayınlanmış bir uygulamanın
şema,+anlatım+baskı devre çizimini tarayıp yarın yahoo group içerisine
upload ederim.

daswi

Alıntı yapılan: "yas"Bende yeşil kitap yok ama Çok az devre elemanlı Kesin çalışan
200 watt lık denenmiş elo elektronik dergisinde yayınlanmış bir uygulamanın
şema,+anlatım+baskı devre çizimini tarayıp yarın yahoo group içerisine
upload ederim.

dostum tamamda mosfetmi ??  aster arkadasımızın dedigi gibi mosfetli bişi olsun    enazından sesfarkı olur. :D

er-de

arkadaş buraya bir bak istersen birçok anfi devresi var
http://www.electronica.ro/audio.html

eloman

kotanın dediği doğru bende de aynı malzemeler ısınıyor demek bu şemanın orjinali böyle.

kesmez

bir tarnzistor ister mosfet ister bipolar olsun Vce yani kollektör ile emiter arasındaki voltaj veya Vds drain ile source arasındaki voltaj ile üzerinden geçen akım (Ic veya Is) çarpımı kadar ısınır bu engellenemez. buna kollektör güç harcaması deniyor . kataloglarda belirtilir.
soğutucular bu wata uygun seçlmelidir.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)