ledler için pcb yalıtım konusunda yardım

Başlatan sagamen, 05 Ocak 2008, 22:44:22

sagamen

arkadaşlar ledleri rubute neme suya karşı nasıl bir kimyasal madde kullanabilirim.
herkEse kolay gelsin

mikromuh

Slikonu bi dene. :-)

sagamen

evet silikon güzelde  yuvarlak pcb oldugu için yemedi   daha cok kiyasal rutubete suya dayanıklı hatta biraz daha ileri gideyim şeffaf  veya bir kabın içine pcb yi koyup cıkarıldıgı zaman komple izalasyon olacak şekile kimyasal koruyucu madde varmıdır yoksa cok şeymi istiyorum  :oops:
herkEse kolay gelsin

arslan74

Alıntı yapılan: "sagamen"evet silikon güzelde  yuvarlak pcb oldugu için yemedi   daha cok kiyasal rutubete suya dayanıklı hatta biraz daha ileri gideyim şeffaf  veya bir kabın içine pcb yi koyup cıkarıldıgı zaman komple izalasyon olacak şekile kimyasal koruyucu madde varmıdır yoksa cok şeymi istiyorum  :oops:

Merhaba,

Led'lerin nemde etkilemsei söz konusu değildir. Zaten kendi kılıfı vardır. Siz olsa olsa Led'in döşendiği plaketi nemden yalıtabilirsiniz, yoksa sadece LED için gerek yok.

PCB plaketi yalıtmak için, vernik spreyler var onları kullanabilirsiniz.

Selamlar

SpeedyX

Geçen sene kardeşimin akvaryumu için 2 led ile aydınlatma yapmıştım, ledlerin bacaklarını makaron ile bir güzel kapatmıştım ve her yeride silikonlamıştım ki, 1 ay sonra ledler sönmüş.

sagamen

sonucta pcb yi yalıtmak gerekiyor ama  sprey vernik güneşli havalarda çatlama yapıyor hatta yat verniği bile kullandim ama maalesef  yemedi  
sonuçta ledleri ve pcb yi havadan izole etmenın bir yolu olmalı
herkEse kolay gelsin

arslan74

Alıntı yapılan: "sagamen"sonucta pcb yi yalıtmak gerekiyor ama  sprey vernik güneşli havalarda çatlama yapıyor hatta yat verniği bile kullandim ama maalesef  yemedi  
sonuçta ledleri ve pcb yi havadan izole etmenın bir yolu olmalı

Kutulamayı hiç düşünmediniz mi?

sagamen

evet kalıp yaptırmayı dusundun  ama araştırma yaptıgımda en kotu kalıp 2.000 ytlden başlıyor  sonucta havuz içine koyacam basıt bir kutu yapsam havuzdaki basıncı bir dusunun artık
herkEse kolay gelsin

arslan74

Alıntı yapılan: "sagamen"evet kalıp yaptırmayı dusundun  ama araştırma yaptıgımda en kotu kalıp 2.000 ytlden başlıyor  sonucta havuz içine koyacam basıt bir kutu yapsam havuzdaki basıncı bir dusunun artık

Merhaba,

Bu gecirmeyen plastik kutular var. Bunlar genellikle komple gri renkte oluyor. Ama üst kapağı saydam plasitkten yapılanlar da var. Onların içine koyarsanız, saydam kapaktan ışık gayet güzel gecer. Geriye sadece içine gecireceğiniz kablonun girdiği yeri yalıtmak kalıyor. Onuda silikonla basit bir şekilde yalıtabilirsiniz.

Selamlar

sagamen

evet o kutulardan piyadada bir sürü var  ama ledlerde hafiften bir ısınma oldugu zaman buharlaşma oluyor suyun altında işte bu noktada hava ile temasın kesilmesi gerekıyor bu yuzden kımyasal ve şeffaf  izole arıyorum
herkEse kolay gelsin

arslan74

Alıntı yapılan: "sagamen"evet o kutulardan piyadada bir sürü var  ama ledlerde hafiften bir ısınma oldugu zaman buharlaşma oluyor suyun altında işte bu noktada hava ile temasın kesilmesi gerekıyor bu yuzden kımyasal ve şeffaf  izole arıyorum

Dediklerinden bir şey anlamadım. Ama eğer kutusuz yapmak istiyorsan bu iş için yine saydam silikon en iyisi. Tüm kartı Silikonlayabilirsin.

Selamlar

sagamen

arslan74 arkadaşım  piyasada bulunan kutular veya kalıplar su gecırmıyor  sorun  ledler devamlı çalısacagından hafifde olsa ısınma olacak ve su altında  o kutunun içinde buharlaşma yapıyor  bu yüzden pcb ve ledleri komple suyun altındaki kutunun içindeki hava ile teması kesılmesı gerekiyor.
herkEse kolay gelsin

arslan74

Alıntı yapılan: "sagamen"arslan74 arkadaşım  piyasada bulunan kutular veya kalıplar su gecırmıyor  sorun  ledler devamlı çalısacagından hafifde olsa ısınma olacak ve su altında  o kutunun içinde buharlaşma yapıyor  bu yüzden pcb ve ledleri komple suyun altındaki kutunun içindeki hava ile teması kesılmesı gerekiyor.

İçinde su olmayan bir kutuda ısındığında niye buhar oluşuyor ?

O zaman bunun içinde su giriyor demektir. Eğer iyice yalıtırsan su girmez.

Eğer iyi yalıttığın halde yine buhar oluşuyorsa o zaman kutuya ayrıca sibop ekleyin. Bu sibopla içerdeki havayı vakumla alın, bu sefer kutunun içinde hava olmayacağı için kesinlikle buhar oluşmaz.

Selamlar

OG

Havuz spotu gibi birşey düşünüyorsan işin zor, çok firma var ki ısı, izalasyon, oğuşma vs yi çözmek için çok para harcadı. İzolasyonun en büyük belası da havuz temizlerken kullanılan kimyasalların verdiği zarar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

files

havuz için sugeçirmez led hortumlar oluyor, birbirine eklenerek uzatılabilir. tabi bu sade led kısmı için. pcb için contalı, sugeçirmez özel kutulardan almalısın. metal, plastik..

devreyi hiç bir zaman havuza sokmayın. gerek yok. buna elektrik gelmiyor mu? hemen havuzun dışındaki dolapta /panoda bulunsun.