ac/dc converter

Başlatan alperis, 01 Ekim 2003, 13:16:21

alperis

arkadaşlar bana şehir şebekesinden transformer kullanmadan 9v elde edebileceğim entegre,devre yada herhangi ibr çözüm önerisi lazım.Rohm BP5048 bu işi yapıyor bu chipi nerden alabilirim yada baska ürün bilen varmı???

aster

en ekonomik, cep telefonu şarj adaptörü alman senin istediğin türden olanlara bak
hafif olanlara bak
bir direnç bir kondansatör bir yalıtım trafosu o kadar

CeaSeR

9v luk şarj cihazı varmı ??
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

aster

yoksa bile bir şekilde tadilatla uydurabilsin
mesela C değerini yükselterek
bu gün bir kartta gördüm 100 ohm 1w R, 1/400v microfarat C ile 24 volt almış
4 adette röle çektiriyor

mmengi

dostlar hafif olan cep telefonu şarj cihazlarının çoğunda basit olarak smps mantığı kullanılmış oradaki voltajı arttırmak isteniyorsa smps trafosunun seconder tarafındaki sargılarla oynamak lazım. asterinde dediği gibi 400 voltluk 1mf  X3 sınıfı bir cap ile trafo görevini gördürüp iki diyot ile doğrultup bir zenere girip oradan 78L24 ile regüle edip kullabilirsin ama çok yüksek akım çekeceksen unut bu yöntemi smps ile ilgilen derim aşağıda kapasitorun formülü var . şema istersen ayarlıyabilirim. Bu mantığı microchip bile kullanıyor pic beslemelerinde.
C=IL / (6.28xF(E-EL))

C:farat
F:frekans Hz.
E:giriş gerilimi V.
EL:yük gerilimi V.
IL:yük akımı Amp.

kolay gelsin.

aster

bir hatırlatma yapayım,
direnç kondansatörle trafosuz yapacaksan çıkışta izole olmadığı için
şebekeyi aynen görürsün el değmeyecek bir yeri besliyorsan sorun yok
emniyet açısından,
smps olursa izole olduğu için sorun olmaz
bunlara dikkat et

kesmez

izolasyonsuz istediğiniz voltaj mümkündür. hatta ben bu devre ile yaptığım flaşörü (pic12f629) besliyorum.
ilk önce filtre amacıyla seri bağlı 100 mikrohenriden az olmamak üzere bir bobin(50-100 ma. olsa yeter) daha sonra 100 nano farad 400 volt daha sonra 100 ila 1000 mikrofarad arasında bir elektrolitik kond.
bunlar 220 arasına seri olarak bağlanacak....
elektrolitik kondansatöre elde etmek istediğiniz voltaj değerine sahip bir zener diyot paralel bağlanacak..
işte size düşük güçlü bir voltaj kaynagı zener yani elektrolitik kond. uçlarını besleme amacıyla kullanın...
hemde soft start...
(bobin kullanmazsanız pic bozulabiliyor. şebekenin durumuna bağlı... )
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)