volumetrik pistonlar ?

Başlatan Fixxer, 09 Ocak 2008, 12:12:37

Fixxer

İhtiyaç üzerine bir şişe dolum makinası yapmam gerekiyordu önce loadcell ile yapmayı düşündüm loadcell araştırması yaparken volumetrik pistonlar ile karşılaştım (şiringa mantığı) bir çok şişeleme işinde bu teknik kullanılıyor anladığım kadarı ile hazır olarak satılan bir sistemi nereden bulabilirim ?
Kendim yapmaya kalkarsam nelere dikkat etmem gerekiyor bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
...............................

KAZIMUGUR

İhtiyaca göre çok çeşitli düzenlenebilir.
Hedefi belirlese idin daha yaklaşık şeyler söylenebilirdi.

Öncelikle şartları malzeme belirler.
Sonra hassasiyet sonra hız en son duygusallık.

Ufak hacimler nisbeten kolay hacim büyüdükce iş hız açısından ve malzeme şartlarına göre zorlaşır.
Mesela metaller için zararlı malzemelerde plastik malzemeler kullanılabilir , hacim büyüdükce mukavemet sorunundan dolayı metale plastik gömlek çakılır....

Depo üstte sistemler kolay ve ucuz.2 aşamalı hacimleyici olabilir genelde sabittir.Piston hacimliler için 2. bir tahrik pistonu tercihen hidrolikle kumanda edilir.Dişli-kramayer de olabilir.
Kısaca çeşit neredeyse sayısız. :)
İhtiyacınızı iyi düşünür ve esnek(ayarlanabilir) tanımlarsanız daha bir iyi olur.

Fixxer

KAZIMUGUR. Hocam 1.5lt cam kavanoz dolduracağız bu sistemle fakat çok ince noktalar meydana çıktı metalle kesinlikle temas olmaması gerekiyor (paslanmaz316) dahil birde bu tür sistemlerde bakteri üremesinin önüne nasıl geçiliyor onuda merak ediyorum.

KAZIMUGUR

Baştan dedim şartları malzeme belirler.
Malzemeyi ve onun istediği şartları belirtsen daha isabetli yazabilirim.
Hijyen için için önce steril ortam sonra inert malzeme gerekli son olarak malzeme izin verirse katkılar.
Ortamın sterilizasyonu için ışın şokları (X-IR gibi) ultrasound gibi şeyler kullanılıyor.
316 saf krom değil etkileşim muhtemel.
Titanyum stratejik olmakla bereber mümkün-pahalı.
Kaplamalar olabilir.1,5 lt az bir hacim, teflon olabilir.
Akışkanlık - ıslatma faktörü-depo pozisyonu-şişe konumu -şekli biraz anlatırsan... :)

Mesela olur , tozdur ama rutubete duyarlıdır , titreşim ister , mevsime göre makine değişir....
Özet : Standart bir şey söylemek mümkün değil. :)

Fixxer

Evt bu konu sandığım kadar basit olmuycağa benziyor :)
200lt'lik (pp)yatay bir depo mevcut  Su kıvamında bir sıvı. Aslına bakarsanız şişelendikten sonrada otoklava girecek.
Teflon kullanmak mantıklı geliyor ama kendimin bu düzeniği yapıcak kadar zamanımın kalmadığını söyleyebilirim asıl olan bu tür mekanizmaları hazır olarak bulabileceğim bir yer varmıdır ?

KAZIMUGUR

Doğrudan isim bilmiyorum ama , kaynak , ambalaj fuarlarına katılan firmalar olabilir.

Fixxer

Hocam dün ankara ostimde şişe dolum makinası yapan bir yerle görüştüm konuyu bana anlattılar ama bakteri,sterilizasyon,metal dışı  dediğin zaman işler değişir dedi cam olanınıda yapmak çok uzun iş diye söylediler.
Napalım bu durumda loadcellden başka çarem pek kalmadı gibi.Sıkı durun opamplar ben geliyoooorurrumm maymun ettti bu işler beni   :P
Çok sağol un hocam ilgilendiğiniz için.

KAZIMUGUR

Hız belirlimi yani dakikada kaç adet gibi ?
Depon sterilse gerisinde sorun olmayabilir ...

Fixxer

Hocam aslında öyle bir hedef yok hız pekte önemli değil sadece el değmeden ve 1.5lt tam olsun diye  günde 300-500 yeterli olacak şimdilik.
deponun çıkışına  polyamid solenoid bağlamayı düşünüyorum. Şişe için 30cm çapında bir platform yapıcam bir birde buton.
gözüme kestirdiğim loadcell de linkte
http://www.puls.com.tr/urun.aspx?ID=3

KAZIMUGUR

:)
Sen de bir alemmişsin.
Polyamid selonoidi iki tane yap.Polyamid bir kap yap, hacim sabit.
Üstte bir altta bir selonoid-kapa birini- aç öbürünü.Kelimenin tam anlamıyla volümetrik. :)
Tabii depo yukarda yerçekimi sağolsun...

Fixxer

Polyamid kap ın dolduğunu nasıl anlıycam hocam onada şamandıramı koyum  :P

KAZIMUGUR

Anlamasanda olur.
Alttakini kapat-üsttekini aç içi dolar.
Üsttekini kapat depodan kaçmasın-alttakini aç şişeye boşalsın.
Alttakini kapat üsttekini aç...
Kalın gövdeli polyamid yap (et kalınlığı fazla) olmadı içinden alırsın ,bir kaç deneme ile hacmi bulursun.

Fixxer

Tamam sölemiş olduğunuz mantığı anladım bu durumda selonoid çıkışına bir pnomatik hortum bağlayıp polyamid kabın içinde istediğim seviyeye getircem hava aldığı sürece kabımızı dolduracak pnömatik hortum ucuna kadar seviye geldiğinde hava alamıycağı için akış duracak. Sonra diğerini açacağım şişe dolacak  :P

KAZIMUGUR

Valf deliklerini büyük tutarsan hava alma derdin olmaz.(Su gibi akışkan demiştin)
2 valf arasındaki kabın hacmi= dolum hacmi

Hijyen deyince polyamidi unut.Moleküler boşluğu su moleküllerinin dahi sızabileceği boyuttadır.
Bu mahsur benzeri bulunabilir malzeme olarak delrin de yok.

bigbey

Dozaj pompası diye bi aramanı tawsiye ederim.
Belki işiini görecek bir pompa modeli bulursun. Dozaj pompaları su arıtma sistemlerinde kullanılıyor.
TA6R