karşılaştırıcı devresi için acil yardım :(

Başlatan KaZAaRa, 12 Ocak 2008, 14:15:56

KaZAaRa

arkadaşlar yukarıda ki devre klasik karşılaştırıcı devresi. bu devreyi proteus ta yaptığımda 3 numaradaki gerilim 2 numaradaki gerilimden büyük olduğu sürece led yanıyor.küçük olduğunda ise yanmıyor. fakat ben bunu uygulamada kullandığımda bread board üzerinde 3 teki gerilim 2 den büyük yada küçük olsun farketmeden hep yanıyor. 741 opampını değiştiriyorum acaba bozuk mu diye ama farketmiyor devam lı olarak yanıyor. bunun nedeni nedir? yardımlarınızı bekliyorum.

erkan614

R2 R3 gerilim bölücü dirençlerini kontrol ediyorsun dimi?
o iki direncin yerine bi pot bağla bi ucundan ver kutsalı (9v) diğer ucu şase orta ucu inverting inputa bağla pot değeri ile oynayıp led sönüomu bi bak bakalım

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bigbey

Opamp devresini gerçekleştirirken besme gerilimi 3 uçlu mu.
+5v şase ve -5v olarak mı besliyorsun. eğer sadece şase -5 v olarak besliyor isen sorun yaşarsın.
TA6R

KaZAaRa

7 nolu bacağa +5 veriyorum 4 nolu bacağada -5 volt veriyorum ama olmuyor yine.

bigbey

Kullandığın besleme üç uçlumu iki uçlumu.
yani ortak uç (0) 'a göre artı ve eksi ucu beslemen mevcutmu.
eğer sadece ik uç olarak artı ve eksi veriyorsan opamp bu şekilde çalışmaz. kaynağın simülasyonda şaseye göre artı ve eksi olarak kurulmuş.
TA6R

KaZAaRa

kaynak iki uçlu evet. 9 voltluk pil kullanıyorum mesela

KAZIMUGUR

Uyarıları dikkate almalısın !

Pili aç ortasından uç çıkar. :)
Olmaz dersen aşağıdaki gibi bağla.

bigbey

Çizmiş olduğun devre şema'nda opampın özelliklerine gir ve oradaki opamp (-) besleme ucunu (0) sıfır volt yap ve devreyi bundan sonra simüle et. Bu verilerle istediğin durumu oluşturduğun zaman devreyi yeniden donanım olarak kur ve çalıştır.
TA6R