L297-L298 tork ve hız konusunda yardım.

Başlatan keops_4, 14 Ocak 2008, 20:46:59

keops_4

Elimde sanyo denki 3,9 Volt 1,35 Amper 2 adet step motor var. Bunları 16f877 ile L297 ve 298 ikilisi ile sürmek istiyorum. Dakikada en az 200 tur yaptırabilsem bana yetecek. Ama malesef olmadı. Sistem Vidalı mil üzerindeki mekanızmayı ittirecek. Neden olmuyor. Forumda bu ikilinin verimli olmadığını okudum ama ben çok fazla hız olması önemli değil. Forumdaki örnek videoları gördüm kıskandım. Bana azı olsa yeter.
16f877 ile joistik kontrollü DC motor kontrolünde sorunum vardı forumdaki yazıları okuyarak hallettim. Fıstık gibi çalışıyor. Step motor olmadı. Sorun Chopper denilen olay olabilirmi? Ben devreyi yaptıktan sonra LMD18245 entegresini öğrendim. Devrenin ziyan olmasını istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum...

teknikelektronikci

öncelikle hosgeldiniz

yaptiginiz devrede nasil bir baglanti kullandiniz devre semasini v.s buraya koyarisneiz daha cabuk cevaba ulasirsiniz kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sezgin05

16F877 + L297 + L298 yazısını görünce aklıma Maximus geldi.İlk yaptığım proje olduğu için L297+298 sürücüsünü enine boyuna tanıma fırsatım oldu. Denemelerimde 400 d/dk'yı rahatlıkla yakaladım. 2 Ampere kadar Bipolar motorları rahat sürersiniz. Sadece ileri geri hareketler için LMD18245'e yazık olur. Eğer Maximus sürücü devresini aynen yaparsanız Chopper olayınıda halletmiş olursunuz.

keops_4

Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum. Devre olarak Maximus sürücü devresini kullanıyorum. Birebir aynı. Aynı karttan ve motordan iki adet var. Chopper olayını nasıl aktif edebileceğimi SYNC, CONTROL uçarını nasıl kullanacağımı tam olarak bilmiyorum. SYNC ucunu boş bırakıp CONTROL ucunu 1 e getirdim. vref=1,35*0,56=0,756 ayarladım olmadı. Motorun üzerinde 3.9 volt 1,35 amper yazıyor. 12 volt akü ile de denedim, 24 volt güç kaynağı ile de verim alamadım. Birşeyleri eksik yapıyorum ama neyi... Pic16f877 osilatör 20 Mhz.

sezgin05

11 nolu CONTROL pini=GND
10 nolu ENABLE pini   =VCC(5v.)
yaptığınızda motor SET ettiğiniz akımı çekecek şekilde tiz bir sesle dönmeden bekler.Clock ve Dır sinyallerinin durumuna göre ileri yada geri dönerken bu değerin altında akım çeker.Kolay gelsin.

tayyar

iyi bir tork almak istiyorsanız motor gerilimini 24V civarında tutun ve f877den frekansı direk vermeyin yani demek istedigim clk ucuna direk 1khz frekans vermeyin eger bunu yaparsanız motor kalkınamaz oldugu yerde kalır ve tiz sesler cıkartmaya devam eder
frekansı düşük seviyeden yukarı dogru yavaşca cekin motorun nasıl hızlandıgını göreceksiniz sizin gibi bende aynı sorunla karşılaşmıştım 12V da 50-60 devir dakiaknın üstüne çıkamıyordum daha sonra labaratuarda iyi bir güç kaynagı ve frekans jenaratörü ile yaptıgım denemelerde güzel sonuçlar aldım
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

keops_4

Sezgin05 motor bağlantılarını aynen dediğin gibi yaptım. Devir en fazla 250 oluyor. sanyo denki motoru değiştirip Powermax II 2,3 A bipolar 71W motor buldum. Onu denedim akımı set ettim. çok ince ayarla 350 devir anca oldu. Motorun üzerinde 1500 RPM yazıyor. Ben 750-800 devir alsam yeter. Sorun arıyorum kafama takılan şeyler var.
1-Güç kaynağım 60 volt 3 amper simetrik yeterli akım vermiyor olabilir mi?
2-16f877 portB.0 ı değişik aralıklarla on-of yaptım olmadı. Pot bağlayıp Anolog değer okuyup HPWM komutunda dutyi127 yapıp pottan gelen sayısal değeri frekansa yazdım çok dar bir frekans aralığında motor döndü diğer aralıklarda kilitlendi.
3-Maximus ta byv28 diyot kullanılmış benim devrede uf5408 bunun etkisi olabilirmi.
4-Motorun üzerinde yazan 1500 devir veya ona yakın bir deviri elde etmek için en az kaç volt ile beslemeliyim.
son sorum, forumda ustalar 297+298 blokunun verimli olmadığını yazmışlar. Bunun yerine L297+L6203 bloku kullansam daha mı iyi olur? http://mac1.ifrance.com/pap8a/pap8abl/pap8bsch.PDF
yada http://www.embeddedtronics.com/microstep.html adresindeki bu devreyi mi? Aslında en güzeli ustalarımızın motor ve sürücüler bölümünde sabit bir başlık altında step motor sürücü devresi olarak çok kullanılan 297+298 bloğunda dikkat edilmesi gereken  hususları veya en azından 297nin uçlarının hangi durumda nereye bağlanacağını ve akım ayarının nasıl yapılacağını anlatmaları. Forumda ustaların sorulan sorular çok güzel cevapları var ama derli toplu olsa çok daha güzel olur. İlgilenen herkese çok teşekkür ederim.

musasu

300 devirlerde motor akımını ölçersen akımın düşük olduğunu görürsün
devri yükseltmen torkun sabit kaldığını düşünürsen ancak gerilimi yükseltmek ile mümkün
gerilimi düşürerek devir ölçümü yap bir kaç ölçüm değeri ile orantı kurar istediğin devir için gerilim değerini kabaca hesaplarsın