Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PBP da HATA sorunun devamı

Başlatan Tom, 08 Ekim 2003, 23:27:27

Tom

Arkadaşlar benim problemim şu daha önce 6491 satırlık program yazdım ve PBP yu hem MPLAP üzerinden hemde dos tan derlerken hata alıyorum.Hata ise şu  : OUT OFF MEMORY   bu konuyu foruma yazdığımda ban PIC hafızasını aşan program yazmışın makasla programı dediler bende makaslaya makaslaya programı 1624byte düşürdüm  bu sefer hata vermedi ve noırmal derledi sonra 1 byte lik komut yazdım yani 1625 byte ye çıkardığımda aynı hatayı verdi
         Bunun üzerine benim aklıma acaba PBP nun  derleme yaparken kullandığı hafızada kısıtlama mı var var ise ayarını nereden yapabiliriz.Bunu soracağım.
        Birde ASM de 2k hafıza bölgesinden diger 2k ya geçerken PCLATH ın 3 ve 4 bitlerini kullanıyoruz.PBP da bu işlem otomatik olarak yapılıyormu yoksa bunu bizmi yapacağız.yardım dene arkadaşlara şimdiden teşekkürler

rf

Alıntı yapılan: "Tom"Arkadaşlar benim problemim şu daha önce 6491 satırlık program yazdım ve PBP yu hem MPLAP üzerinden hemde dos tan derlerken hata alıyorum.Hata ise şu  : OUT OFF MEMORY   bu konuyu foruma yazdığımda ban PIC hafızasını aşan program yazmışın makasla programı dediler bende makaslaya makaslaya programı 1624byte düşürdüm  bu sefer hata vermedi ve noırmal derledi sonra 1 byte lik komut yazdım yani 1625 byte ye çıkardığımda aynı hatayı verdi
         Bunun üzerine benim aklıma acaba PBP nun  derleme yaparken kullandığı hafızada kısıtlama mı var var ise ayarını nereden yapabiliriz.Bunu soracağım.
        Birde ASM de 2k hafıza bölgesinden diger 2k ya geçerken PCLATH ın 3 ve 4 bitlerini kullanıyoruz.PBP da bu işlem otomatik olarak yapılıyormu yoksa bunu bizmi yapacağız.yardım dene arkadaşlara şimdiden teşekkürler

kısaca bir cevap vermek gerekirse.

1.out off memory Bilgisayar dilinde beklenmeyen hatalar olustugunda programın hafizadan atilmasi yani kapanmasiolayidir ,birde pbp yazdiginiz satir tam olrak programinizin boyunu vermez bir satira ":" ile ayirarak 255 karakter yazilabiliyoor sanirim.
2.pbp pro ile normal versiyonu arasindaki fark da boyle birseydi 2k lik sinir bunada dikkat
3.pclatch bildigim kadariyla pbp kendi kullaniyor 2k ve uzeri programlarimda sorunla karsilasmadim
benim gorusleri bole umarim biraz yardimci olur.

iyi çalismalar.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Tom

Siz 2k üzeri programlarda sorunla karşılaşmadım diyorsunuz, ve hatanın PBP normal versiyonu ile diger versiyonu arasındaki farktan kaynakladığını söylüyorsunuz.Kısaca problemin benim PBP dan kaynaklandığını belirttiniz.
    Ozaman mail adresime sizdeki PBP gönderirseniz çok memnun olurum
        Saygılar
    mail adresim  : saitercan0@süperposta.com

nonstradam

Ben pbp ile 18f452 için 27K lık program yazdım hiç bir sorun yok pclath dahil. başkabir arkadaş aynı sorunla karşılaşmıştı onunda sorunu seninki ile aynıydı. download bölümündeki pbp 2.43 ü indirdi ve sorunu çözüldü.

pbp 2.43 ü download bölümünde veya yahoo daki group dan indirebilirsin. başarılar.

koordinat

dostum ayıptır sorması 6491 satırı ne için yazdın nasıl bir şey buya?

Tom

Aslında tüm program bu kadar satırdan oluşmuyor bu bir kısmı ve otomatik kapı programı(Programı merak eden arkadaşım için belirttim.)
  Bu arada PBP 2.43 indirebileceğim saglam bir link varmı bilen arkadaşım yardımcı olursa sevinirim

aster

Tom

Yaklaşık 3 haftadır BPB 2.43 ile ilgili sorunumu halletmek için uğraşıyorum, ve bunun içinde bu proğramı indirmeye çalışıyorum ama verilen linkler çalışmıyor, ve ben PICPROJE başlıklı bu site için gerçekten şaşırıyorum , bu sitenin hiç sahibi yokmu var diyorsanız nerede?
     Nasıl olurda temel programlara ulaşamıyoruz ?Bu site bilgi paylaşımını esas almayacakmı evet ise bilgi nerede?
      Yaklaşık 9 yıldır netteyim hadi acemi olupta bulamıyor değilim  evet ortada bir problem var ama bu bende veya bu siteye üye olmuş sadık üyelerinde değil sanırım.
              ilgili olan arkadaşlarıma duyurulur...
                                 SAYGILAR...

mmengi

dostum yukarıda vermiş olduğun mail adresine pbp 2.43 ü gönderdim umarım işini görür.

kolay gelsin.

Tom

Her şey için teşekkür ederim.Bu çok işime yarayacak...

aster

sevgili tom kızmanı anlıyorum ama site şu an aktif değil
hafta ortası bu adresi tanweer vermişti ve çalışıyordu
bende hatta bir dosya indirmiştim
ama madem acemi değilsin burada okadar linkler verildi birinden  indirebilmen lazımdı
neyse sorunun çözülmüş
çalışmanda başarılar

byka

sevgili dostum ''SEARCH'' ü kullanarak hiç arama yaptınmı pbp   diye yada 2.43  diye picbasic   diye yada pic basic diye  boyle bir arama yapıp ta gelen tüm sayfaları o mesajları yazanların harcadıgı kadar bir vakit harcayıp okudunmu?

tüm  ricamız artık bu siteyi ve buraya emek veren herkesi  karalayacı tarz da mesaj yazmayın lütfen dikkat edin.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

feyzi

Alıntı yapılan: "byka"sevgili dostum ''SEARCH'' ü kullanarak hiç arama yaptınmı pbp   diye yada 2.43  diye picbasic   diye yada pic basic diye  boyle bir arama yapıp ta gelen tüm sayfaları o mesajları yazanların harcadıgı kadar bir vakit harcayıp okudunmu?

tüm  ricamız artık bu siteyi ve buraya emek veren herkesi  karalayacı tarz da mesaj yazmayın lütfen dikkat edin.
SAYIN BYKA DİLİNE SAĞLIK...  PİCPROJE İLE BİRÇOK TEKNİK CAHİLLİKTEN
KURTULUYORUZ.BU SİTEYİ TENKİD EDENLER YERDEN GÖĞE HAKSIZ...NE FEDAKARLIKLARLA BU SİTENİN ÇALIŞTIRILDIĞINI BİLMİYORLAR!....
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

byka

arkadaslar geçmis yıllarda aradıgımı bulamadıgı her sey icin ben kesinlikle hrekese yardım edecem derdim sadece bun yapıyorum elimden geldigince
birisi bir adım atınca digeride bir adım atar yollar boyle biter hocam

bu board da benden cok daha iyi olanlar da vardır umuyor ve biliyorum
İnsallah cok daha iyiye...
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php