Palmın dokunmatik lcd ekranını projede kullanmak?

Başlatan sigmoid, 18 Ocak 2008, 17:58:42

sigmoid

Elimde bozuk ekranı sağlam bir palm zire var. Bitirme projemde dokunmatik ekranını kullanmayı planlıyorum. İçinde WD-K1616W-1WNNa yazıyor. 160x160 monocrome (16 gri renk tonlaması) dokunmatik bir ekran. İnternette aradığımda herhangi bir dökümana ulaşamadım. Sadece WD nin wintek firması ile alakalı bir şeyler olduğunu buldum. Ama firmanın sitesindende herhangi bir şey elde edemedim.

Palm ekranı hakkında döküman, palm ekranı ile yapılmış projeler vb. şeyler arıyorum. ilk önceliğim elimdeki palm ekranını kullanmak.

Eğer uzun araştırmalar sonucunda bulamazsam uygun bir dokunmatik ekran almam gerekecek.

Teşekkürler.

parda

Merhaba;

Ne yazıkk ki bahsettiğiniz ekran ve benzerlerinin bulabileceğiniz en iyi dökümanı pin sıralaması ve adlarıdır. :(  o da çok şanslı iseniz. Lakin bu ekranların çalışması için donanımsal TFT sürücünüz olmalı ve bu sürücüyü ekrana göre ayarlamanız gerekiyor. Tahmin ettiğiniz gibi TFT nin bin bir çeşidi var. Ayrıca ciddi ek donanım gerekebilir mesela gate driver içinde yoksa vay haline;

ekranın çalışması bu kadar zor olmasına karşın dokunmatik kısmı çok kolaydır çoğu zaman 4 ucu olur 2 sinde besler öbür ikisinden gerilim değişimini okursun.

Kolaylıkla
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

sigmoid

Arka resminde yeşil daire içine aldığım şeyin driverı olması gerektiğini tahmin ediyorum. Dokunmatik kısmı dediğiniz gibi 4 ucu var. İlk önceliğim ekranı çözmek.

sigmoid

sağol.

uzun süre lcd ile ilgili döküman bulamayınca palm lcdsinin üzerindeki dokunmatik ekranı çıkartıp, standart 128x64 bir lcd ekranın üzerine yapıştırdım.