4*4 (16 tuş) kaypad sürmek ???

Başlatan erkan614, 19 Ocak 2008, 14:53:02

erkan614

İyi çalışmalar arkadaşlar.
örnek olarak 16 tuşlu keypadi 4 satır 4 sütün şeklinde tuş tarama mantığı ile 8 pin kullanarak kontrol edebiliyoruz.
merak ettiğim bu işi otomatik yapıp pice tuş datası gönderen entegreler varmı? ki böylece daha az pin ile kaypad sürebilelim.
teşekkürler.

Logan

@erkan64 bu tarz entegreler var. İnternette 74922 diye arat göreceksin.
İmza.

Veli B.

Fiyati goz onune alinirsa, mcu ile yapmak cok daha mantikli ve esnek(Usart i olan bir mcu ile yapilirsa tx acisindan tadindan yenmez, olmasi sart değil soft da olur tabi).

Logan

Katana Hocam ben geçenlerde bu tip bir çalışma yapmıştım ve 74922 için aldığım fiyat 17 ytl idi. Tabi bende hemen oturup aynı işi yapan bir program yazdım seri haberleşme değil fakat bi o kadar kolay ve kullanışlı. B portunda satır ve sutunlar, A portunda ise data hattı var. Hangi tuşa basılırsa A portu o değeri alıyor :) Kullanmak isteyenler buyursun...

Yerli 74922
İmza.

erkan614

@katana burda benim içimde sıkıntı oluşturan bir noktaya işaret ettin

bazen 18f452 nin port sayısı yetmiyor ve i/o çoğullamak gerekiyor bunun için 74hc595 ve 74hc163 entegreleri mevcut ama bu entegrelerin parazit kapma ihtimalleri yüksekmiş (benim başıma gelmedi gerçi) e bende düşünüyorum bu port çoğullamak için 16f628 veye 16f88 kullanıyim diye çünkü pic denen aletin enerji katı iyi tasarlanmışsa ve çıkışları opto ile izole etmişsen kolay kolay parazit kapmaz. ama bu türrlü bi çözüm nekadar doğrudur diye hep içimde sıkıntı oluyor nihayetinde kendime soruyorum acaba bu yöntem tasarım mantığı açısından yalnışmı?

bide aklıma şu geliyor 74hc serisi shift registerler nerden parazit kapıyor yani bunun çözüm noktaları neler.

aslında ayrı "parazitleri önlemede uygulanan yöntemler" başlığında herkes kendi deneyimlerini yazsa herkes için faydalı bi kaynak olur tahminimce

teknikelektronikci

hocam fiyati 18f452 den 2 kat daha pahali ama hem daha hizli daha iyi özelikli hemde port sayisi fazla isteerseniz bi bakin derim 3-4 tane entegre ile ugrasacaginiza tek bir tane pic alin hepsine bedel :D

http://elektrodepo.com/index.asp?page=urunler2.asp&Kimlik=72665&bilgici=24&kategori=PIC%20SERİSİ

kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

erkan614

@teknikelektronikci dimi yani al bi 8720 bak keyfine 60i/o luk makine nerde görülmüş bak şimdi içime kurt gibi düştü bi soraki kontrol kartını bunlamı yapsam hımmm aslında olabilir bu konuya bi eğiliyim

teknikelektronikci

hocam bu yüksek pinli olanalr basic kontrol edilmior mesela gene ayni kilifta olan ayni pin sayisisina sahip olan bi pic daha var hatta daha ucuz tek farki 14 pwm var o basic ile programlanamior ama bu 8720 hem port sayisi fazla hemde 1Kb eeprom var 5 tane pwm 2 tane usart var daha ne olsun hocam :D hemde basic ile programlanior bence eger port sayisi fazla ise hic baska entegrelerle ugrasmayin derim ben hem baski devre problem cikartabilir hemdeentegre lere vereceginiz parayi  18f452 ye ekleyin bunu kullanin derim ki bende yakin zamanda bundan bi tane almayi düsünüorum :D kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Logan

18F8720 entegresini hiç tavsiye etmem arkadaşlar. Son derece ciddi bir osilatör problemi var, dikkatinize :!:  :!:  :!:
İmza.

files

Peki PIC16f870 i nasıl bilirsiniz.

bir firmada 10. 000 tane kadar stokta varmış. ona göre bir proje yapayım diyorum.

arslan74

Alıntı yapılan: "files"Peki PIC16f870 i nasıl bilirsiniz.

bir firmada 10. 000 tane kadar stokta varmış. ona göre bir proje yapayım diyorum.

2K x 14 words of FLASH Program Memory
128 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
64 x 8 bytes of EEPROM Data Memory

Bu kapasiteyle ancak basit işlerder kullanılabilir. 16F628 bile bundan fazla program kapasitesi var. Tabi birde adet fiyatı önemli. Cok ucuzsa basit işlerde kullanılabilir. Ancak Eski PIC ler nedense yeni piclerden daha da pahalı oluyor.

Selamlar

ipek

analog port'tan istedigin kadar tuş yababilirsin prof çalışmalarda'da bu yöntem kullanılır sadece bir port kaybedersin adc ile önceden tespit edilmiş gerilim bölücüyü denetleyeceksin daha evvel forumda tartışıldı .
peki ben aynı anda iki tuş'a basarsam geyiği ile son buldu...

tek pin den usart ile istersen arşivden bakabilirim fakat bir f628 yada f84 gider yani maliyeti indirmek kavramını iptal ediyoruz sadece az yol küçük pcb diye avunuyoruz....

http://rapidshare.com/files/85066596/arsiv-Keypad.rar.html

erkan614

Alıntı yapılan: "ipek"peki ben aynı anda iki tuş'a basarsam geyiği ile son buldu...
:) hakkaten mantık güzel o konuyu bulup okumak lazım

Alıntı yapılan: "Logan"18F8720 entegresini hiç tavsiye etmem arkadaşlar. Son derece ciddi bir osilatör problemi var, dikkatinize

hayallerim suya düştü şimdi :cry: bu sorunu biraz açarmısın yani neden  f8720nin osc problemi var ve ne tür önlemlerle düzelir? yani sizin başınıza ne tür bi sorun açtı?

@files bence ucuza kapatacağın picle proje yapmaktansa, ihtiyaç duyulan projeye uygun en ucuz pici seçmek daha mantıklı gibi. yani projene gerçekten cevap veriyorsa ve ondan ucuzu yoksa neden olmasın.

@arslan74 bu fiyat farkı üretim teknplojisi ve satış payından kaynaklanıyor olabilir yani eski modellerin satışı az ise şirket karmarjını sabit tutmak için fiyatı yüksek tutabilir veya microchip eski modellerin fiatını yüksek tutarak talebi azaltıp bu ürünleri piyasadan çekme eğiliminde olabilir mesela microchipin sitesinde 16f877a 3.71$ iken 18f4520 3.23$ şimdi ben müşteri olarak tabiki 18f serisini tercih ederim çünkü kapasitesi daha fazla nihayetinde ne kadar çok model o kadar çok maliyet demek

arslan74

Alıntı yapılan: "erkan614"
Alıntı yapılan: "ipek"peki ben aynı anda iki tuş'a basarsam geyiği ile son buldu...
:) hakkaten mantık güzel o konuyu bulup okumak lazım

Alıntı yapılan: "Logan"18F8720 entegresini hiç tavsiye etmem arkadaşlar. Son derece ciddi bir osilatör problemi var, dikkatinize

hayallerim suya düştü şimdi :cry: bu sorunu biraz açarmısın yani neden  f8720nin osc problemi var ve ne tür önlemlerle düzelir? yani sizin başınıza ne tür bi sorun açtı?

@files bence ucuza kapatacağın picle proje yapmaktansa, ihtiyaç duyulan projeye uygun en ucuz pici seçmek daha mantıklı gibi. yani projene gerçekten cevap veriyorsa ve ondan ucuzu yoksa neden olmasın.

@arslan74 bu fiyat farkı üretim teknplojisi ve satış payından kaynaklanıyor olabilir yani eski modellerin satışı az ise şirket karmarjını sabit tutmak için fiyatı yüksek tutabilir veya microchip eski modellerin fiatını yüksek tutarak talebi azaltıp bu ürünleri piyasadan çekme eğiliminde olabilir mesela microchipin sitesinde 16f877a 3.71$ iken 18f4520 3.23$ şimdi ben müşteri olarak tabiki 18f serisini tercih ederim çünkü kapasitesi daha fazla nihayetinde ne kadar çok model o kadar çok maliyet demek

Ama burada bir noktaya dikkat cekmek istiyorum,

Eski orjınal PIC16F877 ler şimdi yeni model PIC16F877A ve PIC18 işlemcilere göre gürltülerden daha az etkileniyor. Eski mimari pahaliydi ama daha stabil çalışıyordu. Şimdi sistem gelişmiş ama gürültüler karşısında eskileri kadar dayanıklı değil.

Selamlar

Erol YILMAZ

18F8720 nin bir OSC problemi yok.
Son birkaçyıldır Microchip Mcu tasarımlarına   harici osc nin durmasına
müteakip dahili osc yi açan bir güvenlik önlemi ekledi. Bu işlem
Renesas mcu lar da da olan bir özellik. Ama şöyle bir dezavantajı var,
diyelimki harici osc 20 mhz, Kristali durdurdunuz, Mcu hemen dahili rc osc ye geçiyor işlemci, daha düşük hızla....

Bu özellik Konfigrasyon bitlerinden kapatılabiliyor.