9v'u nasil 1,5volta düsürebilirim?

Başlatan Digimensch, 21 Ocak 2008, 15:29:48

Digimensch

Arkadaslar bende bir tane  Duvar Saati var ve bir tek Kalem Pil ile  calisiyor.
Saatte mekanik bir Parca var buda Kalem pilden aldigi gerilim ile calisiyor devamli dönüyor.
Simdi ben Bu saate elimde bulunun düsürücüden enerji vermek istiyorum cünkü kalem Pili cok erken bitiriyor.
Elimde  9v düsürücü var kac mhA  akim cikisi var su an hatirlamiyorum.
Ben bu 9v 'luk düsürücüyü nasil bir Kalem PIL'in verdigi gerilim ve akim düzeyine düsürebilirim?
Acaba bildiginiz basit yollu bir devre varmi?
Yada ne yapabilirim?
Simdiden tesekkürler

arslan74

mucitotomasyon

zener diyotla düsürürsün  ama ancak 100ma fazla  akımcekemez

mp3dragon

en uygunu zener. 1.5 volt zener bulamazsan kırmızı led veya 2 adet seri bağlı 1n4148.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

timpati

şarjlı pil de kullan, elektrik kesilirse pilin akımvermeye devam eder, elektrik geldiğinde de şarja geçer.

LM317 ve 1,5V çıkış gerilimi için
adj->çıkış arası direnci :220 ohm,
adj->şase arası ayarlı direnç yerine geçecek direnç: 56 ohm yapıyor hesapla.
giriş gerilimi 4,5V ile 35V arası olabilir.
burdan birşey anlamadıysan LM317 kataloğuna bak, genel şemasını göreceksin, veya netten arattır, hemen bulursun.
why mr. anderson, why ?

emredelen35

saat eğer az akım çekiyorsa gerilim bölücü direnç oluşturarak sorunu çözebilirsin.

Digimensch

Elimde birde ayarli düsürücü var(1.5 - 12 volt arasi )  bunu 1.5 volta ayarladim ama saatin icindeki dönen mekanigi calistirmadi.
Bu düsürü üzerine baktim 1.5 vollta 240 mhA akim veriyor , o nedenle saatin üzerindeki mekanigi calistirmadi.
Simdi saniyorum bir Kalem Pilde 2000 mhA üzerinde akim var o nedenle bir Pil rahatlikla mekanigi calistiririken , elimdeki ayarli düsürücü calistiramadi.
Simdi benim 9 volt ve 2000 mhA üzeri akim veren düsürücü bulup bunu bu elimdeki saati calistiracak sekle nasil getirebilirim?

upayi

bence soru sacma olmuş 9 voltu 1.5 volta dusurunce eline ne gecek merak ettim ayrica daha fazla guc alacam diyorsun 9 voltu dusururken enerji harcarsın bana sorarsan sana onerim duracell in 1.5 voltluklarinin plus lari var bi normal duracell var birde pluss var plusss lar daha uzun omurlu
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

erkan614

hımmm saat çok egzantrik bişi olmalı bu kadar uraştığına göre
acaba saate hangi kalem pillerden takıyorsun? panasonic,maxwel,duracell mi yoksa duracell alkalin veya herhangi bir alkalin pilmi ?

hademe

Normal bir kalem pil yaklaşık 3w güç verir aynı şekilde 9v pilde 1.8w kadar, gördüğünüz gibi 9voltu 1.5v ta düşürüp kullanmak size daha çabuk biten bir güç yaratacak. bunun yerine kalem pilleri paralel bağlayarak daha uzun süre çalıştırabilirsiniz.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

Digimensch

En iyisi LM317 ile bir deneme yapayim belki olur.

Macera

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

files

kalem pil duvar saati için 6 ay 1 sene gidiyor. eğer bu , sizi rahatsız ediyorsa ya da  pil çok daha kısa sürede bitiyorsa , şarjlı pil kullanabilirsiniz. adaptör işi doğru olmaz. elektrik kesilir saat geri kalır. başka bir çözüm de  bu saati ezerek atmanızdır.  adaptörden çok daha iyi olur. hem zaman hem de emek tasarrufu.

lm317 ile yapmak istersen  yazılar sana bakacak şekide düşünelim.
en soldaki pin (ayar) toprağa bağlı

ortadaki pinden 1.2 volt çıkıyor. en sağdaki uctan  9 ..12 volt DC giriyor.  

lm317 ayar ucu toprağa bağlanırsa çıkış 1.2 volt olur.  saat bu şekide 1.2 volt çalışabilir. mutlaka 1.5 volt gerekirse 2 adet direnç gerekir. ayar ile çıkış arası 220 ohm. ayar ile toprak arası direnç ise hesaplanacak.

erkan614

yada kendini zorla git karaköyden bu işe uygun bi güneş bili al uygun bi devre ve bir şarjlı bil ile saatin enerjisini ver.
böylece güneş durdukça çalışacak bir saatin olur (geceleyin enerjisini şarjlı pilden alacak tabi) sonra o saati evin herhangi bir duvarına göm  :lol:  :lol:

Digimensch

Arkadaslar Saatin erken Pil bitirmesinin sebebi , Saat üzerinde mekanik dönen bir silindir var.Bu silindir devamli dönüyor ve bu silindir fazla enerji cekiyor ve PIL'i erken bitiriyor.
Simdi ben bu Mekanik düzenegi ayirip onu düsürücü ile besleyip , saati yine kalem pill ile besleyecegim.
Cünkü elektrik kesintisi oldigunda saat geri kalmasin.