Usart kullanımına örnek

Başlatan faust, 27 Ocak 2008, 15:59:18

faust

Arkadaşlar usart kullanımına örnek verebilecek biri varmı aranızda acaba? Sabahtann beri arıyorum fakat adam akıllı bişi bulamadım. Örneğin klavyeden girdiiğin değeri bi elemanda tutuacağım sonrada o elemnı işleyeceğim. Varmı bildiğiniz böle bir örnek acaba?

arslan74

Alıntı yapılan: "faust"Arkadaşlar usart kullanımına örnek verebilecek biri varmı aranızda acaba? Sabahtann beri arıyorum fakat adam akıllı bişi bulamadım. Örneğin klavyeden girdiiğin değeri bi elemanda tutuacağım sonrada o elemnı işleyeceğim. Varmı bildiğiniz böle bir örnek acaba?

Merhaba,

Öncelikle bir yanlışlığı düzeltelim, siz Usart ile ilgili örnek program istiyorsunuz ama daha klavyeden girilen değerli okumak istediğini belirtiyorsun. İstediğin bu iki şey farklı haberleşme protokolleri. Ps2 bağlıantısı olan Klavye haberleşme protokulunun ismi SPI haberleşmedir. Kavye ile ilgili haberleşme yapmak isitoyrsan SPI haberleşmeyi öğrenmelisin.

Selamlar

faust

şimdi ben klavyeden seri port terminaline bir değer girip onu işleyemezmiyim usart ile?

arslan74

Alıntı yapılan: "faust"şimdi ben klavyeden seri port terminaline bir değer girip onu işleyemezmiyim usart ile?

Elinde seri portla çalışan klavye varmı?

faust

yok hayır benim düşündüğüm şu şekilde normal bilgisayar klavyesinden terminal açıkken girdiğim değeri işleyebilecek bir program. bu şekilde yapamazmıyım?

arslan74

Alıntı yapılan: "faust"yok hayır benim düşündüğüm şu şekilde normal bilgisayar klavyesinden terminal açıkken girdiğim değeri işleyebilecek bir program. bu şekilde yapamazmıyım?

Siz Pic programından mi bahs ediyorsunuz yoksa Normal bir PC programındanmı? Biraz daha anlaşılır yazarmısız.

Eğer PIC den söz ediyorsanız bu terminal programı ne oluyor?

Yada söyle demek isitoyorsunuz. hip-er terminal üzerinden seri prota gönderdiğim bilgiyi PIC le okumak mi isyorsunuz. Eğer öyle ise bu sitede bunun ilgi bir cok örnek kodlar var. Bu konu yüzlerce defa tarşıldı, ayrıten yeni bir konuymuş tekrar yeniden tarşımaya gerek yok. Site içinde biraz araştırama yaparak istediğiklerini bulablirsin.

Selamlar

semesu

arkadaslar merhaba,
bitirmek uzere oldugum bır proje var ancak en son kısım usart kısmı. burda takıldım. pıc den pc ye veri gondermek isitıyorum. gondermek istedigm veri ise motorun devır sayısı
program su sekılde calısıyor.
timer 0 modulu ve interruptla  işlem yaparak devir sayısını hesaplıyor . sonra bu degıskenı return komutuyla seri gonder fonksıyonuna gonderıyor.  seri gonder fonksıyonundan da pc ye aktarması gerekıyor. ancak baglantıları yaptım hic bir deger goremıyorum ekranda.
hyper terminalı nasıl kullanacagım hakkında bilgisi olan arkadasım varsa bana yardım edebılrımı?
mesela once hyper terminal ayarlarını yapıpı ondsn sonramı seri porta takıcam  max232 den gelen connectoru? ve hyper terminal programında bazı ayarlar var onlar hakkındada yardımcı olursanız sevinirim.

iyi calısmalar arkadaslar

ferdem

Hyper terminalde baud ve com port seçimi haricinde bir ayar olmaması gerekiyor diye hatırlıyorum, bağlantılarınızdan ve kodunuzdaki tx pinini nereye bağladığınızdan ve iki tarafta da "baud rate" lerin aynı olduğundan emin olunuz. Hyper terminal yerine http://www.docklight.de/ adresinden docklight i indirebilirsiniz, ben onu kullanıyorum hyperterminale göre çok daha kullanışlı. Bağlantıları yaptıktan sonra programı çalıştırırsınız, baud rate ve com portu seçtikten sonra "Start Communication" diyerek iletişimi başlatabilirsiniz. İyi çalışmalar.