Her Model Ve Serideki Gsm Telefonlarla Remote Control

Başlatan digitech, 11 Ekim 2003, 10:29:21

digitech

selam  arkadaslar  uzun suredir  buralardayim ama son zamanlarda  arkadaslar  gercekten bayagi tembellestiniz  hic  faydali birseyler yazmiyorsunuz  bende  bir  konu acip  herkeze faydali olacagini dusundugum bir  projemi sizlerle paylasayim istedim  :))))

gsm telefonlarla  sms yolu ile remote control konusunu izliyorum bu sıralar ama onumde bazı engeller var bunlar  ise  bazı telefonların at komutlarının işlenememesi bazı telefonların ise şebeke tarafından kısıtlanması bende  bu isi sms+dtmf ile birlestirmeye karar verdim lakin bununla ilgili birtakım sorunlarım var  ornek  şifreleme  yada  control unitesin arayan numarayı gorup tel noyu control etmesi pic  e yazılan bir  tel nosu dısındaki hicbir  numaradan gelen komutları kabul etmemesi lazım yada bir diger şık ise gelen cagrıda no kontrolu değilde komut oncesi şifre girme zorunlulugu olabilir  ama  bu durumda nasıl  yapmalıyım  bilemiyorum  kısaca  sistem  soyle  calısıyor  

iki  adet  gsm  telefon var  biri  dte  digeri  dce  olacak  birinden  sadece  dtmf  ton  tuslanacak  digeri ise  bir  module  balanacak ve  bu  modulde  4  adet  role  var  alarm sistemlerinde  oldugu  gibi digelim ki ben modulu aradım once  yapmam gereken şifremi girmek ve daha sonra ise komutları girmek şifreden sonra 1 e basarsam eger 1 nolu role ceksin 2 ye basarsam eger 2 nolu role ceksin gibi kısa komutlar  girmem lazım .

bir diger konu ise gsm telefondaki yer bilgilerini almak hani su gps mantıgında oldugu gibi telefonun ekranında yazılan bolge bilgisi varya kadikoy+uskudar+ vb gibi bunu nasıl okuyabilirim  telefondan alıp bunu pic e yazmam lazım !!!!

ilgilenen  arkadaslara simdiden cok teşekkürler
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

digitech

yeniden selam arkadaslar remote control sistemi hazır oldu sayılır kullanılacak malzeme  ve  pcb hazır  hatta  pcb  ye  malzemeleri dizdim bile  simdi benim  tek bir sorunum kaldı  oda  su şifreleme  kısmı  sistemi arayan kisi once  şifre  girmek zorunda kalsın şifre dogru ise  sistem komutları kabul etsin yoksa  telefonu  kapatsın istiyorum bu şifre  bilgisini nasıl tanıtabilirim  acaba  yakında  tum  sistem  bittigindede  buraya  code  ve  devre  semalarını  kaymayı dusunuyorum  bu konudada  byka  arkadastan  yardım beklıyorum  kendisi  ile  bir  turlu  denk  dusemedik forum da  umarım  birgun  olur  elimdeki dokumanları  burada  yayınlarız  :))
Calışmalarınızda Başarılar Dilerim T.Aykut Baştuğ ------------------------------------------ www.elektroturk.net mms://65.110.45.59/elektroturk  (online  yayinlar)

fatih149

proje ne aşamada bilgi verirseniz sevinirim

digitech

digitech

arkadaslar bu  benim  uzerinde calıstıgım  projenin  tum  asamalarını  bitirdim  yalnız  simdide  sisteme  bir  ozellik  daha  eklemem  gerekiyor  oda  su  cep telefonlerının  ekranında  yazan  sebeke  bilgisini  okumam  lazım  yani  olay  su  hani  ekranda  yer bilgisi  cıkıyorya  ornek  
TR TURKCELL
  12/02/02
   KIZILAY

ıste  o  3.  satırdakı yazı  var ya onu  alıp  pıc ın  ıcındekı  eeproma  yazmam  lazım at komutları  ıle  yaparsın  demeyın  sakın  at komutlarının sms ıle  ılgılı  tum  gırıslerını  sebekeler  artık  kapatmıs  yanı  bunu  seri olarak data uclarından okumam lazım  konu hakkında  bilgisi olan arkadasların yardımlarını  rica  ediyorum  

Saygılarımla

argeci

selam bir konuyu sormak istiyorum şunu hiç denedinizmi benim bi ara t10 num vardı bu telefon sim kart takılı olmadan bazı menülere ulaşmaya izin veriyordu tuş kombinasyonunu şu anda hatırlamıyorum telefon bu şekilde açıldığında mesaj menüsüne at komutları ile ulaşılabilirmi tabi kart olmayınca ne işe yarar bilemiyorum ama deneyen olursa bilgi verirse sevinirim. Bu arada ben ericsonların her hangi bir modelinde ekranı okuma ile ilgili bir at komut görmedim eğer bulabilirisen bizide bilgilendirirmisin iyi çalışmalar. :oops:
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

digitech

evet  ericsonlarda  ekran okuma komutu  yok  mevcut  at komutlarının bir kısmı elımdem geldigince  aslında  bir cok komut  var  ama  benim isime yarıyanları  trkceye  cevirdim liste  su

Cep Telefonuna Gönderilen AT Komutlari

AT+CBC                             // Batarya Durumu
AT+CGMI                            // Üretici Firma
AT+CGMM                            // Telefonun Modeli
AT+CGSN                            // Telefonun Seri numarasi
AT+CPBF                            // Rehberden Buldurma
AT+CPBR                            // Tüm Adres Defterinin okutulmasi
AT+CPBS                            // SIM yada Telefonun hafizasinin secilmesi
ATD0535XXXXXXX;                    // Telefon numarasi cevirme
AT*EKEB="123456"                   // TUSLAMA
AT*EICO=X,Y                        // X:ICON Y:ON(1)-OFF(0) Mesaj veya diger iconlari degistirme
AT*ESOM=1,"aAffFgaAgfEpgGefgeafDC" // Melodi Yazdirma
AT*ETXT=1,"SELAM"                  // KARSILAMA MESAJI
AT+COPS? <CR>                      // OPERATORU BELIRTIYOR TURKCELL VEYA TELSIM MI ?
AT+CKPD="C",20 <CR>                // EKRANI TEMIZLE
AT+CKPD="<",1 <CR>                 // SOL MENUYE GEC
AT+CKPD=">",20 <CR>                // SAG MENUYE GEC
AT*EMMI=1,1,1 <CR>                 //!! oRTADAKI KLAVYE ENABLE 1 DISABLE 0 ENSONDAKI EKRAN ISIGI 1-0
AT+CPBW                            // Rehbere Telefon numarasi Ekleme
AT+CSQ                             // Telefonun Sinyal degerinin ölcülmesi
AT+CSMS                            // Mesaj Servisini Belirle
AT+CMGF                            // Mesajin Formatini belirle
AT+CSCA                            // Mesaj Merkezi
AT+CSMP                            // Text modu telefonun
AT+CSDH                            // Text Modun paremetrelerini göster
AT+CSCB                            // Telefondaki Mesaj Ayarini sec
AT+CSAS                            // Ayarlari Kaydet
AT+CRES                            // Ayarlari düzenle
AT+CNMI                            // TE de yeni mesaj indikatörü ac
AT+CMGL                            // Mesajlari Listele
AT+CMGR                            // Mesaj Oku
AT+CMGS                            // Mesaj Gönder
AT+CMSS                            // Hafizadaki Mesaji Gönder
AT+CMGW                            // Hafizaya Mesaj Yaz
AT+CMGD                            // Mesaj Sil
AT+CMGL                            // Mesajlari Listele
AT+CMGR                            // Mesajlari Oku
AT+CMGS                            // Mesaj Gönder
AT+CMGW                            // Hafizaya Mesaj Yaz

Not : <CR> Mesajlari her islemden Sonra konulacak

ama asıl sorun  bu  komutları kullanılamaması  ayrıca  a1018s sı  biraz  inceledim  service manuel  leri  felan karıstırdım  simm takılı olmayınca  hic  bir  at  komutu  gorunmuyor  sanırım  simm karty  dan  gelen  bir  komutla  acılan bir  menu  kullanılıyor  yada  mevcut  sebekeler  bunları  sim uzerinde  tutup telefondakılerı  de  bır  sekılde  sılıyor  yada  gizliyor

hogurlu

selam

ben nokia 3110 'la buna benzer bir sistemin yapıldıgını gormustum daha once.  yani sms yollayıp  bazı sistemleri kontrol etmeyle ilgili. benimde su anda boyle bir projeyi gerceklestirmem gerekiyor.  kontrol edecegim sistem ( akıllı ev otomasyonu ) mesajla kontrol edilecek ve istenildiginde kullanıcıya mesaj yollayabilecek bir sey olması gerekli.

digitech' in bahsettigi ile cok benzer sanırım .  projenin gerceklestirdigin kısmıyla ilgili biraz detay verebilirmisin.  bu sadece benim değil bu ise meraklı bircok arkadasında cok isine yarayacaktır ...
:D

calsımalarınızda basarılar dilerim..

axanc

selam, ben de buna benzer bir konuyu pic16f877 kısmında açtım proje de aynı yane   ;) ... ve gene benzer bi cvp alıyrm...  :( .... ben telefon ile seri iletişim kurduğum zaman telefonun hafızasına erişip neden bilgi okuyamıyrm, şebekenin bunla ne alakası var bunu hala pek anlamış değilim... peki eski bir telefonun içini açıp veri iletişim sistemine dışarıdan bir müdahele yapamaz mıyız.. kökten çözüm olur, sanki kendi cep telimizi yapmak gibi... bu konuda şirketlere de danışma ihtiyacı duyuyoruz doğrusu ama ne kadar yardım ederler ki....  :evil:
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

digitech

bak simdi kullandıgın sim kartı bir  gumruk memuru  gibi dusun sana pasaport  soruyor  sende  benim pasaportum yok diyorsun  oda san ozaman giremezsin diyor  ve senin  telefona mudahaleni engelliyor  he ama sunu  yapabilirsin tabiki eger  hangi bilgileri  hangi adrese kaydettigini  bulursan bu telefonun  ozaman eproma  bir pic i seri balayarak haberlesebilirsin tabi bu arada  cpu  yu da unutmamak lazım tabiki  o işlemlerin tamamını gerceklestiren bir cpu var yani sadece eepromu okumak ve yazmak yeterli değil  aynı zamanda  cpu yada  mudahale etmen lazım nedenmi cunki hangi kosulda telefonun nasıl davranıcanı belirleyen bir cpu  var  orneklemek gerekirse eger mesela telefona bi msg geldi msg geldigi zamanı hangi kosullarda neren okudugunu bilmen lazım daha sonra buna karsılık msg yazdırman gerektıgınde de  (eski model telefonlar yenilerde eeprom flash ile butunlesmiş durumda bilinen eepromlardan yok ) eeproma bunu yine seri olarak yazdın  ama sımdıde soyle bır sorun var senin yazdıgım msg yeni mi eskimi oldugunu bilmesi lazım cpu nun cunki ona gore  msg için bir takım işlemler  gerceklestirecek ve yeni msg yazıldıgını anlayıp onu  gonderime  hazırlayacak  işte tum bunları cozersen eger  ozaman hiç bir  gsm sebekesi sana engelleme yapamaz ama yinede  onlara ihtiyacın olur cunki kendi gsm sebekeni olusturmak için bayaa bi masraf  ve  lisans lazım  ki  ilk  zamanlar  yanlıs hatırlamıyor isem telsim  acılırken lisans ucreti olarak turktelekom  a.ş yoktu ozamanlar  ama  yinede bu işe bakan tgm ve bunun benzeri kuruluşlar vardı onlara odenen miktar ise 6 milyon dolar  olarak hatırlıyorum rakamda yanılabilirim

axanc

teşekkürler "digitech".... demekki bu da msj okuyarak ev kontrol sistemleri gibi projelerin sonu oluyor... :) ... yane "digitech" in yaptığı gibi telefonu açan, tuş tanıyan ve şifreli projeler yapmamız gerekiyor...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

digitech

bana da ole gibi gorundu o yuzden bu proje ortaya cıktı  :)

axanc

selam... yanlış hatırlamıyrsam kısıtlamayı sadece turkcell ve telsim yaptı demiştiniz... peki bu komutlar için aycell veya aria kullanamaz mıyız, hem mesaj 1 kntr..  :?:

digitech

aria veya aycell ne  durum da bilemiyorum  onlara ait  test sim kartım olmadıgı için deneyemedim cıkcası elinde  aria ve aycell kart olupda deneyeniniz olursa benide haberdar ederseniz cok sevinirim

axanc

selam... bu hafta i.inde hocalar ile böyle bi proje için konuşacağız,  bu arada aria ve aycell olaylarını da araştırım... daha sonra burada "isis" simulasyonunu veririm....