PLC/DCS e geçecek küçük yada büyük işletmeler'e tavsi

Başlatan dombilik, 01 Şubat 2008, 09:40:18

dombilik

Arkadaşlar;

PLC yada DCS konularında fazla deneyimim olmadığı için sizlere danışma gereği duydum.Belki bu başlıkta,deneyimli arkadaşların vereceği tüm tavsiyeler daha sonra başka arkadaşlarada yardımcı olacaktır.

Ben enerji sektöründe çalışıyorum.Kullandığımız otomasyon sistemi tamamen analog elektronik ve rölelere dayalı 1965 li yılların teknolojisi..
Artık bu yapı komple değişecek ve tamamen bilgisayar kontrollü bir yapıya dönüştürülecek.

Yapılması düşünülen bu kontrol sisteminde 700-1000 analog giriş ve 8000-10000 tag'a ulaşabilecek binary giriş yada çıkış olacak.
  Sistemin bütünü yaklaşık on farklı yapının bir araya gelmesi ile çalışan bir sistem.

Böylesi bir kontrol sisteminin kurulması,hızlı,güvenli ve kaliteli bir yeni alt yapının oluşturulabilmesi için siz olsaydınız nelere dikkat ederdiniz?
   Yapılması düşünülen sistemde olmassa olmaz lar neler olmalı?

Tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyor İşlerinizde başarılarınızın devamını diliyorum.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

Vodka

Öncelikle projeyi görmek gerekir derim.

Ama ben fabrika müdürü olsam veya proje başında şunları isterdim:

Network altyapımı fiber Gibabit ve Hyper Ring destekli yapardım ki bir 15 sene daha altyapı ne oldu diye düşünmezdim. Kaldı ki managable endüstriyel switchler kullanmak en akılcı çözüm olacaktır. Bu bana bana hız ve güven anlamında büyük katkı sağlayacaktır. Olmazsa olmazlardan biridir.

çok fazla tag var (reliance mı kullanıyorsunuz, genelde onlar tag der) dediniz. Sağlam bir SCADA ve kontrol sistemimin olmasını isterim. Sahada ki tüm verileri izlemek özellikle raporlama konusunda sağlam bir scada seçerdim. Lisans sorunu yaşamak istemezdim. Ve networkümün sürekliliğini izlemek isterim. Bir sıkıntı veya eşik değeri aşıldığı zaman uyarı vermesini sağlardım.

Uğraştığınız proses nedir bilmiyorum ama sahada wireless sistemler kullanmaya özen gösteriridim. Bakım ve işletme giderleri oldukça düşürürdü.

Bunun yanında çalışacağım firmayı iyi seçerdim. En azından geçmişi olan firmalarla çalışmaya özen gösteririm. Bir de yıllık bakım anlatşması yaparak 7/24 prosesin durmamasına özen gösteririm.

Prosesi söylersen bunları daha da öteye taşıyabilirim.

Kolay Gelsin
Burak
DANGER!!! HIGH RF POWER

dombilik

Proses ;
termik çalışan bir enerji santralı..Sistemdeki tüm otomatik kontrol,reglaj ve koruma sistemlerinin değiştirilmesi düşünülüyor.Buna yardımcı birimler dahil..(Su tasfiyesi,fueloil istasyonları gibi..).
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

Vodka

:D
Bu denli bir Termik santral projesi ise sana tavsiyem oraya tek bir firma sokun.

Gelelim önerilere. Termik santral olduğu için yıldırım çeken en çok noktalardan biri olacaktır ve bütün data, aydınlatma, makine ve enerji hatlarını çok iyi yıldırım ve yüksek voltaj akım değerlerinden korumalar kullanılmalıdır. Son teknoloji olarak Phoenix Contact Trabtech vs gibi ürünler tercihim olurdu.

Acil önlem sistemlerimi yedekli tutardım. Özellikle daha önce belirttiğim network altyıpımın redundant yani yedekli olması gibi. Tavsiyem Hirschmann Endüstriyel Switchlerdir.

Şimdiye kadar Data ve network sistemini konuştuk. PLC olarak da Rockwell, wago tavsiye ederim.  

Aydınlatma olarak LED li armatürler kullanırım. Elektrik Tasarrufu yaparım.

Devam edecem
DANGER!!! HIGH RF POWER

byka

Siemens tüm ihtiyaclarınıza cevap verecektir.

plc leri ,scada ları,analog -digital I/O modülleri,internet-ethernet modulleri,master-midi master drive ları.....

s7 400 ile kurdugunuz sisteme uzun bir süre el sürmek zorunda kalmazsınız

not:kontrol odalarının sogutma sistemleri iyi olmalı kiimalı odalarda calısan sistemler kesinlikle daha satbil calısıyor.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Vodka

ben siemensten hoşlanmıyorum. alternatifleri çok fazla ve daha ucuz
DANGER!!! HIGH RF POWER

kirli heri

Hiç mi hiç  sevmesem de bende tesis için hazreti siemens'i tercih ederim,
tesisi ucuz olacak diye rizikoya sokmaya hiç gerek yok, hata kabul edecek bir yer değil, gerçi eski kontrol donanımına baktığımızda içimiz kararabilir ama olsun o zamanki teknoloji öyle imiş  :)

Dombilik arkadaşım msj yazalı epey olmuş son durum nedir?

dombilik

S7-400 ün çuvalladığı yerler gördüm.Belki yazılımın hazırlanışından kaynaklanıyordur ama şu an kullanılan bir kısımda bazı sinyalleri yakalayamıyor.

yukarıdaki mantıkla çalışan bir motorun 'devrede' sinyali varken o motora ait bir 'arıza' sinyali geldiği an çıkış küçük bir pals olarak çıkıyor ve S7-400 e gidiyor.Pals diyorum çünkü bu çıkış motoru stop ettiren bir koruma olduğundan stop ettiği an devrede sinyali kalkıyor.
Ve bu sinyal tipinde olan tüm koruma sinyallerini sistem kaçırıyor..Ve kaçırdığı için de print yapamıyor..

Bu arada yeni kurulan  bir sistemde MTL 8000 DCS kullanılıyor.Redundant bağlı..Bu sistem ile ilgili deneyimi olan arkadaşlar fikirlerini burada paylaşabilirmi ?

Düşüncelerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkürler..

dombilik

Evet epey zaman geçti ama bizde işler yavaş işliyor :D

byka

valla hocam siemens kousunda  en iyilerdendir.dogru kişiler tarafından yapıldıgı takdirde bütün sistemini evinden internet üzerinden kontrol ve müdahale edebilirsin.simens piyasaya cok hakim ,ürünlerini kolay bulabilirsin ve tam anlamıyla user frend bir üründür (yazılımları)

siemens dısında japon malı mitsubishi plc ve sistemlerinide öneririm ve sistemi bir kere kurarsın bir daha arkana bakmadan yıllarca calısırsın.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Vodka

Siemens için kalitesiz demedim, abartılı pahalı. Ancak çok daha ucuza aynı ve daha fazla kaliteyi verecek donanım çok fazla. Rockwell ise her daim tercihimdir. Amerikanlar bu konuda çok sağlamcıdır.

Ben sana fiber, network ve wireless sistemler için önerilerimi söyledim. Geri kalan diğer işler için diğer arkadaşların tecrübeleri benden daha fazladır.

Bu konu daha da ilerleyecek gibi :)

ps - DCS ile çalışmadım.

Burak
DANGER!!! HIGH RF POWER

picusta

Bence Siemens'mi vaga-vugu mu diye tartismaya baslamadan önce sistemin bir güzel AMDEC ve HAZOP analizi yapilmali.
Bu analizden sonra ortaya çikacak güvenlik gereksinimlerine göre çözüm aranmali.
Verdigin ariza yönetim sema'sinda eksik olan pek çok sey var.
1.si dedigin gibi 'fugitif' (kaçak, çok kisa süren) ariza sinyalleri kaçabilir, çünkü sistem otomat ile yapilmis, yani belli bir döngü (tepki) süresi var ve o sürenin altinda olan sinyalleri kaçiriyor. Kaçirmak istemiyorsan Bu sinyali kaydetmelisin (latch) ki otomat algilasin, daha sonra bu arizayi kaale aldiginda arizayi onaylamalisin (ACK, latch'i sifirla).
2.si bu ariza olustugunda bunu bir veritabaninda arsivlemelisin. ve SCADA göstermelisin. Eger sistemde arizalar belli bir sirada olustuysa, bu bir kritik ariza "imza"si olabilir, ve önlem alinmazsa (belli çikislar verilmezse) hasara yol açabilir.  Bu yüzden arizalar devamli kontrol edilmelidir ve "imza" yi olusturacak ariza siralari hesaplanmali, ve bu liste güncel tutulmali.
öncelik güvenlik (sistemin, insanlarin ve çevrenin) ve bakim (ariza tespit) olmali. Isi yapacak firmadan bu iki nokta hakkinda doküman iste nasil yapacaklarini anlatsinlar, isi usülüne uygun yapsinlar (normlari göz önüne alarak)

kirli heri

Program yazmak ayrı bir olay, çok önemli bir makine için yazılım gerekti, işin erbabı diye simkodaki bir arkadaşa yazdırdık, eleman simkoda bu işle icraat etmesine rağmen bir çok sorun çıktı, 1 sene sonra farkettiğimiz bir hata çıktı mesela, programı yazanın çalışacak sistemi çok iyi bilmesi sizin için avantaj olacaktır.

Mitsubishi sistemleride kullanıyorum memnunum, OP leri su ile temas halinde olmasına ragmen tık yok.  :) (arada söküp kartları kurutmak gerekebiliyor, sadece o kadar)