Bedava su ısıtma projesi...

Başlatan Altuntas_erhan, 03 Şubat 2008, 20:56:20

Altuntas_erhan

Arkadaşlar merhabalar, şu aralar çeşme suyunun nasıl bedava ısıtılabileceği konusunda araştırmalar yapıyorum. Konu hakkında bir tasarımım oldu ancak takıldığım yerler var. Bu konular hakkında sizlerden yardım talep ediyorum...

Öncelikle, tasarımını şu şekilde düşündüm: Musluk çıkışına uygun bir arabirim ile bir pervane ve bu pervaneye bağlı ufak bir motor bağlı olduğunu düşünelim. Bu motorun daha fazla elektrik üretebilmesi için, pervaneye gelen suyun tazyiğinin fazla olması gerekir. Bunun için, musluktan pervane kısmına gelen iletim hattının çapı sürekli daralmalıdır. (Çapın arttığı yerde, hız artar). Pervane hareketini, motorumuz elektrik enerjisine çeviriyor ancak bu 5V civarinda kalıyor. İşte sorun burda başlıyor. Bu gerilimi yükseltmek ve uygun bir rezistans teline bağlayarak, pervaneden çıkan suyu, "S" tipi borularda dolaştırırken ısıtmak ve dışarı vermek...

Sizce üretilen akımın, rezistans telini ısı verdirecek yeterlilikte olabilmesi için ne tür elektronik bir devre takviyesi gereklidir? Şimdiden teşekkürler...

OG

Bedava olmaz, ISKI ye fazladan elektrik yükü olur. ISKI duyarsa su faturasına ek bir de elektrik faturası yollar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Salih

Piyasada çeşmelere takılan ısıtıcılar var. Bunlarda en 1 Kw güçten
başlıyor. Çeşmeden akan sudan bu kadar güç elde edilebileceğini
zannetmiyor. Düşünülen elektronik devreden güç yükseltmesi bekleniyorsa, hiç bir elektronik devre güç yükseltmesi yapamaz.

Cetinal

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

bu linkte step motorla düşük güçte jeneratör yapılmış
motorun gücüne göre resistans belirleyip projede biraz daha kolaylaştırılmış olur

40W lık havyanın resistansı bile  250~400 derece arası ısınabiliyor ;)

roleci

Alıntı yapılan: "Altuntas_erhan"Arkadaşlar merhabalar, şu aralar çeşme suyunun nasıl bedava ısıtılabileceği konusunda araştırmalar yapıyorum. Konu hakkında bir tasarımım oldu ancak takıldığım yerler var. Bu konular hakkında sizlerden yardım talep ediyorum...

Öncelikle, tasarımını şu şekilde düşündüm: Musluk çıkışına uygun bir arabirim ile bir pervane ve bu pervaneye bağlı ufak bir motor bağlı olduğunu düşünelim. Bu motorun daha fazla elektrik üretebilmesi için, pervaneye gelen suyun tazyiğinin fazla olması gerekir. Bunun için, musluktan pervane kısmına gelen iletim hattının çapı sürekli daralmalıdır. (Çapın arttığı yerde, hız artar). Pervane hareketini, motorumuz elektrik enerjisine çeviriyor ancak bu 5V civarinda kalıyor. İşte sorun burda başlıyor. Bu gerilimi yükseltmek ve uygun bir rezistans teline bağlayarak, pervaneden çıkan suyu, "S" tipi borularda dolaştırırken ısıtmak ve dışarı vermek...

Sizce üretilen akımın, rezistans telini ısı verdirecek yeterlilikte olabilmesi için ne tür elektronik bir devre takviyesi gereklidir? Şimdiden teşekkürler...

Çapın azaldığı yerde hız artar demek istemiştiniz.

Salih

Alıntı yapılan: "RoMeO123"http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/16/16.pdf

bu linkte step motorla düşük güçte jeneratör yapılmış
motorun gücüne göre resistans belirleyip projede biraz daha kolaylaştırılmış olur

40W lık havyanın resistansı bile  250~400 derece arası ısınabiliyor ;)

Havyada ısıtılan kütle sabit. Su olayını düşünürsek dakikada onlarca havya
demektir.

erkan614

olur yaparsın yalnız verimli olmaz. ayrıca borunun capını azaltıp hızı arttırırsın   ama basınç sabit kalır çünkü sabit "b=ç*h" gibi basitten yorumluyorum kusura bakma
yani iskinin suyu pompaladığı güç belli değişmez ve sen bundan elektrik enerjisi üretirsin ama gücün düşük olcağından sistemi kuracağın maliyeti 10 senede anca çıkarırsın (tabi sistem hiç arıza yapmazsa)

mustafa_cmbz

http://www.resimupload.com/ds199390214_Resim_025.html

http://www.resimupload.com/ds403555910_Resim_026.html

http://www.resimupload.com/ds899612246_Resim_027.html

hocam yukarıdaki resimler ufak su sebillerinden sökülmüş olan soğutucunun resimleri ısıtma için ayrı bir rezistans kullanılıyormuş fakat biz bunu tam tersi olarak kullanabiliriz herhalde eğer bu proje yaparım dersen buzdolabı tamiri yapan teknık servisleri dolaş ve bu tür bişeyler bulmaya bak benim resimlerdeki o ufak soğucu bir plastik kaba giriyor fark ettiysen beyaz bir de contası var ama malesef o parçayı alamadım aslında çok orjinal bişeyler yapılır bu tür parçalar ile fakat biraz maliyet ve zaman gerektiriyor...

bu tür bir sistemde elektriği nasıl elde edersin bilemem ama suyu ısıtmak için peltier kullanmanı tavsiye ederim...kolay gelsin..

musasu

musluktan akan sudan elde edilebilecek enerjiyi kabaca hesap etmeye çalışalım

musluğumuzdaki suyun 10 m yüksekliğe fışkıracak basıncı olduğunu kabul edelim
saniyede 1 litre (1 kg) suyu akıttığımız düşünülürse F=10 newton
yükseklik 10 metre idi L=10 m
p=F x L      p=10 X10 =100 w
1 saate elde edeceğimiz enerji 100 wh =0,1 kwh

0,1 kwh elektrik kurumundan yaklaşık olarak 20 bin liraya ( 2 ykrş) alınabilir

peki harcanan su miktarı ne kadar 1 litre saniyede ise saatte 3600 litre
3,6 ton su eder su fiyatının ne olacağını siz hesap edin

birde 100 wh enerji ile ısıtma hesabı yapalım
100 wh yaklaşık 75 kcall olduğundan 1 kg su 75 dereceye ısıtılabilir
aynı ısıtma işlemi
10 g kömür ile yapılabilir (7500 kcal/kg- 40 ykrş/kg ) kömür ile 0,4 ykrş

ilker_32

Birçok yöntemle suyu ısıtabilirsin. Kolay yöntemleri var. Ama bazı şartları kabullenmen lazım. Ayrıca suyu bedava ısıtamassın. Eğer bedava ısıtmak istiyorsan yazı bekleyip bir güneş enerjisi taktırman lazım. Suyu ısıtmak için belli miktar enerji harcanacak.

Bir su reziztansını kızdıracak :lol: KGK bulabilirsen.  

Yada şöyle bişiy düşündüm ne kadar olumlu olur buna sen karar verirsin. Bir KGK alıp incele onunla bişeyler yapabilirsin. KGK'ya bir akım uygulamamak şartı ile KGK'daki aküyü sökersin.(İstersen sökmezsin) KGK'ya akünün verdiği akım kadar sürekli bir akım uygularsın. Bu akımı elde etmek ne kadar kolay olur bilemem denemedim. Sonuçta suyu ısıtacak 220V elde etmen gerek. Diğer türlü uğraşırsın. Suyu ısıtmak belki biraz daha ucuzlar. Sonuçta bir enerji harcanacak. Yanlışım varsa düzeltiniz.

Oturup ince hesaplar gerektirir bu işlemler.

ipek

bir anektod ...
kendi kendini yetiştirmiş bir üstad buz dolablarının arkasındaki petek radyotörlerden 2 adet seri bağlıyor bunları birgüzel cam yününe sarıyor aluninyum kağıtlar ile ısıyı iyice muhafaza ediyor... kendi yaptığı sanayiden temin ettiği birde pompası var mazot yada benzin bu tür bir pompayı kullanmış suyu belli bir basın ile borulara bastığı zaman rivayet su 60 derece ısınıyor derhal pantolon ütüleniyor kravat temin ediliyor derhal ankara'ya bir bilet patent başvurusu yapıyor çabuk ilgileniyorlar..
akşama doğru memlekete üzüntü ile dönüyor.. tabiki ahali meraklı ne oldu diye ..yahu diye başlıyor bazı fizik kanunları varmış enerji meğerse kurallara formüllere bağlı imiş ...eee diyorlar kısaca diyor 10 lira harcayıp
3 liralık ısı elde etmişim anlamadım gitti diyor...
tabiki bu kimsenin hevesini kırmamalı amaç kişisel değilde Ulusal olmalı
kolay gelsin....

mustafa_cmbz

bence bu sistem sadece su ısıtmak için değilde evdeki lambalardan tutunda elektrik ile çalışan bütün aletelere önelik bir tasarruf projesi yapılabilinir..mesela rüzgardan enerj iedersiniz güneş'en aynı şekilde birde soğuktan enerji üretmeyi başardınmı iş bitmiştir demek...buralardan elde edilen enerjiyi kuru akülere depolarsın gerektiğinde su konvartörlerden kullanrak 220v a çevirirsin bence güzel olur ama çok kompike bir sistem tasarlaman gerek aynı şekilde sana bir fikir daha veriyim mesela yağmur yağdığında çatıların kenarlarından akan sulardan da elekirk üretirsin vs. vs. bu suyu depolayabilirsin öyle atık su kanalına saldığında daha fazla basınç elde edersin...kolay gelsin....

files

Akarsu kenarına uzman bir arkadaş tribün gibi birşey yerleştirmiş.  suyun kendi gücünü kullanarak daha yüksek seviyelere su pompalayabiliyor.

Tabi orada zaten güç fazlasıyla var. sade bir ksımını kullanarak, yakıt -elektrik kullanmadan  pompalama yapılmış, proje gayet başarılı.
http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler/2006/Temmuz/11/Haber_150984.aspx

çeşmedeki suyun akmasıyla  oluşacak enerji , suyu yeteri kadar ısıtabilmeye yetecek bir enerji değil. hesaplamaya bile gerek yok.  1 ton su aklsa 1 litre su , 50 dereceye kadar ısınmaz sanıyorum

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "files"

çeşmedeki suyun akmasıyla  oluşacak enerji , suyu yeteri kadar ısıtabilmeye yetecek bir enerji değil.

bende bunun için diğer enerji kaynaklarının elektriğe dönüşümünden sonra bu işlem uyuglansın diyorum ya...

bir şey daha :

bilim teknıiğin bir ara bir sayısında peltier ile elektrik üretiliyordu bu peltierlerin daha buyuklerınde bulunmazmı acaba mesela 1m^2 lık bir tabakayı çatıya koyduğunuzu dşünsenize kışın bile elektrik enerjisi üretmiş oluruz..sizce uyuglanabilirmi?

Altuntas_erhan

Arkadaşlar, ilginiz için çok teşekkür ederim. Görüş ve önerileriniz benim için çok kıymetli...Allah'a emanet olun...