tranzorp diyod nedir???

Başlatan erkan614, 04 Şubat 2008, 22:37:49

erkan614

iyi çalışmalar arkadaşlar
tranzorp diyod nedir??? anlatırsanız sevinirim.
2 ay önce bi i/o kartı tasarlamıştım, inputlar buton proxy gibi şeylerdi ve opto ile devreden izole etmiştim. tabi optonun girişine şaseye paralel 100nf ve tranzop diod koydum. ama tranzop seçemediğimden oralar boş kaldı sadece 100nf cap var şu an.
şimdi aklıma takıldı ben niçin tasarımda tranzop kullandım? cevabı basit biri "koysan iyi olur, takıp takmamak senin elinde, ama pcbde yeri olsun " demişti bende koydum tabi  :lol:

şimdi bu elemanın ne işe yarar??

POWER

Bu diyot koruma amaçlı kullanılır.O arkadaşın dediği gibi olsada olulur olmasada ama koruma amaçlı kullanıldığı için olmasında yarar var diye düşünüyorum.
TB6BKG

erkan614

evet bu eleman koruma amaçlı biliyorum ve koymadığım için bi sorunda yaşamadım şu ana kadar.
ama sorum bu eleman nasıl bi koruma sağlıyor. daha önce kendisi ile karşılaşmadığımdan bilmiyorum.
mesela giriş-şase arasına attığım paralel 100nf lar swiç elemanından kaynaklanan rippleları (belli ölçüde) yok etmek için böylece outta daha temiz bir 1 veya 0 sinyali alıyoruz.
peki bu tranzorp ne tür bi özellikte.

Klein

Hızlı ve güçlü zener şeklinde kısaca tarif edebiliriz.  Yönlü olanları bildiğimiz zener gibi devreye bağlanır. Yönsüz olanları ise zaten yönsüzdür ve bağlama şekli açısından pek alternatif yoktur  :D  Yönsüz olanın içerisinde birbirine seri ve ters bağlanmış iki zener olduğunu düşünebiliriz.

Peki neden zener yerine transzorb bağlarız. Çünkü anlık akım taşıma kapasiteleri çok yüksektir. 1n4001 kılıfında olup 1500W olanı bile vardır.  Ayrıca hızlıdır.