acil yardım

Başlatan Adnankaplan, 05 Şubat 2008, 20:18:07

Adnankaplan

Arkadaslar cok acil 6v 1,3 A lik kuru akü için şarj devresine ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim..

arslan74

Alıntı yapılan: "Adnankaplan"Arkadaslar cok acil 6v 1,3 A lik kuru akü için şarj devresine ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim..

Lm317 kullan, datasheetlerinde örnek şema var.

KAZIMUGUR

Akü şarj devrelerinde sadece gerilim kontrolü yeterli değil.Akım kontrolü de olmalı.Hele bir de ısı kontrolü varsa bir de arasıra şarjı kesip gerilimi kontrol ediyorsa birde eski ölçümleri aklında tutup noolmuşş diye bakıyorsa iyi iş.Gerçi bu son dediklerime o akü değermi bilmem.

arslan74

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Akü şarj devrelerinde sadece gerilim kontrolü yeterli değil.Akım kontrolü de olmalı.Hele bir de ısı kontrolü varsa bir de arasıra şarjı kesip gerilimi kontrol ediyorsa birde eski ölçümleri aklında tutup noolmuşş diye bakıyorsa iyi iş.Gerçi bu son dediklerime o akü değermi bilmem.

Bu bahs ettiğiniz durumlar NiMH veya LiON piller için gerekli. Ama kuru akü dediklerine bakmayın, akülerinde içinde sıvı olduğu için çalışması biraz farklı. O kadar incelemek gerekmiyor. LM317 bu iş için falzasıyla yeterli. Ama illa Voltaj ve akım kontrol etmek istiyorsanız L200 kullanın onunla ikisini de kontrol edebiliyorsunuz.

Selamlar

KAZIMUGUR

Kuru akü dediği kurşun asit akü.Asit özel separatöre (kağıt mendil gibi) emdirilmiş halde.
İşte onlar boşaldıklarında , ilk takıldıklarında aşırı akım çekerler.Hoş besleme devreleriniz basitse gerilim düşeceğinden "full tam" regülasyon olur.Tıpkı ışıldaklardaki gibi.
Her akü iyi şeyleri hak eder ama işte talih...

L200 harika seçim.30 yıldır bir teki bile beni mahçup etmedi.2A kadar tek başına sonrasında bir kaç tr ilavesi ile devam.Dediğiniz gibi pdf lerinde güzel şemalar var.Yeni nesilden, karşılığı bildiğiniz varmı ?

arslan74

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Kuru akü dediği kurşun asit akü.Asit özel separatöre (kağıt mendil gibi) emdirilmiş halde.
İşte onlar boşaldıklarında , ilk takıldıklarında aşırı akım çekerler.Hoş besleme devreleriniz basitse gerilim düşeceğinden "full tam" regülasyon olur.Tıpkı ışıldaklardaki gibi.
Her akü iyi şeyleri hak eder ama işte talih...

L200 harika seçim.30 yıldır bir teki bile beni mahçup etmedi.2A kadar tek başına sonrasında bir kaç tr ilavesi ile devam.Dediğiniz gibi pdf lerinde güzel şemalar var.Yeni nesilden, karşılığı bildiğiniz varmı ?

PB317 diye bir malzeme var doğrudan 12V akü şarjında kullanılıyor. Ama bunun 6 volt olanı varmı bilmiyorum. Yeni nesil piller daha ziyade lityum trazı hafif ve hızlı şarj olan pillere kaydıkları için. Onlar için üretilmiş bir cok özel şarj malzemesi mevcut. Talep ve kullanım alanı olarak her yerde karşımıza Lityum yada NiMH piller olduğu için, nerdeyse bütün firmalar onlar için özel şarj entegreleri üretmiş durumda, şimdi bunları saymaya kalkarsak cok uzun sürer. Ama National, ST, Maxim firmalarında buna benzer bir cok ürün görebilirsiniz.

Selamlar