pic ile akım yükseltme sorunu

Başlatan Ankaralı, 05 Şubat 2008, 23:47:21

ilker_32

ULN'nin 10. bacağı boşta kalacak. 9. bacağı GND'ye bağlayacaksın. PCB yaptıysan yolu biraz kalın yaparsın.

Devre download:

http://rapidshare.com/files/89656158/devre.DSN

Ankaralı

İlginiz için çok sağol hocam...
PCB yi hazırlamadım hocam delikliye kurdum ... Uln2803 ü ve Transistörleri kaç V la besliyim.
@ NEXYS2

ilker_32

Alıntı yapılan: "QarizmaCocuq"İlginiz için çok sağol hocam...
PCB yi hazırlamadım hocam delikliye kurdum ... Uln2803 ü ve Transistörleri kaç V la besliyim.
ULN'yi beslemeyeceksin sadece 9. bacağı GND'ye bağla yeterli. Transistörlerin kollektörlerini birleştir GND'ye bağla. Senin gerilim vereceğin kısım ledlerin anot kısmındaki dirençlerin ucudur. Önce +5V ver yetmezse arttırırsın. Bunun için ayarlı güç kaynağın varsa kullanabilirsin. Direnç değerlerini vermedim çünkü onu ledine göre ayarlayacaksın. Zaten PIC'in çalışma mantığını biliyorsun.

Kolay gelsin...

Ankaralı

.[/quote]
ULN'yi beslemeyeceksin sadece 9. bacağı GND'ye bağla yeterli. Transistörlerin kollektörlerini birleştir GND'ye bağla. Senin gerilim vereceğin kısım ledlerin anot kısmındaki dirençlerin ucudur. Önce +5V ver yetmezse arttırırsın. Bunun için ayarlı güç kaynağın varsa kullanabilirsin. Direnç değerlerini vermedim çünkü onu ledine göre ayarlayacaksın. Zaten PIC'in çalışma mantığını biliyorsun.

Kolay gelsin...[/quote]

Hocam eyvallah çok yardımcı oldun teşekkür ederim...Devreyi en kısa zamanda kurup sonucu bildireceğim...Selametle
@ NEXYS2

Ankaralı

İlker hocam ya sende yada bende bir yanlışlık var.Sen dirençleri ulnnin çıkışına koymuşsun.Picin çıkışında olmıyacakmıydı?
@ NEXYS2

sitenindelisi

ULN2003 un ic yapisini incelerseniz, base direnclerinin dahili olarak(2.7k) konuldugunu goreceksiniz. Cikista ise direnc olmadigi icin (uygulamanin durumuna gore tasarimciya birakilmis durumda) sizin koymaniz gerekiyor.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"ULN2003 un ic yapisini incelerseniz, base direnclerinin dahili olarak(2.7k) konuldugunu goreceksiniz. Cikista ise direnc olmadigi icin (uygulamanin durumuna gore tasarimciya birakilmis durumda) sizin koymaniz gerekiyor.

Devrede kullandığım uln2803A hocam...MJE2955 i sürmem için kaç ohm luk direnç atıyım?
@ NEXYS2

sitenindelisi

Haklisiniz, yaslandikca gozlerim zor goruyor. 2003 olarak gordum ben lakin 2803 imis. Bu durumda 2803 un datasheetini incelemelisiniz, her ne kadar prensip yapi 2003 ile ayni olsa da. Direnc degeri dahi aynidir.

Ankaralı

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"Haklisiniz, yaslandikca gozlerim zor goruyor. 2003 olarak gordum ben lakin 2803 imis. Bu durumda 2803 un datasheetini incelemelisiniz, her ne kadar prensip yapi 2003 ile ayni olsa da. Direnc degeri dahi aynidir.

Sizde haklısınız abicim siz yaşlandıkça bende genç iken göremiyorum 2803 ün base direncinin 2,7K olduğunu :D
Körler sağırlar birbirini ağırlar mantığı ile uln nin çıkışına (MJE2955 i sürmek için) kaç ohm luk direnç atıyım abi bide onuda sölersen seni daha fazla yormam.
İlker32 ve size çok eziyet ettim bugün kusura bakmayın :D

Hayırlı akşamlar selametle...
@ NEXYS2

sitenindelisi

Su deger demek dogru değil. Bu cekeceginiz akima ve gerilime bagli. PDF icinde bulunan SOA( guvenli calisma bolgesi) ve ON-VOLTAGE adi altinda 2 graik var.  TR yi sizin kullaniminizda doyumda calistiracaginizi dusunursek diger hesaplamalari PDF uzerinden yapmaniz gerekli...

ilker_32

2003 gibi 2.7kohm atarsanız olur.

edit: Hatta 1k bile atabilirsin, ULN çıkışına tabi

Ankaralı

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"Su deger demek dogru değil. Bu cekeceginiz akima ve gerilime bagli. PDF icinde bulunan SOA( guvenli calisma bolgesi) ve ON-VOLTAGE adi altinda 2 graik var.  TR yi sizin kullaniminizda doyumda calistiracaginizi dusunursek diger hesaplamalari PDF uzerinden yapmaniz gerekli...

Led akımlarını hesapladım 5V, 4Amax. Tr nin datasheetinde 5A için hfe katsayısı 40 civarında buda 5/40 = 125 mA civarında bir akıma ihtiyacım var.Ulnnin çıkışından max 500mA gelmekte.125mA çekmek için 4ohmluk direnç yeterli olurmu? Anlamadığım birde Tr lerin emiter ucunada direnç koyucam ledler aynı parlaklıkta yansın die bunu da deneyerek bulabilceğim heralde?
@ NEXYS2

Ankaralı

Alıntı yapılan: "ilker_32"2003 gibi 2.7kohm atarsanız olur.

edit: Hatta 1k bile atabilirsin, ULN çıkışına tabi

Son olarak tek kaynaktan mı veriyim gerilimi.Yani pice ve ledlere aynı kaynaktanmı yoksa 2 farklı kaynak kullanıp ayrı ayrı şaselerini ayırayımmı yada 2 farklı kaynak kullanıp şaselerini birleştireyimmi?Başka sorunum yok şimdilik...Olayı çözdük gibi...
@ NEXYS2

ilker_32

Tek kaynak kullan kaliteli bişiy yap yada varsa kullan.

Veli B.

Ayni kaynagi kullanabilirsiniz ancak segmentlerde yogunluk artip beslemeniz cokmeye baslarsa pic icin iyi olmaz. Beslemenize guveniyorsaniz herhangi bir sorun olmaz.