Preamfimdeki gürültü sorunu(SMPS adaptörle mi ilgili)?

Başlatan SCHOTTKY, 06 Şubat 2008, 00:41:55

SCHOTTKY

Elimde 8 kanallı dişijtal bir mikser var(yamaha aw 16g).Gayet güzel bir alet olmasına karşın, girişlerine herhangi bir kablo takılı olmadığı zamanlarda bile gain potanslarını açınca ortam gürültüsü duyuyorum.

Önceleri preamfilerinin kalitesiz olduğunu düşünüyordum ancak ucuz bir alet olmadığı gibi - çok matah olmasa da - sahne kayıtlarında tercih edilen bir alet.

Sorum şu, büyük ihtimalle topraklama olmadığı için böyle bir gürültü oluşsa da, SMPS olan orijinal adaptörünü trafolu klasik bir adaptörle değiştirirsem sorunum halolur mu?

Eğer hallolmazsa, sağlıklı bir topraklamayı nasıl yapabilirim?

NOT: Bu aleti sahne kayıtlarında kullandığımız için sürekli yeri değişiyor, gittiğimde yerde pratik olarak nasıl topraklama yapabileceğimi anlatırsanız memnun olurum.

Ersin

Bu gurultu mic girislerde olur , normalde line in lerde gurultu olmaz.Mic te preamp oldugu icin sinyali bayagi yukseltiyor, bendeki behringerde de mic in gain i acinca gurultu oluyo.

SCHOTTKY

Genelde gürültü olması, bir bakıma preamp ların kalitesizliğini gösterir.
Fakat bendeki kesinlikle alt sınıf bir alet değil ve o kadar kalitesiz olacağını da pek sanmıyorum.Muhtemelen topraklama ile ilgili bir sorun olsa gerek.

volkii

smps güç kaynağını nerden aldın? bunun topraklması yapılmışmı. benimde bi cihazda başıma geldi, buna benzer bişey. smps i metal kutu işçine alıp topraklayınca bişeysi kalmadı.

kemalguler

Cihazın kutusu hakkında detaylı bilgi yok ama isterseniz cihazı komple metal bir kutu içine alıp, kutunun gövdesini topraklı bir fiş ile toprağa bağlayın.Sorun çözülecek diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

SCHOTTKY

O tarz bir çözüm benimde aklıma geldi,

fakat sorun şu ki, bu cihaz sahne kayıtlarında kullanıldığı için sürekli ordan oraya taşınıyor.Ve gidilen her mekanında adam akıllı topraklaması yok.O yüzden o çözüm her zaman ve her yerde geçerli olabilecek birşey değil maalesef :(

Peki trafo koysam sorun çözülür mü?

Veli B.

Sorun toprak kaynakli ise :!:  en kolay cozum, ihtiyaciniz olan gucte yalitim trafosu ile beslemeyi izole etmek olabilir. 220 V AC girisine ihtiyacinizi karsilayacak gucte 1:1 izolasyon tarfosu koyarsaniz buyuk olcude sorununuz cozulur.

Ersin

@SCHOTTKY,
Sorunun gurultu seviyesi ile alakali.Mic preamp olan butun mixerlerde var bu.Benim behringer ucuz bir mixer ama bu sorun Yamaha OX1 de de var ;) .
Mic olan kanallarin gain i kisacaksin, mic takip kullandiktan sonra tekrar kismak zorundasin.Beslemeyi istersen kursun kutuya koy ayni sorun devam eder.

@volkii,kemalguler,
Soz konusu mixer profesyonel bir cihaz olup mehmed ustanin kopyalayip yaptigi cihaza benzemez.SCHOTTKY yazmis zaten orjinal besleme ile kullandigini.

SCHOTTKY

Gürültü seviyesini yok etmenin ya da azaltmanın başka bir yolu yok mu?

Bir sürü profesyonel alette bu sorun yok, onlar nasıl aşıyorlar peki?

Genelde stüdyolarda ciddi bir topraklama yaptıklarını biliyorum ama nasıl?

Ersin

Orda jack takili olmadigi zaman aslinda canli ucu saseye vermesi lazim.Basit bisey ama yapmamislar.

Mesela Motu nun kullandigi Neutrik jacklar kullanilabilir ama bu defa maliyet olayi var.Resimdekini ben mouser den 5 dolara aldim.Kombine bir jack hem XLR hemde balansiz giris ler icin.

OG

220V hattının toprağını söküp deneyin. Yani şebekeden gelen toprak cihaza ulaşmasın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SCHOTTKY

Orijinal SMPS in topraklama ucu yok, iki ucu var nötr ve faz.

Eğer trafolu bir adaptör sorunumu çözecekse yarın trafo yaptıracağım.
Şunu da belirtmeliyim ki, high-end mikserler haricinde her miskerin preanfisinde az ya da oranda gürültü olur.Sorun ettiğim şey bu değil, preanfiler kapalıyken bile gürültü var(az da olsa).

files

Öncelikle girişe paralel 1k direnç lehimleyin. büyük ihtimalle yeterli olacaktır. zaten sorun boştayken oluyormuş.  Bunun mahsuru mikrofon  bağladığınız zaman sinyal biraz düşer .

Ersin

Mixere hic bisey bagli değil , butun pot lar kisik gainler ve her kanaldaki level , master vol haricinde hersey kisik iken var mi bu gurultu?

SCHOTTKY

Evdeki prize takınca, evet herşey kapalıyken sonuna kadar yine de var :S

Ama işyerinde, volume ve gainleri açmadan olmuyor.Sadece açınca oluyor, evdeyse her zaman var.

Sanırım sorun topraklama; benim normal trafo kullanıp bir de topraklama yapmam lazım gibi...