delta dop-plc çalışması, lütfen yardım???

Başlatan erkan614, 06 Şubat 2008, 23:27:10

erkan614

İyi çalışmalar arkadaşlar.
plc ile bi tasarım yapmam gerekti bende deltayı seçtim 3.8" bi dop panel ile dvp28sv kodlu plc den aldım.
plc'li tasarım olduğundan sorunlar eksik olmuyor (bilmemekten dolayı)
şimdi benim sorum şu: ekrandan bir tuşa basarak plc de herhangi bir çıkışın 'Y0' mesela konumunu değiştirebiliyorum.
fakat herhangi bir giriş 'X0' mesela konum değiştirdiğinde ekranda sayfa değiştiremiyorum veya ekranda girdiğim numerik bi değer sırlandığında sayfa değiştiremiyorum. bu sorunu nasıl çözeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Analyzer

Selam,

Ekranda bir sayfa registeri olması lazım. Oraya sayfanın sayısını yazdığında ekran koşulsuz o sayfaya döner. Örneğin fatek+hitech de R0 ortak registerine hangi sayfanın numarasını yazarsam o sayfa görüntüleniyor. Böylece bir koşul gerçekleştiğinde o sayfa ekrana gelebiliyor.
Deltanın CD'sinde örnekler olması lazım. Bakabildiniz mi?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

işte o registeri bulamadım ben hiç bi yerde yazmıyor bu gün deltayı arıycam zaten bi arkadaş kk formunda şu cevabı verdi
Alıntı Yapmerhaba kardeşim sanırım dop ile plc yi haberleştirebiliyorsun. fakat herhangi bir giriş pininden giriş geldiğinde o sayfaya gidemiyorsun. anladığım kadarı ile bu san şöyle yardımcı olayım o zman dop progtamının en üstte secenekler yeri var. secenekler altında 2 ci sırada alarm setup var oraya girerek okuma adresine mesela 130 yazarak başlayabilirsin ve sana alt tarafta sayılar buna parelel olarak satırlar oluşacak buradan plc programında hangi adrese giriş geldiğinde dop ekranında handi dörevin adresini görüyorsan o okuma adresini bu satırlara yazacaksın ve böylece dışarıdan herhangi bir uyarı geldiginde giriş hengi sayfada ise nerede olursa olsun dop sayfan direkt olaraqk oraya kliklenecek. kolay gelsin şimdiden eger delta plc hakkında bilgi almak istersen ****** adresinden bana ulaşabilirsin yardım cı olmaya calışırım. ben delta tarafından egitim aldım ve delta plc programcısıyım şimdiden kolay gelsin

bu yöntemdede alarm tablosu kullanılarak geçiş sağlanıyor ben bu yöntemi kullanma taraftarı değilim dediğin gibi ekran numarasını saklayan registeri bulsam sorun çözülecek

microcozmoz

Selam...
TP ekranda Page Jump condition ekranından istenilen herhangi bir şart sağlandığında (x,y,m,d ) istenilen sayfaya sıçrama yapmak mümkün...

DOP ekrana gelince şu an elimde yok bir tane ama sayfana bir GotoScreen butonu koyup buton özelliklerinde Trigger sekmesine giriş tanımlayabiliyorsun ama maalesef butona basınca X0 ı setmi ediyor yoksa X0 girişi aktif olunca GotoScreen fonksiyonu çalışıyor emin değilim...Elinizde varsa bir dop lütfen deneyiniz...

İyi Çalışmalar..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

erkan614

Alıntı yapılan: "microcozmoz"Selam...
TP ekranda Page Jump condition ekranından istenilen herhangi bir şart sağlandığında (x,y,m,d ) istenilen sayfaya sıçrama yapmak mümkün...

DOP ekrana gelince şu an elimde yok bir tane ama sayfana bir GotoScreen butonu koyup buton özelliklerinde Trigger sekmesine giriş tanımlayabiliyorsun ama maalesef butona basınca X0 ı setmi ediyor yoksa X0 girişi aktif olunca GotoScreen fonksiyonu çalışıyor emin değilim...Elinizde varsa bir dop lütfen deneyiniz...

İyi Çalışmalar..

goto screen butonuna bastığında x0 set ediliyor.

microcozmoz

http://rapidshare.com/files/93421045/chapter5.pdf.html linkteki dosyada dop  hafıza bilgileri açıklanmaktadır..

İşinize yarayacağını umuyorum..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."