fanlarla ilgili bir sorum var

Başlatan sovalye, 08 Şubat 2008, 18:46:42

sovalye

birfan da pervane daha hızlı dönerse mi daha çok hava çekilir yoksa pervane daha yavaş ama yuksek torklu olursa mı

remzi

Daha hızlı dönerse daha fazla hava çeker...

mcan

doğrusal bişey olmayabilir 3 rpm dönünce 4 metre küp saniye hava üfürüyor 6 rpm olunca 8 olucak diye düşünürsen yanılabilirsin.kanatların açıları,boyutları, geometrisi hava akış hızına göre önem kazanıyor.içeride -dışarıda oluşan türbilanslar da artıyor. bi ara fan simulatörü gibi bişey geçti elime emme gücünü artırınca fanın kanadına yada ortasındaki yuvarlak motor kısmına çarpanlar fandan dışarı doğru çıkabiliyordu ...sigara dumanı ile denemelerim oldu fanın üfleyen kısmında birde içeri doğru çeken kısım var.

sovalye

rmp  biriminden olan çokluğu başka bir birime nasıl çevirebilirim   km/saat
m/s  gibi

mcan

rpm dakikadaki dönüş sayısıdır. buradan hayal gücünü zorlayabilirsin ...nasıl bulabilirsin sence?

sovalye

pervanenin üzerinde bir nokta alırız bunun üzerrinde bulunduğu çemberi ne kadar sürede çizdiğini buluruz daha sonra bun metre yada saniye gibi bir birime oranlarz ama en doğru sonucu merkezden yada uç tan alabiliriz diye biliyorum

sovalye

Alıntı yapılan: "mcan"doğrusal bişey olmayabilir 3 rpm dönünce 4 metre küp saniye hava üfürüyor 6 rpm olunca 8 olucak diye düşünürsen yanılabilirsin.kanatların açıları,boyutları, geometrisi hava akış hızına göre önem kazanıyor.içeride -dışarıda oluşan türbilanslar da artıyor. bi ara fan simulatörü gibi bişey geçti elime emme gücünü artırınca fanın kanadına yada ortasındaki yuvarlak motor kısmına çarpanlar fandan dışarı doğru çıkabiliyordu ...sigara dumanı ile denemelerim oldu fanın üfleyen kısmında birde içeri doğru çeken kısım var.
dakikada 3 yada 4 dönüş az değil mi

mcan

sovalye

ben gözlemlediğiniz verilerden mi diye düşünmüştüm

sovalye

yardımcı olan herkese teşekkür ederim