Kızılötesi Mesafe Attırma

Başlatan kaplan_65, 09 Şubat 2008, 16:38:17

kaplan_65

Slm
Yapmakta olduğum engel tanıma projesinde 38kHz TSOP kullanmaktayım. PWM sinyal kaynağı olarak Pic16F628A kullanmaktayım ve sinyal; 40kHz duty cycyle %60. bu sinyali aşağıdaki şekildeki gibi npn tipi bir transistör olan 2N2222 ile arttırdıktan sonra kızılötesi vericiye verdim.

Pil olarak 7.2 volt-2700mAh kullandım. Vericiye bağladığım seri direnci 0-47 ohm arasında değiştirdim. Fakat en fazla 20 cm den katıyı algılıyor. Benim için 40 cm den algılama mesafesi lazım. Bu mesafeyi nasıl arttırabilirim?
Not: Arkadaşlar elimde bir kızılötesi TV kumandası var. Kendi kızılötesi vericimi iptal ettikten sonra bu kumandayla deneme yaptım. Kumandadan çıkan sinyaller 6-7 metreden rahatlıkla yansıyıp alıcıya geri gelebiliyor. Kumandaın devresine baktım. Bir transistör, bir direnç ve kodlayıcı entegreden başka bir devre elemanı yok. Nasıl oluyor da 3 volt (iki tane ince pil) ile bu kadar yüksek sinyaller yayabiliyor?
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

mustafa_cmbz

sormak isediğiniz sorular ile ilgili ilk önce sitede bir araştırma yapar iseniz eminim ki daha kısa sürede sonuca varırsınız yoksa böyle sorduğunuz sorulara benim gibi amatör arkadaşlardan başkası cvp vermez..bu konuda sitedeki emektar üyelerin büyük bir sıkıntısı var inşallah bu yazıyı sadece siz değil diğer yeni üye olan arkadaşlar da itina ile okur...

burada daha önce benim deneyip çalıştırdığım bir devre var bu linkteki verici kumandadaki herhangi bir butonu devamlı 1 olacak şekilde bir pcb tasarlar ve uygular isen senin yapmak istediğin bariyer devresi olarak kullanabilirsin..mesafesi oldukça iyi 4-5 metreden algılatabilirsin...kolay gelsin...

timpati

1. vericiyle alıcı frekanslarının eş olduğundan emin misin?
2. kullandığın lerici ledi (veya alıcıyı) değiştirip deneme yaptın mı?
3. frekansmetre veya osiloskop kullanma olanağın var mı?
4. verilen şemada sinyal kaynağı (PIC'li devre) ve IR LED tarafı arasında ortak şase bağlantısı görünmüyor ???
why mr. anderson, why ?

dikerelektronik

20 metreye kadar kızılötesi gönderen şemayı isiste çizdim de bu mesaja aktaramadım.nasıl aktaracağımı bildirirsen göndereyim.alıcı olarak sfh 506 tipi sensor kullanıyorsun değilmi?

mustafa_cmbz

arslan74

kaplan_65

Öncelikle konuyla ilgilenen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

mustafa_cmbz demiş ki:
Alıntı Yap
sormak isediğiniz sorular ile ilgili ilk önce sitede bir araştırma yapar iseniz eminim ki daha kısa sürede sonuca varırsınız yoksa böyle sorduğunuz sorulara benim gibi amatör arkadaşlardan başkası cvp vermez..bu konuda sitedeki emektar üyelerin büyük bir sıkıntısı var inşallah bu yazıyı sadece siz değil diğer yeni üye olan arkadaşlar da itina ile okur...

Haklısınız. Normalde araştırma yapardım; ama bu sefer biraz aceleci davrandım.

dikerelektronik demiş ki;
Alıntı Yap
alıcı olarak sfh 506 tipi sensor kullanıyorsun değilmi?

İnternetten baktım. Benim kullandığım 38kHz TSOP ile aynı.

timpati demiş ki;

Alıntı Yap
1. vericiyle alıcı frekanslarının eş olduğundan emin misin?
2. kullandığın lerici ledi (veya alıcıyı) değiştirip deneme yaptın mı?
3. frekansmetre veya osiloskop kullanma olanağın var mı?
4. verilen şemada sinyal kaynağı (PIC'li devre) ve IR LED tarafı arasında ortak şase bağlantısı görünmüyor ???
1.Alıcı bir 38kHz TSOP. Vericiye ise 38kHz ve 40kHz frekanslarını ayrı ayrı denedim. (Birkaç yerde gördüğüm örnek devrelerde 38kHz alıcıya 40kHz sinyali ile gönderim yapılmış. Bu nedenle 40 kHz i de denedim ama sonuç 38kHz ile aynı.)
2.Dört farklı kızılötesi led ve TSOP kullandım. Hepsinde sonuç aynı.
3.Yazdığım programı proteusta simüle ettiğimde PWM frekansını frekansmetrede tam ayarladığım gibi gördüm.Ama pratikte görme imkanım yok.
4.Normalde şasilerim ortak. Devrede belirtmeyi unutmuşum.

Verdiğiniz devreleri inceleyip uygulacağım. Sonucu tekrar yazarım.,

SAYGILAR...

OG

tsop türü bir alıcı ve 1 adet verici diyot ile 8m civarı ulaşabilirsiniz. Önce bunu sağlamaya calışın.

Daha sonraki işler IR nin çıkış gücünü arttırmak ve alıcı hassasiyetini arttırmaktır. Alıcı hassasiyeti ile fazla oynayamıyacağınız için IR çıkış gücünü arttırmalısınız.

Çıkış gücünü arttırmak verici led sayısını arttırmak ve optik çabalarla mümkündür.

Led sayısını arttırsanız dahi ulaşım mesafesi orantılı miktarda artmayacaktır. Bunun için içbukey ayna (araç farı gibi) kullanmanız gerekir. LED leri aynaya yöneltip hüzmelenmiş dar açı ile alıcıya gitmesini sağlamalısınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

Bende bu olaydan dolayı baya uğraşmıştım önceden ve çözüm şu

IR ledle alıcıya IR ışık sinyalini gönderme işini devamlı yapmayacaksın.
Yani 1 ms den daha az bi süre göndereceksin IR ışığı,gönderirken de hemen IR alıcıyı kontrol edeceksin geliyo mu gelmiyor mu diye.
Sonra IR diyotu 1-10 ms arası dinlendireceksin bu arada da alıcıyı kontrol etmeyeceksin.

Yani burada asıl mesele alıcıya devamlı IR ışının gelmemesini sağlamamak.Çünkü devamlı gönderirsen IR alıcı yoruluyo ve çökme oluyo üzeirnde...

Kolay gelsin...

kaplan_65

Slm
Arkadaşlar Sony SIRC Protokolünü uyguladım. Şu an sorunsuz çalışıyor.
İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

bymrz

çünkü sony ni protokolünde de ledi açıp kapatıyorsun devamlı... Dediğim gibi sorun o çünkü, ledi devamlı on durumunda olmaması gerekiyor...

kaplan_65

Evet. Zaman aralıklarından tam emin olmak için bu protokolü uyguladım.

selvi

ben bir sure once infrared ile alici-verici yaptim.20m e yakin iletisim yapiyor.elimdeki bu devreyi uzun bir suredir deniyorum.hic beklemedigim sorunlarla karsilastim.verici-alici cok yakin mesafede karsi karsiya getirip calistirdim.sonuclarini gozlemledim.alici uzerine gelen isik kesildiginde alicida led yanacak sekilde programi duzenledim.bir baktim alici uzerinde isik olmasina ragmen alicidaki led yaniyor.bu durum belli bir peryotta olmuyor.bu sorunu cok ugrasmama ragmen gideremedim.
 ben vericinin gonderdigi ir isigi kodlamadan gonderiyorum.alici goz(TSOP1738) normal calisma sistemi: uzerie isik dustugunde cikis 0volt isik kesildiginde 5volt gosteriyor.bunu rb0 kesmesi kullanarak 16f628 pic islemcisi ile surekli kontrol edip alicidaki ledi yakiyorum.
ayriyeten alici uzerinde ir isigi yokken aliciya besleme verdigimde yukarda bahsettigim sorun daha cok oluyor.ir isigi yokken alici goz uzerinde golge oldugunda bile alicidaki led yaniyor.ben bunu ir gozu bu golge durumunda korumak icin 10cmlik bir plastik boru taktim bunu giderdim.ama kendi kendine tetiklemesini hala gideremedim.kendi kendine tetikleniyor.ama ir isigi uzerinde olmasina ragmen ir isik kesilmedigi halde aliciyi tetikleyen ne olabilir.
ir isigini kodlayip gondereyim dedim ama bu sefer mesafe cok cok dusuyor.vericide 2 ir ledi seri bagladim.bc337 yi darlington tarzinda baglayip 6ohm degerindeki direnci seri bagladim.ayriyeten vericide 38khz cccp1 ile urettimve bunu rb0=1 yapip nand kapisinin cikisina 1k baglayip darlington tarzi bagladigim bc337 transistorun beyzine verdim ledleride emitore bagladim.
mesafeyi cok dusurmeden cok basit bir şifreleme yapilabilir mi.ben pbp ile programi yazdim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....